دکتر سوسن میرزا محمدی / سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) چیست و چرا باعث ریزش مو می شود؟
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) چیست و چرا باعث ریزش مو می شود؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) یک مشکل هورمونی است که در سال های باروری اتفاق می افتد. اگر PCOS دارید، ممکن است اغلب پریود نشوید. یا ممکن است پریودهایی داشته باشید که بیش از حد معمول طول بکشد. همچنین ممکن است هورمونی به نام آندروژن در بدن شما بیش از حد باشد.

در سندرم تخمدان پلی کیستیک، کیسه های کوچکی از مایع در امتداد لبه بیرونی تخمدان ایجاد می شود. به این ها کیست می گویند. کیست های کوچک پر از مایع حاوی تخمک های نابالغ هستند. به این ها فولیکول می گویند. فولیکول ها نمی توانند به طور منظم تخمک ها را آزاد کنند.

علت دقیق ایجاد PCOS ناشناخته است. تشخیص و درمان به موقع همراه با کاهش وزن ممکن است خطر عوارض طولانی مدت مانند دیابت نوع 2 و بیماری قلبی را کاهش دهد.

علائم

گاهی اوقات علائم بعد از مدتی از پریود شدن شما ظاهر می شود.علائم PCOS متفاوت است. تشخیص PCOS زمانی انجام می شود که حداقل دو مورد از این موارد را داشته باشید:

پریودهای نامنظم داشتن دوره های قاعدگی کم یا داشتن دوره های غیر منظم از علائم رایج PCOS  هستند. همینطور قاعدگی هایی که چند روز یا بیشتر از معمول یک پریود طول می کشد.

برای مثال، ممکن است کمتر از 9 بار قاعدگی در سال داشته باشید. و این دوره ها ممکن است با فاصله بیش از 35 روز رخ دهند. ممکن است برای باردار شدن مشکل ایجاد کنند.

آندروژن بیش از حد سطوح بالای هورمون آندروژن، ممکن است منجر به موهای زائد صورت و بدن شود. به این حالت هیرسوتیسم می گویند. گاهی اوقات، آکنه شدید و طاسی با الگوی مردانه نیز ممکن است رخ دهد.

تخمدان پلی کیستیک. تخمدان شما ممکن است بزرگتر باشد. بسیاری از فولیکول های حاوی تخمک های نابالغ ممکن است در اطراف لبه تخمدان ایجاد شوند. تخمدان ها ممکن است آنطور که باید کار نکنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر نگران پریودهایتان هستید، اگر برای باردار شدن مشکل دارید یا علائم آندروژن اضافی دارید، به پزشک مراجعه کنید. این ها ممکن است شامل رشد موهای جدید در صورت و بدن، آکنه و طاسی با الگوی مردانه باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

علل

علت دقیق PCOS مشخص نیست. عواملی که ممکن است نقش داشته باشند عبارتند از:

مقاومت به انسولین، انسولین هورمونی است که پانکراس می سازد. این به سلول ها اجازه می دهد تا از قند، منبع انرژی اولیه بدن شما استفاده کنند. اگر سلول ها نسبت به عملکرد انسولین مقاوم شوند، سطح قند خون می تواند افزایش یابد. این می تواند باعث شود بدن شما انسولین بیشتری بسازد تا سطح قند خون را پایین بیاورد.

انسولین بیش از حد ممکن است باعث شود بدن شما مقدار زیادی از هورمون مردانه آندروژن را بسازد. ممکن است با تخمک گذاری مشکل داشته باشید، فرآیندی که در آن تخمک ها از تخمدان آزاد می شوند.

