دکتر سوسن میرزا محمدی / بیماری های زنان / تبخال تناسلی و درمان آن
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

تبخال تناسلی و درمان آن

تبخال تناسلی یکی از مشکلات شایع در سلامتی جنسی زنان و مردان است که می‌تواند به بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارد. این وضعیت، که به عنوان لیکن پلانوس نیز شناخته می‌شود، با ظاهر ضایعات جلدی رنگی یا سفید، خارش و درد همراه است. تبخال تناسلی ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد، اما معمولاً بین سنین 30 تا 60 سال شیوع بیشتری دارد.

مبحثی که از سوی شما کاربران مکرر پیگیری و انتخاب شده بود تبخال تناسلی است که از نوعی ویروسی انسانی شکل گرفته و غالبا در دستگاه تناسلی خانم ها و آقایان ایجاد می شود البته مشاهده شده است که در سایر اندام های بدن نیز رشد می کند. با این حال باید در نظر داشته باشید با آگاهی هر چه بیشتر و بهتر از این نوع بیماری ها می توان علائم بروز آن را زودتر تشخیص و در جهت درمان آن نیز سریع تر اقدام کرد و این گونه جلوی پیشرفت و خطرناک شدن بیماری را گرفت.

تبخال تناسلی چیست؟

عفونت با ویروس هرپس سیمپلکس، که معمولاً به عنوان تبخال شناخته می شود، می تواند ناشی از ویروس هرپس سیمپلکس نوع 1 (HSV-1) یا ویروس هرپس سیمپلکس نوع 2 (HSV-2) باشد. HSV-1 عمدتا از طریق تماس دهانی به دهانی منتقل می شود و باعث عفونت در داخل یا اطراف دهان می شود (تبخال دهانی). HSV-2 تقریباً به صورت جنسی منتقل می شود و باعث عفونت در ناحیه تناسلی یا مقعدی (تبخال تناسلی) می شود. با این حال، HSV-1 همچنین می تواند از طریق تماس دهانی-تناسلی به ناحیه تناسلی منتقل شود تا باعث تبخال تناسلی شود.

علائم تبخال تناسلی چیست؟

عفونت های تبخال تناسلی اغلب هیچ علامتی ندارند یا فقط علائم خفیفی دارند که تشخیص داده نمی شوند. اکثر افراد آلوده از ابتلا به این عفونت بی اطلاع هستند. هنگامی که علائم ظاهر می شوند، معمولاً 4-7 روز پس از تماس جنسی اتفاق می افتد و با یک یا چند تاول تناسلی یا مقعدی یا زخم های باز به نام زخم مشخص می شود. علاوه بر زخم های تناسلی، علائم عفونت های جدید تبخال‌تناسلی اغلب شامل تب، بدن درد و تورم غدد لنفاوی است.
پس از عفونت اولیه تبخال تناسلی با HSV-2، علائم مکرر شایع هستند اما اغلب از اولین شیوع شدیدتر نیستند. فراوانی شیوع بیماری با گذشت زمان کاهش می یابد. افراد آلوده به HSV-2 ممکن است قبل از وقوع زخم های تناسلی احساس سوزن سوزن شدن خفیف یا درد در پاها، باسن و باسن را تجربه کنند. در افراد مبتلا به تبخال‌تناسلی ناشی از HSV-1، علائم ممکن است عود کنند، اما تبخال تناسلی ناشی از HSV-1 اغلب مکرراً عود نمی کند.

