دکتر سوسن میرزا محمدی / مقالات / مراقبت های بعد از هیسترکتومی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

مراقبت های بعد از هیسترکتومی

مراقبت های بعد از هیسترکتومی با اهمیت هستند و باید حتما به دستورات پزشکتان عمل کنید. به محض اینکه متوجه شدید که هیسترکتومی انجام خواهید داد موارد زیر را رعایت کنید:

 • سیگار نکشید
 • یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید
 • به طور منظم ورزش کنید
 • وزنتان را کاهش دهید (اگر اضافه وزن دارید)

ممکن است لازم باشد چند روز قبل از عمل یک قرار ملاقات، برای پیش ارزیابی داشته باشید. این ممکن است شامل انجام برخی آزمایشات خون و بررسی سلامت عمومی برای اطمینان از آمادگی شما برای جراحی باشد. همچنین این قرار ملاقات فرصت خوبی برای بحث در مورد هر گونه نگرانی و پرسیدن سوالات شماست. بعد از انجام هیسترکتومی، ممکن است با احساس خستگی و کمی درد از خواب بیدار شوید. این پس از انجام این نوع جراحی طبیعی است. برای کمک به کاهش هر گونه درد و ناراحتی به شما مسکن داده می شود. اگر بعد از بیهوشی احساس تهوع کردید، پرستارتان می‌تواند برای تسکین آن دارویی به شما بدهد.

ممکن است این موارد برای شما انجام شود:

 • پانسمان هایی که روی زخم های شما گذاشته می شود.
 • یک کاتتر – یک لوله کوچک که ادرار را از مثانه به یک کیسه جمع آوری هدایت می کند و ادرار را تخلیه می کند.
 • یک بسته گاز داخل واژن (اگر هیسترکتومی واژینال انجام داده اید) برای به حداقل رساندن خطر خونریزی. معمولاً به مدت 24 ساعت در جای خود باقی می ماند.

همچنین ممکن است کمی احساس ناراحتی داشته باشید و احساس کنید که باید مدفوع کنید. روز بعد از عمل، پزشک به شما توصیه می کند تا کمی پیاده‌روی کنید. این به جریان طبیعی خون شما کمک می کند و خطر بروز عوارضی مانند لخته شدن خون در پاها (ترومبوز ورید عمقی) را کاهش می دهد. یک فیزیوتراپیست ممکن است به شما نشان دهد که چگونه برخی از تمرینات را برای کمک به تحرک خود انجام دهید. آن ها همچنین ممکن است برخی از تمرینات عضلات کف لگن را برای کمک به بهبودی به شما نشان دهند. پس از برداشتن کاتتر، باید بتوانید به طور طبیعی ادرار کنید. بخیه هایی که باید برداشته شوند، 5 تا 7 روز پس از عمل کشیده می شوند.

زمان بهبودی

مدت زمانی که طول می کشد تا به اندازه کافی حالتان خوب شود و از بیمارستان ترخیص شوید به سن و سطح سلامت عمومی شما بستگی دارد. اگر هیسترکتومی واژینال یا لاپاراسکوپی رحم انجام داده اید، ممکن است بتوانید بین 1 تا 4 روز بعد آنجا را ترک کنید. اگر هیسترکتومی شکمی انجام داده اید، معمولاً تا 5 روز باید در بیمارستان بمانید . ممکن است از شما خواسته شود که به پزشک عمومی خود مراجعه کنید تا وضعیت بهبودی شما را بررسی کند. بهبودی کامل پس از هیسترکتومی شکمی می تواند حدود 6 تا 8 هفته طول بکشد. زمان بهبودی اغلب پس از هیسترکتومی واژینال یا لاپاراسکوپی کوتاهتر است. در این مدت باید تا حد امکان استراحت کنید و چیزهای سنگین بلند نکنید. ماهیچه های شکم و بافت های اطراف برای بهبود به زمان نیاز دارند. اگر تنها زندگی می کنید، ممکن است بتوانید در زمانی که در حال نقاهت پس از عمل خود هستید، از یک دوست کمک بگیرید.

