دکتر سوسن میرزا محمدی / راهنمای کامل درمان ناباروری با IUI
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

راهنمای کامل درمان ناباروری با IUI

هنگامی که یک زن به طور طبیعی باردار می شود، اسپرم از واژن از طریق دهانه رحم (بخش باریک و پایین رحم)، به رحم و به سمت یکی از لوله های فالوپ حرکت می کند. اگر اسپرم به زودی پس از آزاد شدن تخمک از تخمدان وارد لوله شود. اسپرم و تخمک می توانند در لوله به هم برسند و با هم متحد شوند (لقاح). دهانه رحم به طور طبیعی تعداد اسپرم هایی را که وارد رحم می شوند محدود می کند. این بدان معنی است که تنها درصد کمی از اسپرم در انزال در واقع راه خود را به لوله های فالوپ باز می کند. درمان ناباروری با iui روشی است که اسپرم را در طول زمان تخمک گذاری از دهانه رحم و در رحم زن قرار می دهد. این باعث می شود مسیر عبور لوله های فالوپ بسیار کوتاه تر شود و احتمال بیشتری وجود دارد که اسپرم های بیشتری با تخمک روبرو شوند. هدف از این روش افزایش شانس باردار شدن زنان است. از دیگر روش های درمان ناباروری، درمان ناباروری با روش IVF است.

چه زمانی آی یو آی مفید است؟

دلایل زیادی وجود دارد که چرا زوج ها برای باردار شدن با مشکل مواجه می شوند IUI ممکن است برای برخی از آن ها مفید باشد.

چه زمانی آی یو آی مفید است؟

علل غیر قابل توضیح

رایج ترین استفاده از درمان ناباروری با iui زمانی است که هیچ دلیلی برای ناباروری پیدا نشود. زنان نابارور گاهی اوقات داروهایی (از راه خوراکی یا تزریقی) مصرف می کنند که باعث می شود تخمدان آن ها چندین تخمک را به طور همزمان بالغ کند. هدف افزایش شانس بارداری با قرار دادن اسپرم بیشتر در تماس با تخمک بیشتر است.

تنگی یا ناهنجاری های دهانه رحم

IUI  زمانی مفید است که دهانه رحم زن دارای اسکار باشد که مانع از ورود اسپرم از واژن به رحم شود. این ممکن است در زنانی دیده شود که روی دهانه رحم خود جراحی کرده اند کرایوسرجری، بیوپسی مخروطی، روش برداشتن الکتروسرژیکی حلقه [LEEP] و غیره. درمان ناباروری با iui همچنین می تواند به زمانی که یک زن دارای دهانه رحم است که شکل غیر طبیعی دارد به گونه ای که از عبور اسپرم جلوگیری می کند کمک کند.

مشکل در انتقال اسپرم

IUI همچنین می تواند برای زوج هایی استفاده شود که شریک مرد نمی تواند قادر به انزال موثر نباشد. به عنوان مثال، انزال رتروگراد زمانی است که اسپرم در زمان ارگاسم مردانه به جای اینکه از آلت تناسلی خارج شود، به سمت عقب در مثانه آزاد می شود. جراحی های قبلی یا شرایط پزشکی، مانند دیابت، می تواند باعث انزال رتروگراد شود. همچنین، اگر مرد دارای دهانه غیر طبیعی مجرای ادرار (باز شدن آلت تناسلی) باشد درمان ناباروری با iui  ممکن است کمک کند.

عدم تخمک گذاری

بیشتر اوقات زنانی که تخمک را به طور منظم آزاد نمی کنند (تخمک گذاری می کنند) می توانند از طریق رابطه جنسی باردار شوند. گاهی اوقات، IUI  ممکن است مفید باشد.

حفظ باروری

مردان ممکن است قبل از انجام وازکتومی، جراحی بیضه یا پرتودرمانی و شیمی‌درمانی برای سرطان، اسپرم خود را برای استفاده در آینده جمع‌آوری و منجمد کنند. اسپرم ممکن است بعداً ذوب شده و برای IUI استفاده شود.

بازتولید شخص ثالث

درمان ناباروری با iui زمانی استفاده می شود که زوج ها از اسپرم مردی که شریک زن نیست برای بچه دار شدن استفاده کنند. به این تلقیح اهدایی (DI) می گویند. DI زمانی انجام می شود که شریک مرد فاقد اسپرم باشد یا کیفیت اسپرم آنقدر پایین باشد که نتوان از اسپرم او برای لقاح استفاده کرد و لقاح آزمایشگاهی گزینه ای مناسب نیست.

