دکتر سوسن میرزا محمدی / سرطان تخمدان؛ علائم و دلائل
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

سرطان تخمدان؛ علائم و دلائل

سرطان تخمدان از تخمدان‌ها شروع می‌شود. اندام‌های کوچکی در دستگاه تناسلی زنانه که در آن تخمک‌ها تشکیل می‌شوند. تشخیص سرطان تخمدان گاهی اوقات دشوار است زیرا علائم اغلب تا مراحل بعدی ایجاد نمی شوند. پزشک شما سرطان تخمدان را با جراحی، شیمی درمانی و سایر درمان های سرطان درمان می کنند. سرطان تخمدان زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های غیرطبیعی در تخمدان‌ها یا لوله‌های فالوپ رشد کرده و خارج از کنترل تکثیر می‌شوند. تخمدان ها بخشی از دستگاه تناسلی زنان هستند. این دو اندام گرد و به اندازه گردو در طول سال های تولید مثل شما تخم می سازند.

چه کسانی به سرطان تخمدان مبتلا می شوند؟

سرطان تخمدان بسیاری از زنان را تحت تاثیر قرار می دهد. این بیماری در بومیان آمریکا و سفیدپوستان نسبت به افرادی که سیاه پوست، اسپانیایی تبار یا آسیایی هستند کمی شایع تر است.

علاوه بر این، احتمال ابتلا به جهش ژن BRCA در افراد یهودی تبار اشکنازی بسیار بیشتر است که آن ها را در معرض خطر بیشتری برای سرطان سینه و تخمدان قرار می دهد.

سرطان تخمدان 1 درصد از کل موارد سرطان جدید در ایالات متحده را تشکیل می دهد، خطر ابتلا به سرطان تخمدان در طول زندگی تقریباً 1 در 78 است.

علائم سرطان تخمدان چیست؟

سرطان تخمدان می تواند قبل از ایجاد علائمی در شکم شما ایجاد و گسترش یابد. این می تواند تشخیص زودهنگام را دشوار کند. علائم سرطان تخمدان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد لگن یا شکم، ناراحتی یا نفخ.
 • تغییر در عادات غذایی، زود سیر شدن و از دست دادن اشتها.
 • ترشحات واژن یا خونریزی غیرطبیعی، به خصوص اگر خونریزی خارج از چرخه قاعدگی معمولی شما یا پس از یائسگی رخ دهد.
 • تغییرات روده مانند اسهال یا یبوست.
 • افزایش اندازه شکم شما.
 • ادرار کردن بیشتر (تکرر ادرار).

اگر هر یک از علائم ذکر شده در بالا را مشاهده کردید، برای ملاقات با یک پزشک برنامه ریزی کنید.

چه چیزی باعث سرطان تخمدان می شود؟

علت دقیق سرطان تخمدان هنوز مشخص نیست. اما برخی از افراد در معرض خطر کمی بالاتر برای ابتلا به این بیماری هستند. عوامل خطر سرطان تخمدان عبارتند از:

 • بالای 60 سال بودن.
 • چاقی.
 • سابقه خانوادگی سرطان تخمدان (دیگران خانواده بیولوژیکی شما این بیماری را داشته اند) یا یک جهش ژنی BRCA1 یا BRCA2 یا سندرم لینچ را به ارث برده اند.
 • هرگز باردار نشوید یا در آینده بچه دار نشوید.
 • اندومتریوز
 • همچنین با افزایش سن، خطر ابتلا به سرطان تخمدان افزایش می یابد.
چه چیزی باعث سرطان تخمدان می شود؟

سرطان تخمدان چگونه گسترش می یابد؟

اگر سرطان تخمدان گسترش یابد، معمولاً این کار را از لگن به غدد لنفاوی، شکم، روده، معده، قفسه سینه یا کبد انجام می دهد.

سرطان تخمدان چگونه تشخیص داده می شود؟

علیرغم سال ها تحقیق، کارشناسان هنوز یک آزمایش غربالگری سرطان تخمدان موفق ایجاد نکرده اند. به همین دلیل، تشخیص این بیماری در مراحل اولیه اغلب دشوار است.

اگر پزشک شما مشکوک به سرطان تخمدان باشد، در مورد علائم شما می پرسد و معاینه لگن را انجام می دهد. در طول معاینه، آن ها هرگونه رشد غیرطبیعی یا بزرگ شدن اندام را بررسی می کنند.

آن ها ممکن است آزمایش های اضافی را توصیه کنند، از جمله:

تست های تصویربرداری

پزشکان ممکن است از چندین آزمایش تصویربرداری استفاده کنند، از جمله:

 • سونوگرافی لگن.
 • MRI  تصویربرداری رزونانس مغناطیسی.
 • سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری).
 • اسکن PET توموگرافی گسیل پوزیترون.

