دکتر سوسن میرزا محمدی / جراحی زیبایی زنان / انواع روش‌های لابیاپلاستی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

انواع روش‌های لابیاپلاستی

قبل از اقدام به جراحی لابیاپلاستی، آشنایی با انواع مختلف روش‌های جراحی ضروری است. هر کدام از این روش‌ها، فواید و عوارضی را دارند. با شناخت این موارد، می‌توانید با همکاری پزشک، روش مناسبی را برای خود انتخاب کنید. بنابراین، در ادامه با ما همراه شوید تا با انواع روش‌های جراحی لابیاپلاستی آشنا شوید.

انواع لابیاپلاستی از نظر نوع لابیا

بیشتر بخوانید: عوارض لابیاپلاستی

انواع لابیاپلاستی از نظر نوع لابیا

لابیاپلاستی، یک روش جراحی برای تغییر شکل لابیاها، می‌تواند به دو دسته اصلی تقسیم شود:

لابیاپلاستی لابیاهای کوچک

این نوع لابیاپلاستی برای کاهش، تغییر شکل، یا اصلاح لابیاهای کوچک انجام می‌شود. لابیاهای کوچک، چین‌های نازک پوستی هستند که در هر دو طرف ورودی واژن قرار دارند. این چین‌ها ممکن است به دلایل مختلفی نامتقارن، بزرگ یا برون‌فراز باشند. برای این نوع لابیاها، روش‌های مختلفی از لابیاپلاستی وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب خاصی دارند.

لابیاپلاستی لابیاهای بزرگ

این نوع لابیاپلاستی برای کاهش، تغییر شکل، یا اصلاح لابیاهای بزرگ انجام می‌شود. لابیاهای بزرگ، چین‌های ضخیم پوستی هستند که در هر دو طرف واژن قرار دارند. این چین‌ها نیز ممکن است به دلایل مختلفی نامتقارن، بزرگ یا برون‌فراز باشند.

برای هر دو نوع لابیا، روش‌های مختلفی از لابیاپلاستی وجود دارد که هرکدام دارای مزایا و معایب خاصی هستند. برخی از روش‌های رایج لابیاپلاستی برای لابیاهای بزرگ عبارتند از:

لابیاپلاستی کاهنده (Reductive Labiaplasty): این نوع به منظور کاهش اندازه لابیاهای بزرگ و کوچک انجام می‌شود.

لابیاپلاستی بازسازی کننده (Reconstructive Labiaplasty): این روش به منظور اصلاح شکل یا موقعیت لابیاهای بزرگ و کوچک انجام می‌شود.

لابیاپلاستی برداشتن (Excision Labiaplasty): این نوع لابیاپلاستی شامل برداشتن کامل لابیاهای بزرگ است.

هر نوع لابیاپلاستی برای اهداف خاصی انجام می‌شود و بر اساس نیازها و اهداف فردی انتخاب می‌شود. مشاوره با یک جراح ماهر برای تعیین روش مناسب برای دستیابی به نتایج مطلوب و حفظ سلامتی بسیار حیاتی است.

بیشتر بخوانید: هزینه عمل لابیاپلاستی چقدر است؟

انواع روش‌های لابیاپلاستی

لابیاپلاستی به دو روش کلی انجام می‌شود، روش جراحی و روش غیرجراحی. در روش جراحی، پزشک متخصص با ابزارهای جراحی بافت اضافی لابیا را برمی‌دارد و آن را بخیه می‌زندو اما در روش غیر جراحی با استفاده از لیزر اندازه لابیاها را تغییر می‌دهد. هرکدام از این روش‌ها ویژگی‌ها و مزایای خود را دارند و بسته به شرایط و توصیه‌های پزشک، یکی از آن‌ها برای هر فرد مناسب می‌باشد. در ادامه با انواع روش‌های لابیاپلاستی کامل‌تر توضیح داده شده است.

انجام عمل لابیاپلاستی با لیزر

لابیاپلاستی با لیزر، یک روش جراحی است که در آن از لیزر برای برش لابیاها استفاده می‌شود، که بسیار ظریف هستند. به دلیل حساسیت بالای ناحیه تناسلی زنان، استفاده از لیزر نسبت به تیغ جراحی، عوارض کمتری برای فرد دارد. علاوه بر این، به دلیل دقت بالای لیزر، نتایج برش‌ها بسیار دقیق انجام می‌شود. از مزایای لابیاپلاستی با لیزر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

·       لابیاپلاستی با لیزر نیازی به بخیه ندارد و گاهی فقط دو یا سه بخیه کافی است.

·       دوره نقاهت برای لابیاپلاستی با لیزر کوتاه‌تر از جراحی است.

·       استفاده از لیزر باعث کاهش درد و تورم بعد از جراحی می‌شود.

·       لیزر از ایجاد اسکار بعد از جراحی جلوگیری می‌کند.

·       لابیاپلاستی با لیزر برای جراح راحت‌تر از لابیاپلاستی جراحی می‌باشد.

