دکتر سوسن میرزا محمدی / بیماری های زنان / ویروس اچ پی وی (HPV)؛ انواع، علائم و تشخیص
مدت زمان مطالعه ۱۰ دقیقه

ویروس اچ پی وی (HPV)؛ انواع، علائم و تشخیص

ویروس اچ پی وی (HPV) انواع مختلفی دارد که بیش از ۳۰ گونه از آن می‌تواند بر اندام تناسلی شما تأثیر بگذارد.  این ویروس بیشتر به وسیله رابطه جنسی منتقل می‌شود و می‌تواند عوارض جدی برای سلامتی انسان‌ها به وجود آورد. همچنین، ممکن است از طریق تماس مستقیم با پوست و مخاط و نیز از طریق تماس با‌اشیاء آلوده مانند لباس‌ها و وسایل بهداشتی نیز ممکن است منتقل شود.

HPV بیشتر در زنان و مردان جوان شیوع دارد و بیشتر در سنین ۱۵ تا ۲۵ سالگی رخ می‌دهد. این ویروس قادر است به صورت نهفته در بدن زنده بماند و در برخی افراد ممکن است بی‌علامت باقی بماند؛ اما در موارد دیگر می‌تواند علائمی مانند زگیل‌ها، علائم زجر در ناحیه تناسلی و یا حتی علائم سرطانی را ایجاد کند. مقاله حاضر به بررسی و بررسی نکات کلیدی مرتبط با ویروس اچ پی وی می‌پردازد.

02:33
truncate dir-rtl

نحوه انتقال اچ پی وی

ویروس اچ پی وی (HPV) چیست؟

ویروس اچ پی وی (HPV) یک ویروس رایج است که می تواند قسمت های مختلف بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد. بیش از 100 نوع HPV وجود دارد، از جمله سویه‌های  HPV  که باعث ایجاد زگیل در دست‌ها، پاها، صورت و غیره می‌شوند. حدود 30 گونه HPV  می‌تواند بر اندام‌های تناسلی شما، از جمله فرج، واژن، دهانه رحم، آلت تناسلی مردان و کیسه بیضه تأثیر بگذارد، همچنین درناحیه راست روده و مقعد.

برخی از انواع HPV علائم خاصی را ایجاد نمی‌کنند و بدون علائم مشاهده می‌شوند. اما برخی از انواع دیگر می‌توانند عوارض جدی را به همراه داشته باشند. برای مثال، برخی از انواع HPV می‌توانند علائمی بر روی پوست ایجاد کنند که معمولاً در ناحیه تناسلی، دست‌ها و پاها مشاهده می‌شود. بعضی از انواع دیگر HPV می‌توانند عفونت‌های تناسلی مانند زگیل‌ها یا عفونت‌های داخل رحمی در زنان را ایجاد کنند.

بیشتر بخوانید: سرطان تخمدان

انواع ویروس اچ پی وی (HPV)

ویروس اچ پی وی (HPV) ویروسی است که پوست و غشاهای مخاطی انسان را تحت تأثیر قرار می دهد. این شایع ترین عفونت مقاربتی (STI) در ایالات متحده است و از طریق تماس پوست به پوست منتقل می شود. بیش از 100 نوع HPV وجود دارد، اما تنها تعداد کمی از آنها باعث ایجاد مشکلات سلامتی می شوند. این نوع HPV به دو دسته پرخطر و کم خطر تقسیم می شوند. HPV پرخطر می تواند باعث سرطان دهانه رحم، سرطان مقعد و برخی از انواع سرطان گلو شود.

HPV کم خطر می تواند باعث زگیل تناسلی و سایر مشکلات سلامتی، کمتر جدی شود. واکسن هایی برای محافظت در برابر رایج ترین انواع HPV پرخطر در دسترس هستند و غربالگری منظم برای افرادی که در معرض خطر سرطان های مرتبط با HPV هستند توصیه می شود. آگاهی از انواع مختلف HPV و خطرات بالقوه سلامتی مرتبط با آنها بسیار مهم است. با انجام اقداماتی برای محافظت از خود و انجام غربالگری های منظم، می توانید به کاهش خطر ابتلا به مشکلات بهداشتی مرتبط با HPV کمک کنید.

