دکتر سوسن میرزا محمدی / مقالات / آشنایی با مراقبت های بعد از زایمان
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

آشنایی با مراقبت های بعد از زایمان

دوران بارداری یکی از حساس ترین دوره هایی است که یک زن با آن مواجه می شود، زیرا تغییرات عمده ای در بسیاری از رفتارهای او به وجود می آید که بیشتر این تغییرات به دلیل نوسانات زیاد در وضعیت جسمانی به ویژه وزن زن حامله است. بعد از زایمان نیز یک سری از مسائل باید در نظر گرفته شود و مراقبت های بعد از زایمان چه در زایمان های طبیعی و چه در زایمان های سزارینی به طور کامل انجام شود. توجه به این مراقبت ها باعث می شود که شرایط فرد کم کم رو به بهبودی پیش برود تا شرایط روحی و جسمانی او به دوران قبل از بارداری برگردد.

در دوران بعد از زایمان، مادر با بسیاری از مشکلات روحی و جسمی مواجه می شود که باید با برنامه ریزی خود و اطرافیان بتواند این مسائل را کنترل نماید که علاوه بر رسیدگی به نوزاد، به حفظ روحیه و سلامتی خود نیز کرده باشد. ابعاد این مراقبت ها شامل دو بخش روانشناسی و سلامت جسمانی می شود که هر کدام از آن ها دارای پارامترهای مختلفی است که توجه به آن ها باعث افزایش شور و نشاط و پیشگیری از مشکلات بعد از زایمان می شود.

مراقبت های بعد از زایمان برای جلوگیری از افسردگی بعد از آن

یکی از عارضه هایی که برای زنان بعد از زایمان پیش می آید و توجه به مراقبت های بعد از زایمان در این برهه بسیار ضروری است، افسردگی بعد از زایمان است که هر چند به صورت خفیف ممکن است باعث مشکلاتی برای مادر شود. برخی از عوامل از جمله، کمبود خواب، گریه های مداوم کودک، تغییرات هورمونی بدن مادر، تغییرات وزن و غیره باعث افزایش این حالت از افسردگی می شوند که با کنترل کردن شرایط موجود توسط افراد خانواده و نزدیکان این حالت می تواند به خوبی درمان شود. از جمله راهکارهای مفید برای جلوگیری از افسردگی پس از زایمان:

 • انجام ورزش های مناسب برای شادی و طراوت جسم و روح، مانند پیاده روی های سبک به همراه خانواده و دوستان
 • سرگرم کردن خود با اطرافیان
 • اختصاص دادن زمان کافی برای خواب
 • مصرف غذاهای مقوی و سالم
 • دیدن فیلم ها و برنامه های موثر در اوقات فراغت
 • کمک گرفتن از دیگران برای نگهداری از بچه و افزایش دادن مدت زمان استراحت خود
 • در انجام دادن کارها خود را بیش از حد به زحمت نیندازید، زیرا خستگی بیش از حد برای این دوران مضر می باشد.

انجام دادن این قبیل فعالیت ها باعث میشود که اکثر خانم ها از افسردگی بعد از زایمان در امان باشند. برای جلوگیری از مشکلات روحی که ممکن است در این دوران برای خانم ها پیش بیاید، ارتباط با یک روانشناس یا مشاور خانواده می تواند بسیار کمک کننده بوده و مانع از بسیاری از مشکلات شود.

نکات مهم در مراقبت های بعد از زایمان

 • هنگامی که نوزاد شما خواب است، سعی کنید در همان موقع شما هم بخوابید و استراحت کنید، اگر بخواهید در هنگام خوابیدن کودک مشغول انجام کارهای منزل شوید، زمانی که کودک شما بیدار شود، نمی توانید استراحت کنید و این مسئله باعث خستگی بیش از حد برای شما می شود، بنابراین سعی داشته باشید با یک برنامه ریزی اصولی و درست زمان خواب و استراحت خود را با نوزاد تنظیم نمایید.
 • مصرف غذاهایی که حاوی فیبر فراوان هستند برای مادران پس از زایمان توصیه می شود زیرا با این عمل از یبوست خود مادر و دل پیچه های نوزاد جلوگیری می شود، بنابراین خوردن غذاهای فیبر دار و سوپ های مقوی بر غذاهای سفت و نشاسته ای ارجحیت دارد.
 • مادر باید سعی کند از انجام روابط زناشویی تا زمان بهبود زخم ها و بخیه ها، پیشگیری کند تا دچار مشکلات ناشی از زخم واژینال نشود.
 • شستن نوک پستان ها قبل و بعد از شیر دادن به نوزاد توصیه می شود، به دلیل اینکه در صورت آلودگی این ناحیه هم نوزاد مریض می شود و هم نوک پستان ممکن است دچار زخم شود. اگر از مواد شستشو دهنده صابونی استفاده نشود و این کار فقط با آب ولرم انجام شود بسیار بهتر است.
 • قرار دادن یک بالش و دراز کشیدن بر روی آن می توان از دردهای رحمی بعد از زایمان کم کند، علاوه بر این برای کاهش دردهایی که در ناحیه لگن احساس می شود بهتر است که بسیار سریع در خالی کردن مثانه خود اقدام نموده و مانع از جمع شدن ادرار در مثانه شوید.
 • نشستن در آب ولرم، حمام و دوش کوتاه به بهبود دردهای ناحیه پرینه در مادران بعد از زایمان کم میکند، این ناحیه به دلیل فشاری که در حین زایمان به آن وارد شده ممکن است تا دو هفته بعد از زایمان نیز درد آن احساس شود.
 • تمیز نگه داشتن محل بخیه ها بسیار با اهمیت است زیرا در صورت عدم رعایت بهداشت برای این ناحیه، فرد دچار عفونت های باکتریال می شود و مشکلات بعد از زایمان او افزایش پیدا می کند.

تمام مواردی که در بالا ذکر شد از جمله عواملی هستند که برای مراقبت های بعد از زایمان جسم مادر بسیار لازم و مفید می باشند ولی علاوه بر این مسائل مراقبت های روحی نیز لازم و ضروری است که در اول مقاله به طور خلاصه توضیح داده شد.

مراقبت های بعد از زایمان در بیمارستان

با توجه به اینکه زایمان زنان به صورت طبیعی یا سزارین باشد، مراقبت های مختلفی لازم است که برای مادر و نوزاد او انجام شود. در این زمینه ابتدا بهترین متخصص زنان و تیمش باید مراقبت های مخصوص و لازم را برای حفظ سلامتی مادر و نوزاد در بیمارستان انجام دهند و هرگونه خطر احتمالی را بررسی نمایند. بعد از این مرحله مراقبت های بعدی باید توسط خانواده انجام شود تا مادر بتواند چند هفته بعد از زایمان که ممکن است برای اکثر افراد سخت و غیر قابل تحمل باشد را به آسانی پشت سر بگذارد. مراقبت های بعد از زایمان باعث می شوند که شروع مرحله جدید از زندگی زوجین با آرامش پیش رود و آنها بتوانند با همکاری همدیگر این دوره را پشت سر بگذارند.

نتیجه گیری

بعد از زایمان یک سری از مسائل باید در نظر گرفته شود و مراقبت های بعد از زایمان چه در زایمان های طبیعی و چه در زایمان های سزارینی به طور کامل انجام شود. توجه به این مراقبت ها باعث می شود که شرایط فرد کم کم رو به بهبودی پیش برود تا شرایط روحی و جسمانی او به دوران قبل از بارداری برگردد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − شانزده =

تماس با پزشک