زمان بهبودی

در دوره نقاهت پس از عمل ممکن است عوارضی داشته باشید، از جمله:

 • گرگرفتگی
 • اضطراب
 • گریه
 • تعریق

ممکن است پس از عمل، درمان جایگزین هورمونی (HRT) داشته باشید. این اقدام را می توان به شکل ایمپلنت، تزریق یا قرص انجام داد.

اثرات عاطفی

ممکن است پس از انجام هیسترکتومی احساس از دست دادن و غم داشته باشید .این احساسات به ویژه در زنان مبتلا به سرطان پیشرفته که هیچ گزینه درمانی دیگری ندارند رایج است. برخی از زنانی که هنوز یائسگی را تجربه نکرده اند ممکن است احساس فقدان کنند زیرا دیگر قادر به بچه دار شدن نیستند. دیگران ممکن است کمتر از قبل احساس «زنانه» کنند. در برخی موارد، انجام هیسترکتومی می تواند محرک افسردگی باشد. اگر احساس افسردگی دارید که از بین نمی رود، به پزشک عمومی خود مراجعه کنید؛ زیرا او می تواند در مورد گزینه های درمانی موجود به شما توصیه های مناسبی ارائه کند. صحبت با زنان دیگری که هیسترکتومی انجام داده اند ممکن است از نظر عاطفی و اطمینان از نتیجه عمل کمک کند.

بازگشت به حالت عادی

مدت زمانی که طول می کشد تا شما به سر کار برگردید به احساس شما و نوع کاری که انجام می دهید بستگی دارد. اگر کار شما شامل کارهای یدی یا بلند کردن اجسام سنگین نیست، ممکن است بعد از 6 تا 8 هفته بتوانید به سرکار برگردید. پزشک به شما توصیه می کند که چه زمانی می توانید به سر کار خود بازگردید.

بازگشت به حالت عادی

رانندگی

تا زمانی که با بستن کمربند ایمنی راحت نیستید و نمی توانید با خیال راحت یک توقف اضطراری انجام دهید، رانندگی نکنید. این می تواند هر چیزی بین 2 تا 6 هفته پس از عمل شما باشد. ممکن است بخواهید قبل از شروع کار با پزشک عمومی خود بررسی کنید که آیا می توانید رانندگی کنید.

پس از هیسترکتومی، بیمارستانی که در آن تحت درمان قرار گرفته اید، باید اطلاعات و توصیه هایی در مورد اشکال مناسب ورزش در حین بهبودی به شما بدهد. پیاده روی معمولا توصیه می شود و پس از بهبود زخم ها می توانید شنا کنید. سعی نکنید بیش از حد معمول ورزش و شنا انجام دهید زیرا احتمالاً بیش از حد احساس خستگی خواهید کرد. در طول دوره نقاهت از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. اگر مجبور به بلند کردن اجسام سبک هستید، مطمئن شوید که زانوهایتان خم شده و کمرتان صاف است.

رابطه جنسی

پس از هیسترکتومی، به طور کلی توصیه می شود تا زمانی که جای زخم های شما بهبود نیافته و ترشحات واژن متوقف نشده است، رابطه جنسی نداشته باشید، که معمولاً حداقل 4 تا 6 هفته طول می کشد. تا زمانی که به طور کامل بهبود یابید، بعد از آن رابطه جنسی بی خطر است. ممکن است کمی خشکی واژن را تجربه کنید، به خصوص اگر تخمدان های خود را برداشته اید و HRT مصرف نمی کنید. بسیاری از زنان نیز پس از عمل، از دست دادن میل جنسی اولیه (لبیدو) را تجربه می‌کنند، اما معمولاً پس از بهبودی کامل، میل جنسی شما بازمی‌گردد. پس از انجام هیسترکتومی دیگر نیازی به استفاده از روش های پیشگیری از بارداری برای جلوگیری از بارداری ندارید. اما برای محافظت از خود در برابر عفونت های مقاربتی (STI) همچنان باید از کاندوم استفاده کنید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 5 =

تماس با پزشک