دکتر سوسن میرزا محمدی / مقالات / آزمایش HPV: روش‌ها و تکنیک‌های مدرن
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

آزمایش HPV: روش‌ها و تکنیک‌های مدرن

آزمایش HPV با توجه به اهمیت بالینی عفونت و ریسک‌های جدی که با آن همراه است، برای تشخیص این ویروس توسعه یافته‌ است. یکی از روش‌های متداول تشخیص این عفونت، آزمایش PCR (Polymerase Chain Reaction) است. این آزمایش با استفاده از تکنیک‌های مولکولی قادر است به تشخیص حضور ویروس در نمونه‌های بافتی یا مخاطی بپردازد.در این مقاله، ما به بررسی و توصیف آزمایش های HPV می‌پردازیم.

آزمایش HPV چیست

آزمایش HPV به چه منظور استفاده می شود؟

آزمایش HPV برای تشخیص و شناسایی ویروس اچ پی وی در بدن انسان استفاده می‌شود. این آزمایش به منظور تشخیص عفونت‌های این ویروس و همچنین شناسایی نوع ویروس مورد عفونت استفاده می‌شود. اهمیت تشخیص از نظر سلامت عمومی بسیار زیاد است، زیرا این ویروس یکی از عوامل اصلی بروز سرطانهای مختلف از جمله سرطان دهانه رحم، سرطان دهان و گلو و سرطان اندام تناسلی است. با تشخیص زودهنگام، می‌توان برنامه‌های اقدامات پیشگیرانه و درمانی مناسب را برای کنترل عفونت و جلوگیری از بروز سرطان‌های مرتبط با آن طراحی کرد.

آزمایش HPV معمولاً با استفاده از تست پلی‌مراز زنجیره‌ای (PCR) یا روش‌های مشابه مولکولی صورت می‌گیرد. این آزمایش‌ها با استفاده از نمونه‌های بافتی، سلولی یا بیولوژیکی از مناطق مختلف بدن مانند گردن رحم، دهانه رحم، آنوس و اندام تناسلی، ویروس را تشخیص می‌دهند. در صورت تشخیص مثبت، معمولاً انجام آزمایش‌های تکمیلی مانند تعیین نوع ویروس و بررسی خطر سرطانی مرتبط با آن نیز توصیه می‌شود.

با کمک آزمایش HPV، می‌توان افرادی که در معرض خطر عفونت قرار دارند، شناسایی کرده و در صورت لزوم، اقدامات پیشگیرانه مانند واکسن hpv، مراقبت‌های منظم و پیگیری‌های دوره‌ای را به طور سفت و سخت رعایت کرد.

آزمایش HPV برای تشخیص عفونت چیست؟

آزمای های HPV که برای تشخیص عفونت استفاده می‌شوند، شامل روش‌های مختلفی مانند سنجش Hybrid Capture، سنجش سرولوژی VLP، PGMY-line blot، تقویت ژن از طریق آزمایش‌های مبتنی بر PCR و آزمایش‌های تشخیص مستقیم اسید نوکلئیک مانند هیبریداسیون درجا و تکنیک‌های PCR در محل هستند.

هدف از آزمایش‌ HPV تشخیص وجود سویه‌های پرخطر ویروس پاپیلومای انسانی است که می‌تواند منجر به بیماری‌هایی مانند زگیل تناسلی، سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم یا سرطان دهانه رحم شود. 

 بنابراین، تشخیص و شناسایی دقیق عفونت از اهمیت بالایی برخوردار است. در آزمایش HPV، نمونه‌های بافتی، سلولی یا بیولوژیکی مورد بررسی قرار می‌گیرند. یکی از روش‌های معمول برای آزمایش HPV، استفاده از تست پلی‌مراز زنجیره‌ای (PCR) است. در این روش، ژنوم ویروس در نمونه‌ها تکثیر و ضربه‌زنی می‌شود تا حضور ویروس تشخیص داده شود. آزمون‌های مشابه مولکولی مانند هیبریدیزاسیون نیز برای شناسایی نوع ویروس و تعیین خطرات سرطانی مرتبط با آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

