دکتر سوسن میرزا محمدی / جراحی زیبایی زنان / عوارض لابیاپلاستی، خطرناک و غیر خطرناک
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

عوارض لابیاپلاستی، خطرناک و غیر خطرناک

عوارض لابیاپلاستی ممکن است بعد از مدتی بعد از عمل لابیاپلاستی به صورت طبیعی و غیر طبیعی در فرد ظاهر شود. البته اقداماتی نیز وجود دارند که اگر آن‌ها را قبل از جراحی به درستی انجام دهید، دچار عوارض کمتری می‌شوید. لابیاپلاستی نوعی از جراحی پلاستیک است که در سال‌های اخیر بین خانم‌ها بسیار محبوب شده است. زیرا با این جراحی شکل و اندازه لب‌های واژن تغییر می‌کند. اما باید پزشکان در یک جلسه مشاوره افراد را آگاه کنند و توضیحات کاملی را در مورد عوارض لابیاپلاستی به آن‌ها بدهند.

عوارض شایع و طبیعی لابیاپلاستی

بیشتر بخوانید: خارش بعد از لابیاپلاستی

عوارض شایع و طبیعی لابیاپلاستی

برخی از عوارض لابیاپلاستی بعد از انجام عمل بروز پیدا می‌کنند که عوارض طبیعی و شایعی هستند و برای هر فردی اتفاق می‌افتد. در زیر به این عوارض اشاره شده است:

درد بعد از عمل لابیاپلاستی

شایع‌ترین عوارض لابیاپلاستی درد بعد از عمل در ناحیه تناسلی است. در بیشتر موارد این درد و ناراحتی خفیف است. اما امکان دارد در برخی بیماران درد شدید باشد و یا چند هفته طول بکشد. در این مواقع پزشک متخصص برای کاهش درد داروهای ضد درد را برای بیمار تجویز می‌کنند.

تورم بعد از عمل لابیاپلاستی

در زمان بعد از عمل لابیاپلاستی تورم در ناحیه تناسلی و اطراف کلیتوریس طبیعی است و ملتهب دیده می‌شود. این التهاب برای جلوگیری از عفونت در این ناحیه است. البته برای کمتر شدن تورم می‌توان از کمپرس آب سرد استفاده کرد. توجه داشته باشید که نباید خیلی سرد باشد تا از خطر سرما در امان باشد.

خارش بعد از عمل لابیاپلاستی

تا یک یا دو هفته بعد از انجام عمل خارش ناحیه تناسلی یک امر طبیعی است. اما اگر این خارش به طور مداوم اتفاق افتد باید حتما به پزشک خود اطلاع دهید. زیرا امکان دارد خارش طولانی مدت به دلیل عفونت باشد.

سوزش و کبودی بعد از انجام عمل لابیاپلاستی

بعد از انجام عمل، ناحیه تناسلی فرد علاوه بر تورم مقداری کبودی و سوزش نیز دارد. برای بهبود سریع این مشکلات بهتر است که یک هفته استراحت کنید و فعالیت‌های سنگین انجام ندهید.

خونریزی بعد از جراحی لابیاپلاستی

در این جراحی برش در ناحیه لابیا باعث خونریزی می‌شود، زیرا لابیا دارای رگ‌های خونی زیادی است. باید بدانید که برش‌ها با لیزر انجام می‌شود و این باعث می‌شود که خونریزی کاهش یابد. اما ممکن است در برخی موارد خونریزی تا 24 ساعت ادامه پیدا کند که این یک امر طبیعی است و نباید نگران آن باشید.

عوارض غیر طبیعی لابیاپلاستی

در مواردی ممکن است عوارض لابیاپلاستی غیر طبیعی باشد و به ندرت اتفاق افتد. بهتر است برای کاهش این عوارض به بهترین دکتر لابیاپلاستی در تهران مراجعه کنید تا توضیه‌های مهم را به شما بگوید.

