مدت زمان مطالعه ۱۱ دقیقه

لاپاراسکوپی رحم

لاپاراسکوپی رحم از جمله جراحی هایی است که احتمالا زنان زیادی نام آن را شنیده باشند. اما روند جراحی لاپاراسکوپی برای بسیاری از آنان مبهم است و علامت سوال های زیادی در این زمینه برای آنان وجود دارد. به همین دلیل قصد داریم که در مقاله ای که پیش روی شماست، بسیاری از مطالبی که در زمینه لاپاراسکوپی رحم وجود دارد را در قالب بخش های مختلفی ارائه کنیم.

لاپاراسکوپی رحم چیست؟

در این روش جراحی با به کار گیری وسیله ای به نام لاپاراسکوپ، تمامی مشکلاتی که در نواحی مختلف شکمی، رحمی و تخمدان ها وجود دارد تشخیص داده می شوند.

پس از انجام تشخیص درست، روش های مخصوصی برای درمان بیماری ها و مشکلات مختلف موجود در این نواحی به کار گرفته می شوند. در واقع لاپاراسکوپ وسیله ای است شامل لوله هایی است و بر سر آن دوربین نصب می شود. کاربرد این دوربین فرستادن تصاویر مختلف از نواحی داخل رحمی به روی مانیتور می باشد. با استفاده از این وسیله پزشکان می توانند اطلاعات دقیق تری از این نواحی به دست بیاورند.

هیسترکتومی لاپاراسکوپیک چیست؟

هیسترکتومی لاپاراسکوپیک یک روش جراحی کم تهاجمی برای برداشتن رحم است. یک برش کوچک در ناف ایجاد می شود و یک دوربین کوچک در آن قرار می گیرد. جراح تصویر این دوربین را روی صفحه تلویزیون تماشا می کند و عمل جراحی را انجام می دهد. دو یا سه برش ریز دیگر در قسمت تحتانی شکم ایجاد می شود. ابزارهای تخصصی وارد شده و برای فرآیند حذف استفاده می شود.

برخی از زنان هنگام هیسترکتومی تخمدان های خود را خارج نمی کنند. اگر تخمدان ها در داخل بمانند، خانم بعد از جراحی نیازی به مصرف هورمونی ندارد و گرگرفتگی هم ندارد. برخی از زنان به دلیل سابقه خانوادگی سرطان تخمدان یا رشد غیر طبیعی در تخمدان خود تخمدان های خود را خارج می کنند.

زنان می توانند انتخاب کنند که یا دهانه رحم را در جای خود نگه دارند (به نام “هیسترکتومی لاپاروسکوپیک سوپرا سرویکال”) یا کل رحم و دهانه رحم (“هیسترکتومی لاپاراسکوپی کامل”) را انتخاب کنند. نگه داشتن دهانه رحم در جای خود، عمل را کمی سریعتر و ایمن تر می کند. هنگامی که دهانه رحم در جای خود قرار دارد، احتمال 5 درصد وجود دارد که زن در زمان قاعدگی لکه بینی ماهانه داشته باشد. زنانی که دهانه‌های آن‌ها در جای خود باقی می‌ماند، باید به گرفتن پاپ اسمیر ادامه دهند.

اگر زن بخواهد 100% مطمئن باشد که دیگر پریود نخواهد شد، باید تمام رحم را خارج کند. اگر بیمار سابقه تغییرات پیش سرطانی دهانه رحم یا پوشش داخلی رحم را داشته باشد، باید تمام رحم را خارج کند. اگر این عمل برای اندومتریوز یا درد لگن انجام می شود، بسیاری از پزشکان فکر می کنند در صورت برداشتن دهانه رحم، شانس کاهش درد بهتر است.

لاپاراسکوپی رحم چگونه انجام می‌شود؟

ابتدایی ترین اقدام پزشک این است که از انواع ماده های بیهوش کننده استفاده می کند تا بیمار را بیهوش کند.

