دکتر سوسن میرزا محمدی / زایمان بدون درد چگونه ممکن است؟
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

زایمان بدون درد چگونه ممکن است؟

بارداری و زایمان یکی از مهم ترین اتفاقاتی است که در طول زندگی هر خانمی ممکن است رخ دهد، چه بسا که با حس های خاص و مهمی نیز همراه است. پس مادرانی که حس لذت بخش و وصف ناشدنی خلقت را تجربه می کنند ممکن است این تجربه همراه با درد و ناراحتی باشد. حال آن که با توجه به پیشرفت علم پزشکی در این عرصه تکنیک های نوینی ارائه شده است چنین زایمان های بدون درد به سرانجام برسد و هیچ گونه درد و ناراحتی متوجه مادر نشود.

در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد این نوع از تولد فرزند که به تازگی نیز در میان مادران باردار محبوب شده است.

حقائقی در مورد زایمان

در صورتی که قرار است برای اولین بار مادر شوید، قطعا که احساسات هیجان و ترس متفاوتی را تجربه خواهید کرد. وقتی باردار شدید، به فکر خوب غذا خوردن می افتید و برای داشتن کودکی که در حال رشد است بهترین تغذیه ممکن را برای زندگی سالم انتخاب می کنید. اما با نزدیک شدن به تاریخ موعد، شما احتمالاً هر روز کمی احساس تنش می کنید و به این فکر می کنید که چگونه کودک خود را به دنیا بیاورید. و گزینه هایی که می توانند برای زایمان شما باشند را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهید. حال آن که زایمانی واژینال یا از طریطق عمل سزارین را در پیش داشته باشید به هر روی نیاز به آمادگی های بیشتری است.

تقریباً هر زنی از شدت دردی که یک زن در هنگام زایمان طبیعی متحمل می شود، می داند. دردناک ترین شکل درد در نظر گرفته می شود. برخی از زنان در طی زایمان بیشتر از دیگران درد می کشند و عمل های جراحی برای بسیاری از زنانی که نمی توانند به راحتی بچه های خود را به طور طبیعی و برای بارداری های پر خطر تحمل کنند، یک نعمت است. اما در طی مدت اخیر بسیاری از زنان برای جلوگیری از درد ناشی از زایمان طبیعی، به منظور جلوگیری از درد زایمان طبیعی، اقدام به انجام عمل جراحی سزارین کرده اند.

و اگر خود را در میان کسانی که به دلیل ترس از درد زایمان ترجیح می دهند عمل سزارین را انتخاب کنید یا اگر می خواهید گزینه دیگری برای آوردن کودک خود به دنیا بدون درد و درد داشته باشید، می توانید زایمان به نام یک “زایمان بدون درد” یا “زایمان اپیدورال”.

زایمان بدون درد چیست؟

زایمان بدون درد همان زایمان طبیعی است اما با دردی ناچیز در هنگام زایمان تجربه می شود. بنابراین اساساً، زایمان بدون درد یک زایمان طبیعی است، بدون درد! با تجویز بیهوشی اپیدورال؛ مادران زایمان از زایمان طبیعی در امان هستند و این متداول ترین روش برای زایمان بدون درد هنگام زایمان است.

زایمان بدون درد به روش اپیدورال چگونه انجام می شود؟

در حین زایمان، رحم منقبض و منبسط می شود تا کودک را به بیرون فشار دهد. به ویژه انقباضات دلیل اصلی درد زایمان است. با شروع زایمان، رحم منقبض می شود و دهانه رحم شروع به انبساط می کند تا جای خود را برای کودک فراهم کند. در حین زایمان ، درد ناشی از انقباضات رحمی از طریق شبکه عصب های ستون فقرات یا ستون فقرات از طریق سیگنال های عصبی از رحم به مغز منتقل می شود.

اپیدورال یک بی حس کننده منطقه ای است و هنگامی که اپیدورال در نزدیکی نخاع تزریق می شود، بی حسی بیهوشی در نواحی دستگاه تناسلی، شکم و لگن و اطراف آن است. از دست دادن احساس در این قسمت ها به دلیل اپیدورال از احساس شدید جلوگیری کرده و انتقال سیگنال های درد به مغز را متوقف می کند. بنابراین ، این در کل یک زایمان طبیعی است، بدون درد !!

روند زایمان بدون درد

روند زایمان بدون درد همان زایمان طبیعی است، صرفاً برای دریافت اپیدورال برای از بین بردن دردهای زایمان. اما، به عنوان یک مادر، هر زنی می خواهد هنگام برنامه ریزی برای تولد کودک خود مطمئن شود که همه و همه مرتب است، بنابراین در اینجا روند زایمان بدون درد توضیح داده شده است.

پس از شروع زایمان فعال و قبل از تجویز اپیدورال، به مادر مایعات IV داده می شود. حدود 1-2 لیتر مایعات در طول زایمان و زایمان داده می شود.

قبل از انجام اپیدورال، یک متخصص بیهوشی از شما می خواهد موقعیت راحتی داشته باشید که باعث سهولت تزریق مکان مناسب و افزایش اثربخشی می شود.

