09193672553
دکتر سوسن میرزا محمدی / بیماری های زنان / ویروس پاپیلومای انسانی (hpv) چیست؟ علائم، دلائل و درمان
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

ویروس پاپیلومای انسانی (hpv) چیست؟ علائم، دلائل و درمان

بیش از 30 گونه از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) می تواند بر اندام تناسلی شما تأثیر بگذارد. اینها شامل اشکال بی ضرر HPV، مانند آن هایی که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند، هستند. فقط برخی از انواع HPV “پرخطر” در نظر گرفته می شوند زیرا می توانند به سرطان دهانه رحم پیشرفت کنند. واکسن زدن علیه HPV و انجام منظم پاپ اسمیر می تواند از سرطان دهانه رحم جلوگیری کند.

ویروس پاپیلومای انسانی چیست؟

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یک ویروس رایج است که می تواند قسمت های مختلف بدن شما را تحت تاثیر قرار دهد. بیش از 100 نوع HPV وجود دارد، از جمله سویه‌های  HPV  که باعث ایجاد زگیل در دست‌ها، پاها، صورت و غیره می‌شوند. حدود 30 گونه HPV  می‌تواند بر اندام‌های تناسلی شما، از جمله فرج، واژن، دهانه رحم، آلت تناسلی مردان و کیسه بیضه شما تأثیر بگذارد، همچنین درناحیه راست روده و مقعد.

HPV  که دستگاه تناسلی شما را تحت تأثیر قرار می دهد، یک عفونت مقاربتی (STI) است که از طریق تماس پوستی منتقل می شود. بسیاری از مردم از فکر ابتلا به بیماری های مقاربتی می ترسند، اما اکثر گونه های HPV تناسلی بی ضرر هستند. این شامل نوع HPV است که باعث ایجاد زگیل تناسلی می شود.

برخی از گونه های HPV پرخطر هستند و می توانند منجر به سرطان مانند سرطان دهانه رحم شوند. تشخیص زودهنگام و درمان معمولاً می تواند از این اتفاق جلوگیری کند.

آیا می توان از HPV پیشگیری کرد؟

آیا همه زگیل ها HPV هستند؟

بله و این می تواند گیج کننده باشد. به خصوص زمانی که سعی می کنید تفاوت بین HPV که باعث زگیل روی انگشت یا اندام تناسلی شما می شود و HPV که ممکن است منجر به سرطان دهانه رحم شود را درک کنید.

سویه های HPV که باعث ایجاد زگیل می شوند، از جمله زگیل تناسلی، آزاردهنده هستند. به هر حال، هیچ کس زگیل نمی خواهد، بیش از همه در اندام تناسلی خود. با این حال، این نوع از HPV بی ضرر است. انواع HPV 6 و 11 اغلب باعث ایجاد زگیل تناسلی می شوند. سایر انواع HPV باعث می شوند:

  • زگیل های مسطح
  • میخچه کف پا
  • زگیل های رایج
  • زگیل های پریونگال و زیر زبانی

همه زگیل ها توسط HPV ایجاد می شوند، اما همه اشکال HPV باعث ایجاد زگیل نمی شوند. نوعی از HPV وجود دارد  که می تواند به سرطان تبدیل شود، زگیل ایجاد نمی کند.

HPV  چگونه با سرطان دهانه رحم ارتباط دارد؟

برخی از گونه‌های HPV (اغلب انواع 16 و 18) می‌توانند باعث تغییراتی در سلول‌های دهانه رحم شوند، وضعیتی به نام دیسپلازی دهانه رحم. دهانه رحم شما سوراخ بین واژن و رحم شما است. در صورت عدم درمان، دیسپلازی دهانه رحم گاهی به سرطان دهانه رحم تبدیل می شود.

اگر زیر30 سال دارید، بیشتر عفونت های HPV خود به خود برطرف می شوند. تا سن 30 سالگی، یافتن HPV در طی آزمایش پاپ اسمیر (آزمایشی که سرطان دهانه رحم را غربال می کند) می تواند تعیین کند که چند بار باید آزمایش بدهید. اگر آزمایش شما مثبت باشد، ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار داشته باشید و نیاز به آزمایش های مکرر داشته باشید.

گرفتن پاپ های منظم برای غربالگری سرطان دهانه رحم مهم است. اما مهم است که به خاطر داشته باشید که فقط به دلیل ابتلا به HPV یا دیسپلازی دهانه رحم به این معنی نیست که به سرطان مبتلا خواهید شد.

بیشتر بخوانید: درمان عفونت قارچی واژن

 HPV  چه کسانی را تحت تاثیر قرار می دهد؟

هر فردی در صورت داشتن رابطه جنسی یا تماس نزدیک پوستی با شریک مبتلا به ویروس ممکن است به HPV مبتلا شود. به طور مشابه، هر فردی که به این ویروس مبتلا باشد، می‌تواند آن را در حین مقاربت، رابطه جنسی دهانی، مقعدی یا سایر تماس‌های نزدیک تناسلی به شریک زندگی خود سرایت دهد.

 HPV  در زنان

به طور کلی،HPV  بیشترین خطر را برای زنان دارد، زیرا HPV پرخطر در صورت عدم درمان می‌تواند به سرطان دهانه رحم تبدیل شود. پاپ اسمیر و تست HPV می تواند تغییرات سلولی پیش سرطانی را زود تشخیص دهد تا از سرطان دهانه رحم شما جلوگیری کند.

