دکتر سوسن میرزا محمدی / مقالات / هزینه عمل سرکلاژ
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

هزینه عمل سرکلاژ

جراحی سرکلاژ چیست؟

سرکلاژ چرا انجام می شود؟

عمل سرکلاژ چگونه انجام می شود؟

آیا عمل سرکلاژ موجب سقط جنین می شود؟

آیا سرکلاژ جراحی سختی است؟

عمل دوختن دهانه رحم

این جراحی به مجموعه اقداماتی گفته می شود که در طی آن دهانه رحم دوخته می شود تا از بروز زایمان زودرس جلوگیری گردد.

ضرورت انجام عمل سرکلاژ زمانی است که دهانه رحم زنان با مشکلات نارسایی همراه باشد و در روند بارداری و زایمان زودتر از موعد باز شود. نارسایی رحم در واقع به وضعیتی گفته می شود که بافت دهانه رحم نمی تواند جنین را در داخل رحم تحمل کند و از این رو با کوچک ترین فشار دهانه باز می شود.

گشاده شدن دهانه رحم زودتر از موعد مقرر مهم ترین خطری که دارد این است که زایمان زودرس اتفاق می افتد. از این رو برای پیشگیری از بروز خطرات مختلف از جمله زایمان زود رس عمل سرکلاژ انجام می شود.

جراحی سرکلاژ چگونه انجام می شود؟

روند انجام جراحی سرکلاژ به این شکل است که :

  • ابتدا باید روی تخت دراز بکشید و سپس پاها در حالتی قرار می گیرد که دسترسی پزشک به نواحی واژن راحت تر باشد.
  • سپس وسیله ای به نام اسپکولوم در دهانه واژن قرار می گیرد تا بخش های داخلی واژن دیده شود و دهانه رحم مورد مشاهده پزشکان قرار گیرد.
  • سپس با به کار گیری ابزار آلاتی مخصوص می توانند در بخش دهانه رحم بی حسی موضعی انجام دهند.
  • در نهایت با استفاده از انواع نخ های بخیه می توانند دهانه رحم را بدوزند.

نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که گاهی عمل سرکلاژ در وضعیت بیهوشی عمومی انجام می شود. از این رو هیچگونه درد و نارحتی متوجه مادران نمی شود. به همین دلیل زنانی که نگران این درد جراحی سرکلاژ هستند می توانند بدون نگرانی و بدون تحمل درد تحت این عمل جراحی قرار گیرند.

سرکلاژ

چه کسانی باید عمل سرکلاژ انجام دهند؟

مهم ترین کاندیدا ها برای انجام عمل سرکلاژ:

  • کسانی دهانه رحم شان کوتاه است
  • کسانی که دهانه رحم شان کاملا بسته نمی باشد؛ دهانه رحم باید کاملا بسته باشد تا در پایان دوره بارداری و نزدیک روز زایمان به تدریج این دهانه باز شود. زمانی که این دهانه در ماه های اواسط بارداری بسته نباشد احتمال این که در ماه های اخر سریع تر از موعد باز شود بسیار زیاد است. از این رو پزشکان این ریسک را نمی پذیرند و انجام جراحی سرکلاژ را توصیه می کنند.
  • کسانی که تجربه زایمان های زودرس دارند؛ در مواردی زایمان های زودرس ناشی از نارسایی در دهانه رحم است که می توان با انجام سرکلاژ به بهبود وضعیت دهانه رحم کمک کنند.
  • کسانی که تجربه سقط جنین دارند؛ تجربه سقط جنین از جمله دلایلی است که موجب می شود زنان برای انجام جراحی سرکلاژ اقدام کنند.

تمامی این اطلاعات در معاینات و بررسی های فیزیکی و نیز سونوگرافی های در طول بارداری مشخص می شود. به همین جهت زمانی که احتمال گشاده شدن دهانه رحم وجود داشته باشد از سوی پزشکان انجام عمل سرکلاژ توصیه می شود.

آیا عمل سرکلاژ موجب سقط جنین می شود؟

واقعیتی که وجود دارد این است که بعد از انجام جراحی سرکلاژ احتمال سقط جنین وجود دارد اما بسیاری از پزشکان و متخصصین این نکته را یادآور می شوند که سقط جنین در نتیجه ی جراحی عمل سرکلاژ احتمالی است اما زنانی که دهانه رحم شان مشکل دارد سقط جنین برایشان احتمال بیشتری دارد.

از این روز پزشکان بالاجبار بین دو گزینه بد ( انجام جراحی سرکلاژ) و گزینه بد تر ( انجام ندادن عمل سرکلاژ) باید یکی را انتخاب کنند.

بنابراین بهتر است که به توصیه های متخصصین در این حوزه اعتماد کنید و بهترین تصمیم را اتخاذ کنید.

هزینه سرکلاژ چقدر است؟

هزینه ی جراحی های مربوط به زنان، اگر در دسته ی اعمال زیبایی قرار نگیرند، توسط بیمه پرداخت می شود. در حقیقت هزینه ی عمل دوختن دهانه رحم زمانی مشخص می شود که شما توسط جراح زنان تحت معاینه و آزمایش قرار گرفته باشید.

بنا بر این بهترین کار این است که به یک دکتر زنان خوب مراجعه کرده و معاینه شوید تا بتوان هزینه سرکلاژ را تخمین زد. البته این هزینه علاوه بر ساختار رحم شما به نکات دیگری مانند بیمارستانی که جراحی را در آن انجام می دهید و دستمزد پزشک نیز بستگی دارد.

نتیجه گیری

در طول این نوشتار تلاش مان بر این جهت بود که بتوانیم بهترین و مهم ترین اطلاعاتی که در زمینه عمل سرکلاژ وجود دارد را در اختیار همراهان مان قرار دهیم.

امیدواریم که زنانی که به این عمل نیاز دارند و باید تحت عمل سرکلاژ قرار گیرند توجه داشته باشند که این جراحی باید به دست توانمند بهترین جراحان انجام شود تا نتایج ثمر بخشی حاصل گردد. از این رو توصیه می کنیم که پیش از انجام روند جراحی حتما نهایت دقت را در انتخاب پزشک مربوطه داشته باشید سپس درمان را به دست اینان بسپارید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 15 =

تماس با پزشک