میزان بروز ویروس اچ پی وی

علت بروز ویروس اچ پی وی (HPV) به عنوان یک عفونت ویروسی، انتقال مستقیم این ویروس از یک فرد به فرد است. راه‌های اصلی انتقال HPV عبارتند از:

 1. رابطه جنسی با فردی که قبلاً به اچ‌ پی‌ وی مبتلا بوده است، می‌تواند عامل انتقال HPV باشد. در این حالت، انتقال ویروس از تماس مستقیم با زخم‌ها، زغالی‌ها یا بافت‌های آلوده در ناحیه تناسلی رخ می‌دهد.
 2. انتقال ویروس اچ پی وی می‌تواند از طریق تماس مستقیم با پوست آلوده به ویروس، مانند لمس زغالی‌ها، زخم‌ها یا بافت‌های آلوده در مناطق دیگر بدن انجام شود.
 3. ممکن است اچ‌ پی‌ وی از طریق تماس با اشیاء آلوده نظیر لباس‌ها، حوله‌ها، وسایل بهداشتی (مانند مسواک) یا وسایل جراحی منتقل شود. اگر ویروس روی این اشیاء حضور داشته باشد و سپس به مخاط یا پوست سالم انتقال یابد، می‌تواند عامل انتقال اچ‌ پی‌ وی باشد.
 4. در برخی موارد نادر، اچ‌ پی‌ وی می‌تواند از مادر به نوزاد در زمان تولد انتقال یابد. این نوع انتقال بیشتر در مواقعی رخ می‌دهد که مادر در حالتی باشد که بیشترین خطر انتقال ویروس را دارد، مانند داشتن زغالی یا زخم در منطقه تناسلی.

علائم ویروس اچ پی وی HPV چیست؟

علائم شایع HPV شامل زگیل است که برجستگی های گوشتی رنگ کوچکی هستند که می توانند روی اندام تناسلی، مقعد یا گلو ظاهر شوند. در برخی موارد، HPV می تواند باعث تغییراتی در سلول های دهانه رحم شود که می تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود. سایر علائم HPV می تواند شامل تست پاپ اسمیر غیرطبیعی، ترشحات واژن و درد در حین مقاربت باشد. مهم است که از علائم و نشانه های HPV آگاه باشید و در صورت بروز هر یک از این علائم به بهترین متخصص زنان مراجعه کنید. علاوه بر این، واکسینه شدن در برابر HPV می تواند به محافظت در برابر انواع خاصی از HPV و مشکلات سلامتی که می تواند ایجاد کند کمک کند.

علائم ویروس اچ پی وی

اشکال پرخطر ویروس اچ پی وی اغلب تا زمانی که سرطان پیشرفت نکرده باشند، علائمی ایجاد نمی کنند. سرطان دهانه رحم شایع ترین نوع سرطان مرتبط با HPV است. انواع دیگر سرطان بسیار نادرتر هستند. آن ها عبارتند از:

 • سرطان مقعد
 • سرطان آلت تناسلی
 • سرطان حنجره
 • سرطان واژن
 • سرطان ولو

مانند سرطان دهانه رحم، مهم است که به خاطر داشته باشید که داشتن HPV  حتی یک گونه پرخطر به این معنی نیست که شما به این سرطان ها مبتلا خواهید شد.

بیشتر بخوانید: تست پاپ اسمیر

آیا همه زگیل ها از ویروس اچ پی وی (HPV) هستند؟

بله و این می تواند گیج کننده باشد. به خصوص زمانی که سعی می کنید تفاوت بین HPV که باعث زگیل روی انگشت یا اندام تناسلی شما می شود و HPV که ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم شود را درک کنید.

