دکتر سوسن میرزا محمدی / جراحی زیبایی زنان / مراقبت‌ های بعد از جراحی پرینورافی چیست؟ | تاثیرآن بر نتیجه عمل
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

مراقبت‌ های بعد از جراحی پرینورافی چیست؟ | تاثیرآن بر نتیجه عمل

مراقبت های بعد از جراحی پرینورافی برای اینکه نتیجه عمل جراحی به خوبی مشخص شود، بسیار مهم است. پرینه، که ناحیه بین دهانه و شکم است، نیاز به مراقبت ویژه دارد تا به عضلات و بافت‌های آنجا کمک کند دوباره قوی شوند. رعایت دستورات پزشک و مراقبت از این ناحیه بعد از جراحی واقعاً مهم است و به کاهش عوارض جانبی یا خطرات  احتمالی کمک می‌کند. اگر می‌خواهید در مورد نحوه مراقبت از خود پس از جراحی بیشتر بدانید، حتما این مقاله را بخوانید.

آیا مراقبت‌ های بعد از جراحی پرینورافی تاثیری بر نتیجه عمل دارد؟

مراقبت های بعد پرینورافی

بیمار پس از انجام جراحی پرینورافی نیاز به مراقبت ویژه دارد. این مراقبت‌ها شامل تعویض باند، تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی، استفاده از وسایل تمیزکننده مناسب و پیروی از دستورالعمل های پزشک برای مراقبت است. اگر این کارها انجام نشود، می تواند باعث ایجاد مشکلات بدی مانند بیمار شدن در فرد شود. اهمیت مراقبت پس از جراحی پرینه را نمی توان نادیده گرفت. مراقبت مناسب برای بهبود صحیح و جلوگیری از عفونت ضروری است.

بیشتر بخوانید: تنگ کردن واژن

مراقبت‌های بعد از جراحی پرینورافی باید چگونه انجام شود؟

مانند بسیاری از روش‌ها، بدن شما برای بهبودی پس از پرینورافی به زمان نیاز دارد. در چند روز اول می‌توانید انتظار کمی تورم و درد را داشته باشید. اکثر زشکان یخ و مسکن ها را برای کمک به این درد توصیه می‌کنند. در ادامه به نکاتی که در مراقبت های بعد از جراحی پرینورافی باید رعایت کنید می‌پردازیم.

 • استراحت برای کمک به بهبودی بدن شما پس از جراحی مهم است. بهتر است هر زمان که وقت دارید استراحت کنید.
 • حداقل به مدت شش هفته چیزی را وارد واژن خود نکنید. این شامل تامپون و خودداری از رابطه جنسی است.
 • فعالیت ها را حداقل برای چهار هفته محدود کنید. در این مدت از بلند کردن اجسام سنگین یا ورزش های سنگین خودداری کنید.
 • مقدار زیادی آب بنوشید و فیبر زیادی بخورید تا دچار یبوست نشوید. نرم کننده مدفوع نیز ممکن است کمک کننده باشد.
 • در صورت خونریزی واژینال از نوار بهداشتی استفاده کنید.
 • ناحیه را تمیز و خشک نگه دارید. بخیه های جذبی باید در عرض چند هفته خود به خود جذب شوند.
 • نشستن در آبی که ناحیه فرج شما را می‌پوشاند، که به عنوان حمام سیتز شناخته می‌شود و می‌تواند به تسکین ناحیه و بهبودی کمک کند. تا 24 ساعت بعد از جراحی صبر کنید تا حمام نشسته بگیرید.
 • پس از استفاده از سرویس بهداشتی، ناحیه  تناسلی را با آب گرم بشویید و خشک کنید. پدهای خود را هر 2 تا 4 ساعت یکبار عوض کنید.
 • پزشک برای بهبودی سریعتر، تمرینات کف لگن (تمرینات Kegel) را برای کمک به تقویت ناحیه  تناسلی توصیه می کند، همچنین ممکن است از شما بخواهد تا برای چند هفته به یک فیزیوتراپ مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: پرینورافی بعد از زایمان

مراقبت های پرینورافی

زمان بهبودی با رعایت  مراقبت های بعد از پرینورافی چقدر طول می‌کشد؟

زمان بهبودی پس از جراحی پرینه بسته به نوع جراحی و میزان ترمیم می تواند متفاوت باشد. به طور کلی حدود چهار تا شش هفته طول می‌کشد تا به طور کامل پس از جراحی، پرینه و کف لگن بهبود یابد. . پس از پنج تا هفت روز، بیماران معمولاً می توانند راحت راه بروند. . بیماران به طور کلی می‌توانند فعالیت های قبل از عمل از جمله رابطه  جنسی و ورزش را پس از چهار تا شش هفته از سر بگیرند.

عواقب توجه نکردن به مراقبت های بعد از جراحی پرینورافی چیست؟

عدم رعایت مراقبت های  بعد از پرینورافی می‌تواندعواقب متعددی را در پی داشته باشد. با توجه به نتایج جستجو، عوارض جراحی پرینه می تواند عوارض و مشکلات قابل توجهی را برای بیمار ایجاد کند. عدم رعایت مراقبت های جراحی پرینه نیز می تواند منجر به تاخیر در بهبودی و طولانی شدن زمان بهبودی شود. به طور کلی حدود چهار تا شش هفته طول می کشد تا به طور کامل ترمیم پرینه و لگن بهبود یابد.  در ادامه به تعدادی از عواقبی که در صورت رعایت نکردن دستورالعمل‌ها ممکن روبرو شوید اشاره می‌کنیم:

 • عدم رعایت مراقبت های جراحی پرینه ممکن است باعث بی اختیاری ادرار شود که یک مشکل دائمی در کنترل مثانه یا روده است و نیاز به بررسی پزشکی و مدیریت بیشتر دارد.
 • عدم رعایت مراقبت های بعد از پرینورافی می‌تواند منجر به نتایج نامطلوب زیبایی و اختلال در عملکرد واژن به صورت بلندمدت شود.

سخن آخر

در این مقاله درباره نکاتی که در مراقبت های بعد از جراحی پرینورافی باید در نظر بگیرید صحبت کردیم. تمیز نگه داشتن پرینه از عفونت برای جلوگیری از عوارض مربوط به زخم مهم است. خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا برای کمک به دفع حرکات نرم روده نیز می تواند به بهبودی کمک کند. در نتیجه تمام نکات گفته شده را بادقت مطالعه کنید و در صورت مشاهده هر گونه عوارض و یا بهبودی که بیش از حد طولانی شده است به پزشک خود مراجعه کنید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 1 =

تماس با پزشک