بیشتر بخوانید: درمان hpv

آزمایش HPV به چه افرادی توصیه می شود؟

 تست HPV معمولاً برای افراد دارای نتایج غیرطبیعی تست پاپ، افراد 30 ساله یا بالاتر، و افراد با عوامل خطر خاص مانند عفونت HIV یا تشخیص قبلی انواع پرخطر HPV در برخی نقاط بدن توصیه می شود. آزمایش HPV به افرادی توصیه می‌شود که به عوامل خطر عفونت HPV تعرض داشته باشند. این عوامل خطر عبارتند از:

1. زنان

آزمایش HPV به خصوص به زنان توصیه می‌شود. بررسی عفونت در زنان به منظور ارزیابی خطر سرطان دهانه رحم و انجام اقدامات پیشگیرانه مانند انجام آزمون اسکرینینگ سیتولوژی (آزمون پاپ اسمیر) یا آزمون HPV (آزمون تشخیصی HPV) انجام می‌شود.

2. افرادی که علائم عفونت این ویروس را دارند

 اگر شما علائمی مانند زگیل‌ها، زخم‌ها، خارش یا سوزش در مناطقی مانند گردن رحم، دهانه رحم، آنوس و اندام‌های تناسلی داشته باشید، آزمایش HPV می‌تواند به تشخیص علت این علائم کمک کند.

3. افرادی که در معرض خطر ابتلا به سرطان‌های مرتبط با این ویروس هستند

 آزمایش HPV به افرادی که در معرض خطر سرطان دهانه رحم، سرطان آنوس، سرطان دهان و گلو یا سرطان اندام‌های تناسلی هستند، توصیه می‌شود. این افراد ممکن است عوامل خطری مانند سابقه عفونت‌های HPV قبلی، سابقه لزوم بررسی‌های تشخیصی قبلی یا دیگر عوامل مرتبط با خطر سرطان داشته باشند. 

بیشتر بخوانید: طول عمر ویروس hpv

آزمایش hpv چگونه انجام می شود؟

آزمایش HPV معمولاً در طول معاینه زنان انجام می‌شود که در آن متخصص پس از قرار دادن اسپکولوم، نمونه‌ای از سلول‌های دهانه رحم را با استفاده از یک برس طراحی‌شده مخصوص خارج می‌کند. سپس نمونه در یک لوله جمع آوری با یک محیط انتقال مایع قرار می گیرد و برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه زیست شناسی مولکولی فرستاده می شود. 

نحوه انجام آزمایش hpv

مراحل نمونه برداری برای تست HPV شامل توضیح آزمایش به زن، انجام معاینه زنان، گرفتن نمونه از دهانه رحم، قرار دادن نمونه در لوله جمع آوری، برچسب زدن لوله و اطمینان از نگهداری و حمل مناسب به آزمایشگاه است.

حفظ حریم خصوصی زن، ارتقای اعتماد متقابل و به حداقل رساندن ترس و خجالت در طول آزمون بسیار مهم است. . تست HPV را می توان با استفاده از همان نمونه از تست پاپ یا با جمع آوری نمونه دوم از کانال دهانه رحم انجام داد و معمولاً همراه با تست پاپ انجام می شود. 

آزمایش hpv هر چند وقت یکبار باید انجام شود؟

آزمایش HPV (وروس پاپیلومای انسانی) از طریق انجام آزمون پاپ اسمیر (Pap smear) یا آزمون HPV DNA (آزمایش DNA ویروس پاپیلومای انسانی) انجام می‌شود. توصیه‌ها برای انجام این آزمون‌ها ممکن است بین کشورها و سازمان‌های بهداشت متفاوت باشد.

تعداد دفعات آزمایش HPV به سن و دستورالعمل های خاص بستگی دارد. برای زنان 21 تا 29 ساله هر 3 سال یکبار انجام تست پاپ توصیه می شود. برای زنان 30 تا 65 ساله، گزینه ها شامل تست HPV هر 5 سال، تست پاپ هر 3 سال یا تست پاپ و HPV با هم هر 5 سال یکبار است.

نتیجه‌گیری

نتایج آزمایش HPV که در این مقاله بررسی شده است، نشان داد که وجود عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می‌تواند عامل اصلی برای ایجاد عوارض و بیماری‌های مختلف در بدن انسان باشد. این نتایج می‌توانند به توسعه روش‌های تشخیص و پیشگیری از عفونت این ویروس کمک کنند و به علت شناسایی موجودیت ویروس در بدن فرد، می‌توانند به  تشخیص زودتر سرطان‌های مرتبط با آن کمک کنند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =

تماس با پزشک