بعد از تمیز کردن با داروی ضد عفونی کننده، مقدار کمی از بی حس کننده موضعی به قسمت پایین کمر شما تزریق می شود تا ناحیه بی حس شود و کاتتر از طریق سوزن به فضای اپیدورال وصل می شود (ناحیه بین استخوان های ستون فقرات و اطراف ستون فقرات اعصاب)

تزریق اپیدورال حدود 5 تا 30 دقیقه طول خواهد کشید تا اثر کامل داشته باشد.

مزایای زایمان بی درد

زنان می توانند برای زایمان طبیعی بدون درد مراجعه کنند و در طول عمل هوشیار خواهند بود:

درد زایمان باعث ترشح هورمون های استرس در مادر می شود که مادر و کودک را ناراحت می کند. این در زایمان های بدون درد چنین نخواهد بود.
مدت زمان زایمان به طور قابل توجهی کاهش می یابد.
فشار خون، ضربان نبض و ضربان قلب تحت کنترل قرار می گیرد.
در صورت نیاز در مواقع اضطراری، انجام عمل برش ساده تر است.

معایب تولد به روش بدون درد

در موارد بسیار نادر، ممکن است فشار خون ناگهانی و غیر منتظره رخ دهد.
اپیدورال می تواند باعث برخی از کمردردها، سرگیجه یا لرز شود.
مادران ممکن است بعد از عمل سردرد داشته باشند.
ادرار کردن ممکن است برای مدتی دشوار باشد.
به دلیل بی حسی، توانایی فشار آوردن طبیعی خانم در حین زایمان کمتر است. بنابراین ممکن است برای بیرون کشیدن کودک از خلا vac استفاده شود یا جراح ترجیح دهد که عمل برش جراحی را انجام دهد.
قبل از ارزیابی این که بهترین وضعیت شما و کودک شما چیست، با بهترین متخصص زنان مشورت کنید.

نکات مهم زایمان بدون درد

 • جالب است بدانید در ایالات متحده، زایمان با اپیدورال به یک امر عادی تبدیل شده است. تقریباً 73٪ بیماران کارگر ایالات متحده در سال 2015 از انسداد اپیدورال، نخاع یا ترکیبی نخاع-اپیدورال استفاده کردند که بیش از 10٪ نسبت به سال 2010 افزایش داشت.
 • آن دسته از خانم هایی که بارداری سالمی داشته اند و هیچ گونه عارضه یا بیماری مزمن نداشته اند، کاندیداهای خوبی برای انجام زایمان طبیعی هستند. با این حال، ممکن است بهترین انتخاب برای برخی از مادران آینده نباشد. اگر در معرض خطر نیاز به سزارین قرار دارید، ممکن است انجام اپیدورال را پیشنهاد می شود، بنابراین می توانیم از استفاده از بیهوشی عمومی جلوگیری کنیم. در صورت ابتلا به بیماری قلبی، پره اکلامپسی یا دیابت یا داشتن دوقلو یا بچه در وضعیت بریچ، ممکن است شما را در معرض خطر قرار دهد.
 • اگر زایمان بدون درمان را انتخاب می کنید، مهم است که ذهن و بدن خود را برای این تجربه آماده کنید. ممکن است دشوار باشد، اما راهکارهایی برای تغییر شکل دادن فکر شما در مورد درد، کنترل آن و تجربه تولد شما وجود دارد.
 • چنانچه تصمیم به انجام این نوع از تولد داشتید حتما از متخصص و مامایی متبحر کمک و مشورت بگیرید تا با ارائه دانش، آگاهی شما در این موضوع افزایش دهید و حتی هر گونه ابهام و سالی داشتید مطرح نمایید تا روند انجام این نوع زایمان موفقیت آمیز طی شود.
 • نکته مهم برای یک زایمان طبیعی موفق داشتن یک فرد حمایت کننده و محکم است که شما را در این مرحله از زندگی تان یاری کند، با شما صحبت کند و از این طریق شما را تشویق کند. این می تواند شریک زندگی شما، مادر شما یا دوستی باشد که قبلاً زایمان داشته است.
 • لازم به ذکر است که زایمان ممکن است چندین ساعت طول بکشد و آزار دهنده باشد اما هرچه بیشتر بدانید، آمادگی بهتری خواهید داشت.
 • به عنوان نکته آخر توصیه می شود که در کلاس های زایمان شرکت کنید، که همه چیز از تنفس عمیق و تسکین درد تا بخش های C را پوشش می دهد. هر زایمان بی نظیر است و گاهی اوقات همه چیز دقیقاً طبق برنامه پیش نمی رود. آمادگی برای هر شرایطی مهم است، کلاس های زایمان می توانند انتظارات واقع بینانه ای به شما بدهند و اعتماد به نفس را ایجاد کنند.

در پایان این که

با کمک متخصصین این حوزه درمانی و با لطف روش های جدید انجام زایمان های بی درد می توانید این وهله از زندگی خود را به خوبی و موفقیت آمیز پشت سر بگذارید. در این راستا نیز باید آمادگی های از قبل داشته باشید وهم چنین به تمامی دستور العمل های که از سوی پزشک تان صادر شده است پایبند باشید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

1 دیدگاه
 1. Baran

  ایا حین زایمان هم میشه چیزی خورد یا نوشید؟

  پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − سیزده =

تماس با پزشک