دکتر سوسن میرزا محمدی / مقالات / مراقبت های قبل و بعد از لابیاپلاستی
مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

مراقبت های قبل و بعد از لابیاپلاستی

مراقبت های قبل و بعد از لابیاپلاستی بسیار با اهمیت است در این مقاله به بررسی اقدامات قبل از لابیاپلاستی و مراقبت های بعد از لابیاپلاستی خواهیم پرداخت.

لابیاپلاستی روشی است که می تواند به بهبود ظاهر لابیا کمک کند، با این حال، درک این نکته مهم است که این روش بدون خطر نیست و مراقبت مناسب قبل و بعد از عمل برای دستیابی به نتایج مطلوب ضروری است. قبل از انجام عمل، مهم است که در مورد خطرات و مزایای احتمالی با بهترین دکتر لابیاپلاستی در تهران صحبت کنید و از سلامتی خود اطمینان حاصل کنید. علاوه بر این، باید از فعالیت هایی که ممکن است باعث ایجاد فشار یا تحریک بیش از حد در ناحیه شود، مانند آمیزش جنسی، لباس های تنگ و ورزش های شدید اجتناب کنید.

مراقبت های قبل و بعد از لابیاپلاستی

پس از لابیاپلاستی، پیروی از دستورالعمل‌های پزشک برای مراقبت مناسب از زخم و اجتناب از فعالیت‌هایی که ممکن است باعث فشار بیش از حد یا تحریک ناحیه شود، مهم است. علاوه بر این، باید اقداماتی را برای کاهش تورم و ناراحتی انجام دهید، مانند استفاده از کمپرس سرد و پرهیز از فعالیت‌هایی که ممکن است باعث ایجاد فشار یا تحریک بیش از حد در ناحیه شود. با انجام اقدامات لازم برای مراقبت از خود قبل و بعد از عمل، می توانید اطمینان حاصل کنید که به نتایج دلخواه خود می رسید.

اقدامات قبل از لابیاپلاستی

قبل از انجام عمل لابیاپلاستی، مهم است که با یک جراح پلاستیک مجرب مشورت کنید. در طول مشاوره، بیمار باید نتایج و انتظارات مورد نظر خود را با جراح در میان بگذارد. سپس جراح سابقه پزشکی و وضعیت فیزیکی بیمار را ارزیابی می کند تا مشخص کند که آیا لابیاپلاستی روش مناسبی برای او است یا خیر. جراح همچنین در مورد خطرات و عوارض احتمالی مرتبط با این روش صحبت خواهد کرد. علاوه بر این، بیمار باید در مورد هزینه عمل صحبت کند. پس از مشاوره باید دستورالعمل های قبل از عمل به بیمار داده شود که باید به دقت رعایت شود. این ممکن است شامل اجتناب از برخی داروها و مکمل ها، ترک سیگار و اجتناب از الکل باشد.

با توجه به اینکه عمل لابیاپلاستی، یک عمل زیبایی مربوط به ناحیه واژن است، پس روشی بسیار حساس بوده و افرادی که قصد انجام آن را دارند در ابتدا همه اقدامات و مراقبت های مربوط به توصیه های قبل از این عمل را باید جدی بگیرند. درست است که مهارت و تخصص پزشک در موفقیت آمیز بودن این عمل زیبایی بسیار مهم است ولی باید توجه داشت، اقدامات مراقبتی که توسط خود افراد صورت می گیرد نیز بسیار مهم بوده و سبب تغییر نتیجه عمل می شود.

