دکتر سوسن میرزا محمدی / بارداری و زایمان / تعیین جنسیت فرزند قبل از بارداری
مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

تعیین جنسیت فرزند قبل از بارداری

جنسيت فرزند معمولا يكى از دغدغه هاى پدر و مادر ها و زوج هاى جوان است. اين در حالى است كه تعيين جنسيت فرزند مى تواند تا حدى از موقعيت هاى خاص زوجين هنگام مقاربت و يا بهره گيرى از فناورى هاى پيشرفته تاثير پذيرد. در حالى كه پدر و مادر هاى قديمى در گذشته تنها به ٥٠/٥٠ بودن جنسيت فرزند خود اكتفا مى كردند اما امروز افراد به دلايل مختلفى ترجيح مى دهند تا در تعيين جنسيت فرزند خود نقش داشته باشند. علت تمايل بع تعيين جنسيت فرزند توسط پدر و مادرها مى تواند جلوگيرى از برخى بيمارى هاى ژنتيكى مرتبط با جنسيت و يا ايجاد تعادل در اعضاى خانواده باشد.اين مطلب را انتها بخوانيد تا هرچه لازم است در مورد  تعيين جنسيت فرزند خود بدانيد.بدن همه موجودات زنده از سلول تشکیل شده است. سلول ها، حاوی ساختارهایی به نام کروموزوم هستند. در بدن انسان، هر سلول دارای 46 کروموزوم است و این کروموزم ها به صورت جفت یافت می شوند. در نتیجه، 23 جفت کروموزوم در خانم ها و آقایان وجود دارد.تمامی کروموزوم ها یکی هستند، به جزء یک جفت. کروموزوم ها در این جفت، که کروموزوم های جنسی نام دارند، در مردها به صورت x و y، و در خانم ها دو کروموزوم x هستند.همان طور که می دانید سیستم تناسلی مردها با اسپرم و خانم ها با تخمک شناخته می شود. سلول های تناسلی با سلول های طبیعی که تنها حاوی بیست و سه کروموزوم هستند، تفاوت دارند.زمانی که تخمک و اسپرم با هم ترکیب می شوند، سلولی را تشکیل می دهند که حاوی 46 کروموزوم و یا 23 جفت کروموزوم می باشد. این سلول جدید زیگوت نام دارد و در جنین رشد می کند.از آن جایی که سلول های تناسلی می توانند حاوی تنها بیست و سه کروموزوم باشند، سلول اسپرم هر دو کروموزوم x و y را دارد و سلول تخمک تنها کروموزوم y. در طول تولید، تعدادی سلول اسپرم آزاد می شود و تخمک تنها توسط یک اسپرم بارور خواهد شد.زمانی که اسپرم حاوی کروموزوم های y، تخمکی را بارور کند، سلول حاصله حاوی کروموزوم جنسی با کروموزوم های x و y است و نتیحه این خواهد بود که زیگوتی که رشد می کند، پسر  می باشد.اما زمانی که سلول اسپرم حاوی کروموزوم x، تخمک را بارور کند، سلول حاصله حاوی یک جفت کروموزوم x خواهد بود و سلول زیگوت دختر رشد می کند.آن چه که مشخص است این است که جنسیت نوزاد (دختر یا پسر  بودن)، به مرد بستگی دارد نه زن.

تعيين جنسيت از طريق پوزيشن هاى مقاربتى

گفتنى است كه على رغم اطلاعات علمى فوق در برخى موارد مى توان از طريق رعايت برخى نكات ساده و روش هاى طبيعى در تعيين جنسيت فرزند نقش داشت. يكى از اين روش ها موقعيت زن و مرد به هنگام رابطه جنسى است. براى مثال در برخى موقعيت هاى زن و مرد به هنگام مقاربت، شانس بارورى يك جنسيت خاص بيشتر مى شود. البته اگرچه اين تكنيك هاى طبيعى در برخى موارد مثمر ثمر واقع مى شوند اما هنوز مورد تاييد علمى قرار نگرفته اند.

روش هاى پيشرفته تعيين جنسيت

به گفته بهترین متخصص زنان و زایمان امروزه با رشد و گسترش فناورى هاى پيشرفته در حوزه علم پزشكى مى توان در تعيين جنسيت فرزند نقش داشت. براى مثال در حال حاضر روش MicroSort و جداسازى برخى اسپرم هاى مرد از مايع منى يكى از گزينه هاى استاندارد در اين زمينه است. اين روش كه شامل روش IVF نيز مى شود از طريق جداسازى اسپرم هاى حاوى X و Y با استفاده از نور ليزر و دستگاهى مخصوص انجام مى گيرد. سپس نمونه هاى دريافت شده از طريق لقاح مصنوعى و در شرايط آزمايشگاهى وارد رحم زن مى شود. لازم به ذكر است كه اين روش براى زوج هايى كه تمايل به فرزند دختر هستند داراى ٩١ درصد ميزان موفقيت و براى زوج هايى كه تمايل به پس دارند با ٧٣ درصد ميزان موفقيت همراه است.

سوالات متداول

در این بخش به مهم ترین سوالاتی که در خصوص تعیین جنسیت فرزند مطرح شده است پاسخ داده می شود.

در فرم زیر می توانید به طور کاملا محرمانه با دکتر میرزامحمدی در خصوص مشکلات خود ارتباط برقرار کنید.

نام و نام خانوادگی
شماره تلفن
متن پیام
The form has been submitted successfully!
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.

نتيجه گيرى

تعيين جنسيت فرزند بحثى مفصل و پيچيده است و ممكن است به ارزيابى و معاينات دقيق نياز داشته باشد. از همين رو شما مى توانيد جهت مشاوره و دريافت مراقبت هاى قبل از باردارى و همچنين روش هاى تعيين جنسيت فرزند خود به دكتر سوسن ميرزامحمدى مراجعه كنيد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 17 =

تماس با پزشک