سویه های HPV باعث ایجاد زگیل می شوند، که آزاردهنده هستند. به هر حال، هیچ کس زگیل نمی خواهد، بیش از همه در اندام تناسلی خود. با این حال، این نوع از HPV بی ضرر است. انواع 6 و 11 اغلب باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. سایر انواع HPV باعث موارد زیر می شوند:

 • زگیل های مسطح
 • میخچه کف پا
 • زگیل های رایج
 • زگیل های پریونگال و زیر زبانی

همه زگیل ها توسط HPV ایجاد می شوند، اما همه اشکال HPV باعث ایجاد زگیل نمی شوند. نوعی از HPV وجود دارد  که می تواند به سرطان تبدیل شود، زگیل ایجاد نمی کند.

ویروس اچ پی وی HPV  چگونه با سرطان دهانه رحم ارتباط دارد؟

برخی از گونه‌های ویروس اچ پی وی (اغلب انواع 16 و 18) می‌توانند باعث تغییراتی در سلول‌های دهانه رحم شوند، وضعیتی به نام دیسپلازی دهانه رحم. دهانه رحم شما سوراخ بین واژن و رحم شما است. در صورت عدم درمان، دیسپلازی دهانه رحم گاهی به سرطان دهانه رحم تبدیل می شود.

اگر زیر30 سال سن دارید، بیشتر عفونت های HPV خود به خود برطرف می شوند. تا سن 30 سالگی، یافتن HPV در طی آزمایش پاپ اسمیر (آزمایشی که سرطان دهانه رحم را غربال می کند) مشخص می‌شود. اگر آزمایش شما مثبت باشد، ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار داشته باشید و نیاز به آزمایش های مکرر داشته باشید.

گرفتن پاپ اسمیر های منظم برای غربالگری سرطان دهانه رحم مهم است. اما مهم است که به خاطر داشته باشید که فقط به دلیل ابتلا به HPV یا دیسپلازی دهانه رحم به این معنی نیست که به سرطان مبتلا خواهید شد.

ویروس اچ پی وی HPV چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

هر فردی در صورت داشتن رابطه جنسی یا تماس نزدیک پوستی با شریک مبتلا به ویروس ممکن است به HPV مبتلا شود. به طور مشابه، هر فردی که به این ویروس مبتلا باشد، می‌تواند آن را در حین مقاربت، رابطه جنسی دهانی، مقعدی یا سایر تماس‌های نزدیک تناسلی به شریک زندگی خود سرایت دهد.

 1. HPV  در زنان

به طور کلی،HPV  بیشترین خطر را برای زنان دارد، زیرا HPV پرخطر در صورت عدم درمان می‌تواند به سرطان دهانه رحم تبدیل شود. پاپ اسمیر و تست HPV می تواند تغییرات سلولی پیش سرطانی را زود تشخیص دهد تا از سرطان دهانه رحم شما جلوگیری کند.

2. ویروس HPV در مردان

HPV خطرات سلامتی کمتری برای مردان دارد. ویروس اچ پی وی می تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی شود، اما بیشتر عفونت ها خود به خود برطرف می شوند، HPV می تواند منجر به سرطان آلت تناسلی، مقعد، سر و گردن شود، اما این سرطان ها نادر هستند.
با این حال، اگر HIV مثبت هستید، سیستم ایمنی بدن شما ممکن است با عفونت های HPV مبارزه کند. اگر شما فردی هستید که با سایر افراد مبتلا رابطه جنسی برقرار می‌کنید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به گونه‌های پرخطر HPV باشید که می‌توانند به سرطان تبدیل شوند.
در این مورد، پزشک شما ممکن است آزمایش پاپ مقعدی را توصیه کند. تست پاپ مقعدی HPV را آزمایش نمی‌کند، اما می‌تواند تغییرات سلولی را که ممکن است منجر به سرطان شود، آزمایش کند. از پزشک خود بپرسید که آیا باید آزمایش شوید یا خیر.