پس اگر پزشک مراقبت های قبل از لابیاپلاستی را به شما گوشزد می‌کند به این دلیل است که برای شما مشکلات خاصی پیش نیاید. چرا که این عمل زیبایی بسیار حساس بوده و هر گونه سهل انگاری سبب بروز مشکلات و خراب شدن نتیجه عمل می شود. البته مراقبت های قبل از عمل در حین اینکه بسیار حساس هستند، بسیار ساده بوده و افراد از یک ماه قبل باید آن ها را رعایت کنند که شامل:

انجام تست پاپ اسمیرعفونت های واژینال یکی از بیماری های رایج دربین خانم ها است که بسیاری از خانم ها از وجود آن بی اطلاع هستند. تست پاپ اسمیر برای تشخیص وجود عفونت در ناحیه واژینال انجام می شود. حتما یک ماه قبل از عمل لابیاپلاستی این تست را انجام دهید و چنانچه مبتلا به عفونت واژینال هستید اقدام به درمان کنید. این امر از این بابت اهمیت پیدا می کند که در صورتی که فردی دارای عفونت واژینال باشد و اقدام به لابیاپلاستی کند، عفونت فرد تشدید شده و همین امر اثر مخربی بر فرم لبه های واژن و خراب شدن نتیجه عمل دارد.
بررسی تبخال تناسلیقبل از لابیاپلاستی فرد از نظر داشتن تبخال های تناسلی باید مورد بررسی قرار گیرند. پس قبل از این عمل باید به پزشک زنان مراجعه کنید تا اگر مبتلا به تبخال هستید در ابتدا اقدام به رفع این زائده ها کنید.
حساسیت های پوستی در افرادبرخی افراد به علت داشتن پوست های حساس بسیار مستعد ایجاد التهابات پوستی هستند و اگر جزء این افراد هستید حتما یک ماه قبل از این عمل از مصرف هر نوع لوسیون و یا کرم در ناحیه تناسلی خودداری کنید.

مراقبت های یک هفته قبل از لابیاپلاستی

یک هفته قبل از عمل، از مصرف هرگونه ماده مخدر خودداری کنید. همچنین به هیچ وجه نوشیدنی های الکلی مصرف نکنید. اگر جزء افرادی هستید که داروهایی چون آسپرین و یا داروهای ضد التهاب مصرف می کنید، زیر نظر پزشک معالج تان در صورت ممکن یک هفته این داروها را مصرف نکنید.

از یک هفته قبل از داشتن رابطه جنسی خودداری کنید. غذا های گیاهی مصرف کنید تا در پروسه عمل و بعد از آن دچار یبوست نشوید. همچنین آزمایش بارداری و خون جزء موارد ضروری قبل از انجام این عمل است.

مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

پس از عمل لابیاپلاستی، انجام اقدامات لازم برای اطمینان از بهبود موفقیت آمیز بسیار مهم است. مهمترین کاری که باید انجام دهید این است که دستورالعمل های پزشک خود را به دقت دنبال کنید. این شامل:

  • مصرف هر گونه داروی تجویز شده
  • اجتناب از فعالیت های شدید
  • پرهیز از فعالیت جنسی برای مدتی
  • تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه تحت درمان
  • اجتناب از پوشیدن لباس های تنگ یا هر چیزی که ممکن است ناحیه را تحریک کند

همچنین مهم است که از نشستن طولانی مدت خودداری کنید، زیرا می تواند به ناحیه مورد نظر فشار وارد کند و باعث ناراحتی شود. علاوه بر این، باید از خیساندن در حمام یا وان آب گرم خودداری کنید، زیرا این امر می تواند خطر عفونت را افزایش دهد. اگر هر گونه درد یا ناراحتی را تجربه کردید، مهم است که فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. پیروی از این مراحل ساده می تواند به اطمینان از بهبود موفقیت آمیز عمل لابیاپلاستی کمک کند.

از دیگر مراقبت های بعد از این عمل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