 • قدم بعدی این است که پزشک برش هایی در حد چند سانتی متر در نواحی خاصی از شکم ایجاد می کند.
 • سپس لوله های لاپاراسکوپ داخل بدن زنان می شوند.
 • دوربین روی این دستگاه تصاویر دقیقی از داخل رحم و مناطق دیگر در این ناحیه روی مانیتور می فرستد.
 • در نهایت بعد از اینکه اقدامات درمانی (بسته به اینکه دقیقا مشکل چیست) انجام شد، برش ها بخیه زده می شوند.

مهم ترین نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که:
این روش درمانی کمترین میزان عارضه را در میان روش های مختلف انجام جراحی دارا می باشد و نیز آنکه در طول انجام دردی متوجه زنان نمی شود. تنها اقدامی که زنان باید انجام دهند این است که مراقبت های بعد از لاپاراسکوپی را به دقت انجام دهند تا روند درمان با موفقیت به سرانجام برسد.

کاربردهای لاپاراسکوپی رحم

در این روش می توان بسیاری از مشکلاتی که در نواحی رحمی به وجود آمده است را درمان کرد.
از جمله مهم ترین بیماری ها و اختلالاتی که با این روش درمانی قابل درمان است، عبارتند از:

 • در مواردی که رحم باید تخلیه شود این روش درمانی کاملا کاربرد دارد.
  مثلا زنانی که به سرطان رحم مبتلا شده اند و می خواهند جراحی هایی مانند هیسترکتومی رحم را انجام دهند، می توانند از این روش درمانی کمک بگیرند.
 • درمان فیبروم رحم
 • زنانی که درد های شکمی غیر قابل توجیهی دارند.
  آن ها برای آن که مشخص شود مشکل دقیقا چیست، می توانند از این روش تشخیصی کمک بگیرند.
 • تشخیص و درمان بیماری آندومتریوز
 • درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • درمان چسبندگی رحم
 • زنانی برای بستن لوله های رحم نیز می توانند از روش لاپاراسکوپی کمک بگیرند.

همان طور که می بینید، لاپاراسکوپی کاربردهای مختلف و متنوعی در تشخیص و درمان مهم ترین انواع بیماری های زنان دارد.

این خود می تواند یکی دیگر از عوامل تشویق افراد به بهره گیری از روش نوین لاپاراسکوپی به جای انجام اعمال جراحی باز باشد.

لاپاراسکوپی در بارداری

شاید تعجب آور باشد اما زنان باردار نیز می توانند که از روش لاپاراسکوپی برای درمان مشکلات مختلف کمک بگیرند.

انجام لاپاراسکوپی در دوران بارداری از حساسیت های بالایی برخوردار می باشد.
به همین دلیل باید توسط بهترین پزشکان انجام شود تا احتمال بروز مشکل به کمترین میزان ممکن برسد.

قبل از عمل جراحی چه آمادگی هایی لازم است؟

جراح ممکن است از بیمار بخواهد قبل از جراحی به پزشک مراقبت های اولیه خود مراجعه کند تا مطمئن شود که هیچ شرایط پزشکی وجود ندارد که ممکن است باعث ایجاد مشکل در جراحی شود. قبل از روز جراحی یک قرار قبل از عمل وجود خواهد داشت که شامل شرح حال و معاینه فیزیکی، نمونه خون و ویزیت یکی از اعضای بخش بیهوشی است. بیماران نباید بعد از نیمه شب شب قبل از عمل چیزی بخورند یا بنوشند.

سوالات متداول

نام و نام خانوادگی
ایمیل
شماره تلفن
The form has been submitted successfully!
There has been some error while submitting the form. Please verify all form fields again.

حرف آخر

در پایان این نکته را یادآور می شویم که برای انجام جراحی لاپاراسکوپی، حتما از پزشکانی کمک بگیرید که می توانند این اقدام را با مهارت و دقت بالایی برای شما انجام دهند.

بنابراین در هنگام  انتخاب پزشک نهایت دقت را داشته باشید و به سابقه کاری پزشکان توجه کنید. خوش بختانه در کشورمان شاهد فعالیت های درمانی موفق از سوی بسیاری از پزشکان هستیم. برای آگاهی از راه های ارتباطی با دکتر سوسن میرزا محمدی، متخص زنان و زایمان می توانید اینجا کلیک کنید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 4 =

تماس با پزشک