صرف نظر از باروری، مهم است که با زدن واکسن hpv و انجام رابطه جنسی ایمن از گسترش HPV جلوگیری کنید.

روش تشخیص ویروس اچ پی وی HPV چیست؟

ویروس اچ پی وی (HPV) ویروسی است که مسئول بسیاری از مشکلات سلامتی از جمله سرطان دهانه رحم است. به این ترتیب، تشخیص HPV به منظور پیشگیری و درمان این مسائل بهداشتی مهم است. روش های مختلفی برای تشخیص HPV وجود دارد، از جمله آزمایش DNA، پاپ اسمیر. هر یک از این روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و برای تصمیم گیری آگاهانه در مورد اینکه کدام روش تشخیص برای شما بهترین است، مهم است که مزایا و معایب هر کدام را درک کنید.

واقعیتی که وجود دارد این است که این بیماری از ان رو که در مواردی بی علامت و بدون نشانه خاصی است باید از طریق یکسری آزمایشات مختلف تشخیص داده شود. یکی از مهم ترین نکاتی که در زمینه تشخیص ویروس اچ پی وی وجود دارد این است که در کشور ما تجهیزات و امکانات تشخیص این بیماری بسیار محدود است. از این رو باید در زمینه انتخاب آزمایشگاهی که قرار است در آن آزمایش دهید نهایت دقت را داشته باشید. ویروس اچ پی وی انواع متعددی دارد که در طی آزمایش ها باید تمامی انواع ان مورد بررسی قرار گیرد تا نتیجه دقیق باشد. البته بهترین متخصص زنان و زایمان با علائمی که در فرد ایجاد شده می تواند به راحتی وجود این بیماری را تشخیص دهد.

نتیجه‌گیری

در نتیجه، ویروس اچ‌ پی‌ وی (HPV) یک عامل عفونی مهم است که در سراسر جهان رواج دارد. این ویروس می‌تواند عفونت‌های تناسلی و جلدی را در انسان ایجاد کند و به بروز عوارض جدی مانند زغالی‌ها و سرطان‌های مختلف، به ویژه سرطان گردن رحم، سرطان مجرای تناسلی و سرطان دهان و حلقه، مرتبط باشد. ، آگاهی و آموزش در مورد این ویروس و راه‌های پیشگیری از انتقال آن به دیگران، از جمله استفاده از کاندوم و بهداشت شخصی، بسیار اهمیت دارد.

سوالات متداول درباره ویروس اچ پی وی

1. چه عوارضی می‌تواند از عفونت HPV ناشی شود؟

عوارض عفونت HPV شامل زغالی‌ها، عفونت‌های تناسلی، و سرطان‌های مختلف مانند سرطان گردن رحم، سرطان مجرای تناسلی و سرطان دهان و حلقه می‌شود.

2: آیا تمام افراد مبتلا به HPV علائمی دارند؟

بیشتر افراد مبتلا به HPV بدون علائم هستند و به عنوان حاملین بیماری به دیگران انتقال می‌دهند.

3: چگونه می‌توان از انتقال ویروس اچ پی وی جلوگیری کرد؟

استفاده از کاندوم در هر رابطه جنسی و رعایت بهداشت شخصی، از جمله قوانین بهداشتی مربوط به تمیز نگهداشتن اشیاء شخصی، می‌تواند به کاهش انتقال HPV کمک کند.

4: چه تست‌هایی برای تشخیص عفونت HPV انجام می‌شود؟

جواب: تست‌های پاپ اسمیر (Pap smear) و تست ژنوتیپینگ HPV (HPV genotyping) برای تشخیص عفونت و ارزیابی خطر سرطان مرتبط با HPVمورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین، تست‌های جدیدتری مانند تست HPV-DNA و تست آنتی‌بادی HPV نیز وجود دارند.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + بیست =

تماس با پزشک