اگر عمل شما همراه با داروهای بیهوشی بوده باشد، ممکن است در ابتدا مقداری احساس سرگیجه داشته باشید، پس از راه رفتن خودداری کنید و مایعات فراوان بنوشید تا اثرات دارو های بیهوشی از بدن شما خارج شود.
تا دو روز از رفتن به حمام خودداری کنید و بعد از دو روز اگر قصد استحمام دارید، زمان آن را کوتاه کنید. همچنین سعی کنید به هیچ وچه دستتان با نواحی لبه های واژن و بخیه ها برخورد نکند. تا یک ماه از رفتن به استخر خودداری کنید تا بخیه ها جذب شوند.
بعد از عمل ممکن است در ناحیه لبه ها احساس التهاب و تورم داشته باشید. این موضوع کاملا عادی بوده و پس از گذشت چند روز عوارض برطرف خواهد شد. در این مدت سعی کنید با استفاده از کمپرس آب سرد دمای محل جراحی را کاهش دهید تا از ایجاد عفونت خودداری کنید. قرار دادن کمپرس سرد به طور غیرمستقیم روی ناحیه زخم که باعث کاهش ورم و ناراحتی پس از عمل می شود.به مدت 20 دقیقه کمپرس سرد را روی ناحیه زخم بگذارید و سپس 20دقیقه پس از آن این کار تکرار کنید.
تا بهبود کامل محل عمل از انجام هر گونه فعالیت سنگین خودداری کنید. به منظور کاهش ورم در ناحیه زخم، در زمان خواب روی کمر بخوابید. از انجام دادن تمرین های کششی ورزشی و فعالیت هایی که به پایین تنه شما فشار می آورد پرهیز کنید چون موجب زیاد شدن تورم می شود.
پس از انجام این عمل تا حد ممکن از مواد گیاهی استفاده کنید تا دفع مدفوع راحت تری داشته باشید و مجبور نباشید مدت های طولانی از سرویس بهداشتی استفاده کنید.
اگر پزشک شما پماد و یا قرص های آنتی بیوتیک برای شما تجویز کرده است، به طور مرتب آنها را مصرف کنید. چرا که عدم مصرف آن ها سبب تشدید عفونت و یا ایجاد عفونت در محل بخیه ها می شود.
محل بخیه های عمل لابیاپلاستی را با استفاده از مخلوط آب و صابون شستشو دهید. این عمل سبب پاکیزه ماندن محیط واژن و از بروز هرگونه عفونت جلوگیری می کند.

چرا مراقبت های قبل و بعد از لابیاپلاستی اهمیت زیادی دارد؟

در حالی که لابیاپلاستی یک روش ایمن و موثر می‌باشد، مراقبت های قبل و بعد از جراحی نیز اهمیتی زیادی دارد. قبل از جراحی، مهم است که از سلامت و وضعیت جسمانی خوب خود مطمئن شوید. این بدان معناست که از هر گونه فعالیت یا ورزش شدیدی که می‌تواند ناحیه مورد نظر را تحریک کند، اجتناب کنید. علاوه بر این، باید به هر دستورالعملی را که پزشکتان داده است، مانند اجتناب از مصرف برخی داروها یا مکمل ها، عمل کنید.

پس از جراحی، رعایت دستورالعمل های پزشک برای مراقبت های بعد از عمل بسیار مهم است. این شامل مصرف داروهای تجویز شده، استفاده از کمپرس یخ برای کاهش تورم و اجتناب از هر گونه فعالیت یا ورزش شدید است. علاوه بر این، شما باید حداقل چهار هفته پس از جراحی از فعالیت جنسی خودداری کنید. همچنین تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه و پوشیدن لباس های گشاد بسیار مهم است.

با مراقبت مناسب قبل و بعد از لابیاپلاستی، می توانید اطمینان حاصل کنید که این روش موفقیت آمیز است و کمترین ناراحتی و دوره نقاهت را تجربه می کنید. مهم است که با پزشک خود در مورد هرگونه سوال یا نگرانی قبل و بعد از عمل صحبت کنید.

کلام آخر

لابیاپلاستی یکی از عمل های زیبایی بسیار ظریف و حساس است که نیازمند دقت بالا و صبر و حوصله پزشک است در صورتی که قصد انجام این عمل را دارید بهتر است به دنبال بهترین پزشک لابیاپلاستی بگردید و با اون در خصوص عمل صحبت کنید. بی شک پزشک به شما همین مراقبت های گفته شده و موارد اضافه تری را گوش زد می کند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + هفده =

تماس با پزشک