HPV در مردان

HPV  خطرات سلامتی کمتری برای مردان داردHPV می تواند باعث ایجاد زگیل تناسلی شود، اما بیشتر عفونت ها خود به خود برطرف می شوند، HPV می تواند منجر به سرطان آلت تناسلی، مقعد، سر و گردن شود، اما این سرطان ها نادر هستند.

با این حال، اگر HIV مثبت هستید، سیستم ایمنی بدن شما ممکن است با عفونت های HPV مبارزه کند. اگر شما فردی هستید که با سایر افراد مبتلا رابطه جنسی برقرار می‌کنید، ممکن است در معرض خطر ابتلا به گونه‌های پرخطر HPV باشید که می‌توانند به سرطان تبدیل شوند.

در این مورد، پزشک شما ممکن است آزمایش پاپ مقعدی را توصیه کند. تست پاپ مقعدی برای HPV آزمایش نمی‌کند، اما می‌تواند تغییرات سلولی را که ممکن است منجر به سرطان شود، آزمایش کند. از پزشک خود بپرسید که آیا باید آزمایش شوید.

صرف نظر از باروری، مهم است که با واکسینه شدن و انجام رابطه جنسی ایمن از گسترش HPV جلوگیری کنید.

علائم HPV چیست؟

HPV که بر اندام تناسلی شما تأثیر می گذارد معمولاً علائمی ایجاد نمی کند. هنگامی که علائم ظاهر می شوند، شایع ترین علامت ویروس زگیل در ناحیه تناسلی شماست. زگیل تناسلی توده های خشن و شبیه گل کلم هستند که روی پوست شما رشد می کنند. ممکن است هفته ها، ماه ها یا حتی سال ها پس از آلوده شدن شما به HPV ظاهر شوند. زگیل تناسلی مسری است مانند همه انواع HPV ، اما بی ضرر هستند.

اشکال پرخطر HPV اغلب تا زمانی که سرطان پیشرفت نکرده باشند، علائمی ایجاد نمی کنند. سرطان دهانه رحم شایع ترین نوع سرطان مرتبط با HPV است. انواع دیگر سرطان بسیار نادرتر هستند. آن ها عبارتند از:

  • سرطان مقعد
  • سرطان آلت تناسلی
  • سرطان حنجره
  • سرطان واژن
  • سرطان ولو

مانند سرطان دهانه رحم، مهم است که به خاطر داشته باشید که داشتن HPV  حتی یک گونه پرخطر به این معنی نیست که شما به این سرطان ها مبتلا خواهید شد.

درمان HPV چیست؟

درمان ها نمی توانند بدن شما را از شر ویروس خلاص کنند. آنها می توانند زگیل های قابل مشاهده در اندام تناسلی و سلول های غیر طبیعی دهانه رحم را از بین ببرند. درمان ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

کرایوسرجری: انجماد زگیل یا از بین بردن سلول های غیر طبیعی با نیتروژن مایع.

روش برداشتن حلقه الکتروسرژیکال (LEEP): با استفاده از یک حلقه سیمی مخصوص برای برداشتن زگیل یا سلول های غیر طبیعی روی دهانه رحم.

الکتروکوتر: سوزاندن زگیل با جریان الکتریکی.

لیزر درمانی: استفاده از نور شدید برای از بین بردن زگیل یا هر سلول غیر طبیعی.

بیوپسی مخروطی چاقوی سرد (کونیزاسیون): برداشتن یک قطعه مخروطی شکل از بافت دهانه رحم که حاوی سلول های غیر طبیعی است.

کرم تجویزی: استفاده مستقیم از کرم دارویی روی زگیل‌ها برای از بین بردن آن ها. این کرم ها ممکن است شامل ایمیکیمود (Aldara®) و پودوفیلوکس (Condylox®) باشند.

تری کلرواستیک اسید (TCA): استفاده از یک درمان شیمیایی که زگیل را می سوزاند.

تنها تعداد کمی از افراد آلوده به HPV پرخطر، سلول‌های دهانه رحم غیرطبیعی ایجاد می‌کنند که نیاز به درمان دارند.

آیا می توان از HPV پیشگیری کرد؟

آیا می توان از HPV پیشگیری کرد؟

تنها راه پیشگیری از HPV پرهیز از رابطه جنسی است. برای بسیاری از افراد، اهداف واقع بینانه تر شامل کاهش خطر ابتلا به HPV و پیشگیری از سرطان دهانه رحم و در عین حال لذت بردن از یک زندگی جنسی سالم است.

شما می توانید خطر ابتلای خود را کاهش دهید اگر:

واکسن HPV را دریافت کنید. بهترین راه برای محافظت در برابر HPV این است که قبل از شروع فعالیت جنسی، واکسینه با واکسن HPV است. به طور منظم غربالگری و آزمایش شوید. تشخیص زودهنگام HPV و سلول های غیرطبیعی از سرطان دهانه رحم جلوگیری می کند. شما باید آزمایش پاپ اسمیر را از سن 21 سالگی شروع کنید.

بسته به نتایج، ممکن است هر یک تا سه سال یا بیشتر نیاز به یک پاپ دیگر داشته باشید. در سنین 30 تا 65 سالگی، ممکن است فقط به آزمایش پاپ اسمیر روتین، فقط آزمایشات معمول  HPV  یا ترکیبی از هر دو نیاز داشته باشید. اگر بیش از 65 سال سن دارید، ممکن است نیاز به غربالگری در ادامه داشته باشید. با پزشک خود در مورد برنامه غربالگری که برای شما منطقی است صحبت کنید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

تماس با پزشک