آزمایشات خون

آزمایش خون به دنبال ماده ای به نام CA-125 است. سطوح بالای CA-125 در خون شما می تواند نشانه سرطان باشد. با این حال، سطوح CA-125 می‌تواند طبیعی باشد، حتی در صورت وجود سرطان و در بسیاری از شرایطی که سرطانی نیستند، بالاتر باشد. به همین دلیل، پزشکان از آزمایش خون در ترکیب با سایر آزمایشات برای تشخیص سرطان تخمدان استفاده می کنند.

ارزیابی جراحی

پزشکان می توانند سرطان تخمدان را در طول جراحی تشخیص دهند. به طور معمول، اگر آن ها رشد غیرطبیعی پیدا کنند، آن ها را در طی همان روش حذف می کنند.

لاپاراسکوپی

در طول جراحی لاپاراسکوپی، جراح یک دوربین نازک (لاپاراسکوپ) را از طریق یک برش کوچک ایجاد شده در شکم شما قرار می دهد. با استفاده از اسکوپ به عنوان راهنما، همراه با پورت های اضافی برای نگه داشتن ابزار، جراح می تواند سرطان را ارزیابی کند، بیوپسی های مرحله بندی انجام دهد و در برخی شرایط، تومورهای تخمدان را حذف کند.

سرطان تخمدان در چه مرحله ای قرار دارد؟

سرطان تخمدان چهار مرحله دارد. در این سیستم مرحله بندی سرطان، کمترین شدت، کمترین عدد است. هر چه این بیماری جدی تر باشد، تعداد آن بیشتر است.

مرحلهI : این مرحله به سه مرحله فرعی Stage IA، Stage IB و Stage IC تقسیم می شود. در مرحله فرعی اول، سرطان فقط در یک تخمدان یا یک لوله فالوپ است. مرحله IB دارای سرطان در هر دو تخمدان یا لوله های فالوپ است. در مرحله IC، سرطان در هر دو تخمدان یا لوله های فالوپ است و در خارج از تخمدان شما (در قسمت بیرونی خود اندام یا در فضای اطراف تخمدان، به نام حفره صفاقی) یافت می شود.

مرحله دوم: مرحله دوم نیز به چند مرحله اضافی تقسیم می شود. در مرحله IIA، سرطان دیگر تنها در تخمدان شما نیست، بلکه به رحم شما نیز گسترش یافته است. در مرحله IIB، سرطان به سایر ساختارهای مجاور در لگن شما گسترش یافته است.

مرحله III: این مرحله شامل سه مرحله فرعی است. در مرحله IIIA، سرطان فراتر از لگن شما به شکم شما (میکروسکوپی) یا درون غدد لنفاوی گسترش یافته است. مرحله فرعی دوم (مرحله IIIB)، اندازه تومور تا 2 سانتی متر است و به خارج از لگن یا درون غدد لنفاوی شما گسترش یافته است. در مرحله IIIC، سرطان به خارج از ناحیه لگن شما حرکت کرده است و اندازه آن بزرگتر است (بیش از 2 سانتی متر) یا ممکن است در غدد لنفاوی شما باشد. در این مرحله، می‌تواند بر اندام‌های دیگر مانند کبد و طحال تأثیر بگذارد.

مرحله IV: سرطان مرحله IV شدیدترین است. در این مرحله، سرطان به داخل اندام هایی مانند کبد یا طحال گسترش یافته است. در مرحله IVA، در نزدیکی ریه‌های شما یافت می‌شود، و در مرحله IVB، سرطان به غدد لنفاوی کشاله ران یا به قفسه سینه گسترش یافته است.

مرحله بندی مهم است زیرا به پزشک شما کمک می کند تا یک برنامه درمانی مناسب برای شما طراحی کند. پزشک با شما در مورد گزینه های درمانی شما صحبت خواهد کرد.

آیا می توانم از سرطان تخمدان پیشگیری کنم؟

هیچ راهی برای پیشگیری کامل از سرطان تخمدان وجود ندارد. اما دانستن تاریخچه بیولوژیکی خانواده می تواند به شما کمک کند تا برای هر گونه خطر ابتلا به سرطان تخمدان آماده شوید. اگر یک جهش ژنتیکی مانند جهش BRCA دارید، ممکن است پزشک شما جراحی کاهش خطر را برای برداشتن تخمدان ها و لوله های شما قبل از سرطانی شدن توصیه کند. اگر مطمئن نیستید که BRCA یا جهش دیگری دارید، از پزشک خود در مورد آزمایش ژنتیکی سوال کنید.

بیشتر بخوانید: تست پاپ اسمیر

اگر سرطان تخمدان داشته باشم چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

پس از دریافت درمان سرطان تخمدان، پزشکتان همچنان شما را برای قرار ملاقات‌های منظم ملاقات می‌کند. در طول این بازدیدها، آن ها علائمی را که ممکن است داشته باشید بررسی کرده و در مورد هر گونه نگرانی صحبت خواهند کرد. مهم است که به بدن خود توجه کافی داشته باشید و در صورت وقوع اتفاق غیرعادی به پزشک خود اطلاع دهید. مشاهده پس از درمان سرطان تخمدان کلیدی است.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × سه =

تماس با پزشک