به هر حال، نکته مهمی که در مورد جراحی لابیاپلاستی با لیزر وجود دارد، این است که این روش برای همه افراد مناسب نیست و ممکن است نارضایتی وجود داشته باشد. همچنین، نیاز به مراقبت‌های بعد از لابیاپلاستی با لیزر حساسیت بیشتری دارد، زیرا ممکن است باعث عفونت و باز شدن لبه‌های جوش داده‌شده لابیا در برخی از زنان شود.

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

عمل لابیاپلاستی با جراحی پلاستیک

این روش‌های جراحی، زمانی که توسط جراحان مجرب انجام شوند، نتایج بسیار خوبی دارند. برای افرادی که لابیاپلاستی با لیزر مناسب نیست، جراحی لابیاپلاستی لازم است، در غیر این صورت بافت لبه‌ها بریده می‌شود. آشنایی جراح با بافت واژن، روش‌های لابیاپلاستی، تکنیک‌های بخیه زدن، و انتخاب بخیه‌ای که بهترین مناسبت را برای بدن شما دارد، امری حیاتی است. مهمترین مزایای لابیاپلاستی با جراحی پلاستیک عبارتند از:

·       این روش برخلاف لابیاپلاستی با لیزر، برای همه خانم‌ها مناسب است.

·       جراح می‌تواند از تکنیک‌های جراحی مختلف استفاده کند و نتایج مورد نظر شما را ایجاد کند.

·       در لابیاپلاستی جراحی، بخیه‌ها قابل جذب هستند و نگران باز شدن بخیه‌ها نباشید.

·       هزینه عمل بالاتر از لیزر است و در کلینیک‌ها انجام می‌شود.

اما با توجه به اینکه این یک عمل پیچیده است، باید توسط متخصص انجام شود. با روش‌های جراحی، دوره نقاهت طولانی‌تری نسبت به لیزر دارید و لازم است بیشتر استراحت کنید.

جراحی لابیاپلاستی با پلاسما پلکسر

پلاسما پلکسر یکی از روش‌های جدید لابیاپلاستی است که امروزه طرفداران زیادی دارد. با استفاده از پلاسما پلکسر، انتهای مینور به هم نزدیک می‌شود و به اصطلاح آنها کوچک می‌شوند و در نهایت لبه‌ها کوچکتر و زیباتر می‌شوند. مزایای این روش عبارتند از:

·       این روش نیازی به بخیه ندارد و روشی غیر تهاجمی است.

·       پس از سه تا پنج جلسه، لبه‌های لابیا کوچک می‌شوند.

·       این روش یکی از روش‌های سرپایی است و دوره نقاهت ندارد.

اگرچه لابیاپلاستی پلاسما پلکسر روشی جدید و غیرتهاجمی است، اما برای همه افراد مناسب نیست. این روش معمولاً برای افرادی که لابیای خیلی بزرگ، گوشتی و ضخیم ندارند استفاده می‌شود. افرادی که لابیای بزرگ و نامتقارن دارند، معمولاً باید از روش‌های لیزر یا جراحی استفاده کنند.

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر لابیاپلاستی در تهران

بهترین روش لابیاپلاستی

بهترین روش لابیاپلاستی

پزشک متخصص پس از معاینه می‌تواند تعیین کند که کدام روش لابیاپلاستی برای شما بهتر است. در معاینه فیزیکی، لابیاها کاملاً در معرض دید پزشک قرار دارند و بهترین روش برای شما مشخص می‌شود.

برای جلوگیری از عوارض پس از عمل لابیاپلاستی و اطمینان از نتیجه مطلوب، بهتر است با یک پزشک که تجربه و تخصص لازم را در هر دو روش لیزر و جراحی لابیاپلاستی دارد، مشورت کنید تا بهترین روش را برای شما انتخاب کند.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم شما را با انواع روش‌های لابیاپلاستی آشنا کنیم و برای انتخاب بهترین روش بهترین کار این است که به یک پزشک متخصص زنان مراجعه شود. اگر روش نامناسب برای انجام عمل لابیاپلاستی انتخاب شود ممکن است باعث نارضایتی شما شود و شما مجبور شوید عمل ترمیمی لابیاپلاستی انجام دهید.

سوالات متداول

1. روش لابیاپلاستی با لیزر بهتر است یا جراحی؟

هر دو روش دارای مزایا و معایبی هستند. لابیاپلاستی با لیزر غیر تهاجمی‌تر است اما برای برخی ممکن است مناسب نباشد. برای تعیین بهترین گزینه، مشاوره با پزشک تخصصی ضروری است.

2. آیا بعد از لابیاپلاستی نیاز به استراحت طولانی دارم؟

بله، بسته به روش انجام عمل و وضعیت شخصی، ممکن است نیاز به استراحت طولانی‌تری داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که پزشک شما شما را در مورد نحوه مراقبت پس از عمل اطلاعات کافی می‌دهد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 7 =

تماس با پزشک