همچنین اگر مرد بیماری های ژنتیکی خاصی داشته باشد که نمی خواهد به فرزندانش منتقل کند، می توان از DI استفاده کرد.

اسپرم چگونه جمع آوری می شود؟

اسپرم مورد نیاز برای IUI را می توان به روش های مختلفی جمع آوری کرد. معمولاً مرد در یک لیوان شیشه ای یا پلاستیکی استریل که توسط مطب پزشک یا آزمایشگاه آندرولوژی ارائه می شود، اسپرم خود را قرار می دهد . اسپرم را می توان در حین رابطه جنسی در کاندوم مخصوصی که پزشک تهیه می کند نیز جمع آوری کرد. اگر مردی انزال رتروگراد داشته باشد، اسپرم را می توان در آزمایشگاه از ادراری که جمع آوری کرده است، بازیابی کرد.

مردانی که علیرغم استفاده از داروها در نعوظ یا انزال مشکل دارند و همچنین مردانی که آسیب نخاعی دارند، ممکن است بتوانند با کمک تحریک ارتعاشی یا انزال الکتریکی نمونه اسپرم تولید کنند. تحریک ارتعاشی معمولاً در یک کلینیک انجام می شود و از یک دستگاه ارتعاشی دستی استفاده می کند.

انزال الکتریکی از تحریک الکتریکی برای تولید یک نمونه اسپرم استفاده می کند. برای مردانی که آسیب نخاعی کامل دارند، انزال الکتریکی معمولاً در مطب انجام می شود، در حالی که بیمارانی که آسیب نخاعی ناقص دارند، ممکن است تحت بیهوشی در اتاق عمل، عمل انزال الکتریکی را انجام دهند.

آی یو آی چگونه انجام می شود؟

پس از جمع آوری، نمونه مایع منی در آزمایشگاه “شسته می شود” تا اسپرم غلیظ شود و مایع منی خارج شود (مایع منی می تواند باعث گرفتگی شدید در زن شود). این فرآیند ممکن است تا 2 ساعت طول بکشد.

IUI  نزدیک به زمانی که زن در حال تخمک گذاری است انجام می شود. روش درمان ناباروری با iui نسبتا ساده است و تنها چند دقیقه پس از آماده شدن نمونه مایع منی طول می کشد. زن روی میز معاینه دراز می کشد و پزشک یک اسپکولوم را به واژن او وارد می کند تا دهانه رحم او را ببیند. یک کاتتر (لوله باریک) از طریق دهانه رحم وارد رحم می شود و نمونه مایع منی شسته شده به آرامی تزریق می شود. معمولا این روش بدون درد است، اما برخی از زنان گرفتگی خفیف دارند. برخی از زنان ممکن است یک یا دو روز پس از IUI لکه بینی را تجربه کنند.

بیشتر بخوانید: درمان ناباروری با ZIFT

آیا این روش کار می کند؟

موفقیت بسته به علت اصلی ناباروری متفاوت خواهد بود. IUI در بیماران مبتلا به ناباروری غیرقابل توضیح، زنان با دهانه رحم که عبور اسپرم را محدود می کند و مردانی که قادر به انزال موثر نیستند، بهترین کار را انجام می دهد. برای مثال، برای ناباروری غیرقابل توضیح، میزان بارداری با IUI دو برابر بیش از عدم درمان است.

IUI  برای مردانی که تعداد کمی اسپرم تولید می کنند یا دارای ناهنجاری های شدید در اسپرم خود هستند به خوبی کار نمی کند و به زنانی که بیماری لوله فالوپ شدید، اندومتریوز متوسط ​​تا شدید یا سابقه عفونت های لگنی (پایین شکم) دارند کمکی نمی کند. سایر درمان های باروری برای این بیماران بهتر است.

به طور کلی، اگر تلقیح هر ماه با اسپرم تازه یا منجمد انجام شود، میزان موفقیت می تواند بهتر باشد. میزان موفقیت به استفاده از داروهای باروری، سن زن و تشخیص ناباروری و همچنین عوامل دیگر بستگی دارد.

آیا این روش کار می کند؟

آیا خطری وجود دارد؟

اگر زنی هنگام انجام IUI از داروهای باروری برای افزایش تعداد تخمک ها استفاده می کند، احتمال بارداری دوقلو، سه قلو یا بیشتر از زمانی که از داروهای باروری استفاده نمی کرد بیشتر است.

داشتن IUI خطر نقص مادرزادی را افزایش نمی دهد. احتمال نقایص مادرزادی در همه کودکان 2 تا 4 درصد است، چه به صورت طبیعی و چه از طریق IUI باردار شوند. خطر ابتلا به عفونت بعد از IUI کم است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =

تماس با پزشک