عفونت لابیاپلاستی

در انجام هر گونه عمل جراحی به‌خصوص جراحی لابیاپلاستی پروتکل‌های بهداشتی به طور دقیق رعایت می‌شود. با این وجود امکان عفونت باکتریایی بعد از انجام عمل وجود دارد. در چنین مواردی بیمار دچار تب، لرز و ترشح در ناحیه جراحی شده می‌شود. در اینگونه موارد ممکن است این عفونت‌ها خطرناک باشد، به همین دلیل درمان‌های دیگری مانند تجویز آنتی بیوتیک باید صورت گیرد.

خونریزی شدید بعد از جراحی

بعد از انجام عمل لابیاپلاستی خونریزی کم و تا 24 ساعت از عوارض طبیعی است. اما اگر خونریزی بیش از حد و طولانی مدت شود، یک امر غیرطبیعی است و حتما باید به پزشک گزارش داده شود تا به این مشکل رسیدگی کند.

درد شدید و ورم طولانی بعد از عمل

در حالت کلی درد و تورم و التهاب بعد از عمل از عوارض طبیعی بعد از عمل هستند و به مرور زمان کاهش پیدا می‌کنند. اما در مواردی که درد شدید باشد و تورم طولانی مدت باشد، ممکن است عامل عفونت باشد و باید به پزشک مراجعه شود.

گوشت اضافه بعد از عمل لابیاپلاستی

مشاهده گوشت اضافه بعد از عمل بسیار نادر است اما ممکن است اتفاق افتد. این گوشت اضافه ممکن است بعدها به صورت زخم‌های خارش‌دار و حساس درآیند. به همین دلیل برای جلوگیری از این اتفاق باید در انتخاب پزشک خود نهایت دقت را داشته باشید.

پیشگیری از عوارض لابیاپلاستی

مهمترین نکته‌ای که برای پیشگیری از عوارض لابیاپلاستی باید مورد توجه قرار گیرد، انتخاب پزشک متخصص و باتجربه است. پزشکی که انتخاب می‌کنید باید سابقه چندین عمل موفق در این زمینه را داشته باشد. در جلسه مشاوره باید به دقت به توصیه‌های پزشک خود گوش دهید و آن‌ها را رعایت کنید تا دوره نقاهت بهتری را تجربه کنید. اگر فکر می‌کنید که مشکل شما بدون جراحی قابل حل شدن است از روش‌های دیگر مانند لیزر درمانی برای کاهش اندازه لابیا استفاده کنید. مراقبت‌های بعد از عمل لابیاپلاستی خیلی به شما کمک می‌کند تا عوارض لابیاپلاستی را کمتر تجربه کنید و روند بهبود شما به خوبی طی شود. مراقبت های بعد از لابیاپلاستی نیز جزء اقدامات مهمی است که همه افراد باید به آن توجه کنند.

پیشگیری از عوارض لابیاپلاستی

بیشتر بخوانید: هزینه عمل لابیاپلاستی

نتیجه گیری

در عمل لابیاپلاستی انتخاب پزشک مناسب بسیار مهم است. اگر پزشک خود را به درستی انتخاب نکنید ممکن است عوارض لابیاپلاستی غیرطبیعی در شما ایجاد شود و خطرناک باشد. عوارض طبیعی لابیاپلاستی، عوارض شایعی هستند که برای هر فردی اتفاق می‌افتد اما مدت زمان آن کوتاه است و بعد از یک هفته بیشتر این عوارض از بین می‌روند. نکاتی که پزشک به شما می‌گوید را رعایت کنید تا دوره نقاهت را به خوبی پشت سر بگذارید.

سوالات متداول

1. آیا تورم در ناحیه تناسلی بعد از عمل لابیاپلاستی جزء عوارض لابیاپلاستی است؟

بله، تورم و درد بعد از عمل در ناحیه جراحی شده یکی از عوارض طبیعی لابیاپلاستی است.

2. انتخاب پزشک چقدر در کاهش عوارض لابیاپلاستی تاثیر گذار است؟

انتخاب پزشک مناسب در این زمینه بسیار مهم است و باید حتما متخصص و ماهر باشد و در این زمینه سابقه کافی را داشته باشد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − چهار =

تماس با پزشک