یکی از نشانه های مقاومت به انسولین، لکه های تیره و مخملی پوست در قسمت پایین گردن، زیر بغل، کشاله ران یا زیر سینه ها است. اشتهای بیشتر و افزایش وزن ممکن است از دیگر علائم باشد

التهاب با درجه پایین، گلبول های سفید در پاسخ به عفونت یا آسیب موادی را می سازند. به این پاسخ التهاب با درجه پایین می گویند. تحقیقات نشان می‌دهد که افراد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دارای نوعی التهاب طولانی‌مدت و با درجه پایین هستند که باعث تولید آندروژن در تخمدان‌های پلی کیستیک می‌شود. این می تواند منجر به مشکلات قلبی و عروقی شود.

وراثت، تحقیقات نشان می دهد که ژن های خاصی ممکن است با PCOS مرتبط باشند. داشتن سابقه خانوادگی PCOS ممکن است در ایجاد این بیماری نقش داشته باشد.

آندروژن اضافی با PCOS، تخمدان ها ممکن است سطوح بالایی از آندروژن تولید کنند. داشتن آندروژن بیش از حد در تخمک گذاری اختلال ایجاد می کند. این بدان معنی است که تخمک ها به طور منظم رشد نمی کنند و از فولیکول هایی که در آن رشد می کنند آزاد نمی شوند. آندروژن اضافی همچنین می تواند منجر به هیرسوتیسم و ​​آکنه شود.

عوارض

عوارض PCOS می تواند شامل موارد زیر باشد:

ناباروری

دیابت بارداری یا فشار خون بالا ناشی از بارداری

سقط جنین یا زایمان زودرس

استئاتوهپاتیت غیر الکلی، التهاب شدید کبد ناشی از تجمع چربی در کبد.

سندرم متابولیک، مجموعه ای از شرایط از جمله فشار خون بالا، قند خون بالا و سطوح ناسالم کلسترول یا تری گلیسیرید که به طور قابل توجهی خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد.

دیابت نوع 2 یا پیش دیابت

آپنه خواب

افسردگی، اضطراب و اختلالات خوردن

سرطان پوشش رحم (سرطان آندومتر)

چاقی معمولا با PCOS رخ می دهد و می تواند عوارض این اختلال را بدتر کند.

عوامل خطر

تصور می شود PCOS دارای یک جزء ژنتیکی است. افرادی که مادر یا خواهرشان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، نسبت به افرادی که بستگانش به این بیماری مبتلا نیستند، بیشتر در معرض ابتلا به PCOS هستند. این پیوند خانوادگی عامل خطر اصلی است.

قند منبع اصلی انرژی بدن است و توسط انسولین که توسط پانکراس ترشح می شود در بدن تنظیم می شود. فرد مبتلا به مقاومت به انسولین قادر به استفاده موثر از انسولین نیست. این امر باعث می شود که پانکراس بیش از حد انسولین ترشح کند تا نیازهای گلوکز بدن را برآورده کند.

تصور می‌شود انسولین اضافی به دلیل تأثیر آن بر تولید آندروژن، بر توانایی زنان در تخمک‌گذاری تأثیر می‌گذارد. تحقیقات نشان داده است که زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک دارای التهاب با درجه پایین هستند که تخمدان های پلی کیستیک را برای تولید آندروژن تحریک می کند.

خطرات مرتبط با سلامت

این خطرات شامل:

دیابت نوع 2

ناباروری

کلسترول بالا

چربی های بالا

آپنه خواب

بیماری کبد

خونریزی غیر طبیعی رحم

فشار خون بالا

چاقی که احتمالاً منجر به مشکلاتی با عزت نفس پایین و افسردگی می شود.

خطرات مرتبط با سلامت

سندرم متابولیک

کبد چرب غیر الکلی (استئاتوهپاتیت)

افسردگی و اضطراب

همچنین، خطر ابتلا به سرطان های رحم سرطان آندومتر، دیابت بارداری، فشار خون بالا ناشی از بارداری، حملات قلبی و سقط جنین افزایش می یابد و ممکن است فرد در موارد حاد این بیماری نیاز به لاپاراسکوپی رحم و درمان های دیگر نیز داشته باشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 3 =

تماس با پزشک