تبخال تناسلی چقدر شایع است؟

سازمان بهداشت جهانی (WHO) تخمین می زند که در سال 2012 ، 19.2 میلیون مورد جدید عفونت HSV-2 در بین بزرگسالان و جوانان 15 تا 49 ساله در سراسر جهان رخ داده است که حدود 417 میلیون مورد در حال حاضر وجود دارد. بیشترین تعداد موارد در منطقه آفریقایی WHO و منطقه WHO در قاره آمریکا مشاهده می شود. دلیل این که تعداد موارد موجود بسیار زیاد است این است که هیچ درمانی برای تبخال وجود ندارد.
در منطقه قاره آمریکا حدود 2.2 میلیون مورد جدید ابتلا به HSV-2 در بین زنان و 1.3 میلیون نفر در میان مردان در سال 2012 وجود داشت که به 45.2 میلیون مورد فعلی برای زنان و 25.1 میلیون مورد موجود برای مردان افزوده شد.

بیشتر بخوانید: تبخال تناسلی در بارداری

تبخال تناسلی چگونه منتقل می شود؟

HSV-1 عمدتا از طریق تماس دهانی به دهانی منتقل می شود تا باعث ایجاد عفونت در داخل دهان یا اطراف آن (تبخال دهانی) شود. HSV-2 تقریباً به طور جنسی از طریق تماس با سطوح تناسلی، پوست، زخم ها یا مایعات فردی که به ویروس آلوده است، منتقل می شود و باعث عفونت در ناحیه تناسلی یا مقعدی (تبخال تناسلی) می شود. با این حال، HSV-1 همچنین می تواند از طریق تماس دهانی-تناسلی به ناحیه تناسلی منتقل شود تا باعث تبخال‌تناسلی شود. عفونت های تبخال در مواردی که علائم وجود دارد بیشتر مسری هستند اما در صورت عدم وجود علائم می توانند به دیگران منتقل شوند. در شرایط نادر، تبخال تناسلی می تواند در هنگام تولد از مادر به نوزاد منتقل شود.

چگونه از تبخال تناسلی جلوگیری می شود؟

در حال حاضر، هیچ درمان یا واکسن خاصی برای تبخال وجود ندارد. استفاده از کاندوم می‌تواند به کاهش احتمال عفونت کمک کند، اما نمی‌تواند عفونت را به طور کامل از بین ببرد، زیرا تبخال تناسلی ممکن است در مناطقی اتفاق بیفتد که کاندوم پوشیده نشده است. با این حال، استفاده از کاندوم همچنان توصیه می‌شود زیرا می‌تواند از عفونت‌های مقاربتی دیگر و حاملگی‌های بدون برنامه ریزی جلوگیری کند.

تبخال تناسلی چه مشکلاتی دارد؟

علائم مکرر تبخال تناسلی ممکن است دردناک باشد و عفونت می تواند منجر به انگ اجتماعی و ناراحتی احساسی شود. این عوامل می توانند تأثیر مهمی بر کیفیت زندگی و روابط جنسی داشته باشند. با این حال، با گذشت زمان، اکثر افراد مبتلا به تبخال با زندگی با عفونت سازگار می شوند.

تبخال تناسلی خطر ابتلا به HIV را تا سه برابر افزایش می دهد. علاوه بر این ، افراد مبتلا به HIV و تبخال‌تناسلی بیشتر احتمال دارد HIV را به دیگران منتقل کنند. بین 60-90 of از افرادی که با HIV زندگی می کنند نیز مبتلا به تبخال تناسلی ناشی از HSV-2 هستند. عفونت با HSV-1 یا HSV-2 در افراد مبتلا به HIV (و سایر افراد با سیستم ایمنی ضعیف) اغلب دارای علائم شدیدتر و بازگشت مکرر است.

تبخال تناسلی چگونه به خانم باردار و نوزاد او تأثیر می گذارد؟

انتشار HSV از مادر به فرزند در هنگام تولد یک بیماری نادر است که تقریباً از هر 100000 تولد در 10 مورد در سراسر جهان اتفاق می افتد، اما می تواند منجر به ناتوانی یا مرگ پایدار شود. وقتی مادر برای اولین بار در اواخر بارداری به عفونت HSV مبتلا می شود، خطر ابتلا به تبخال به نوزاد بیشتر است. زنانی که قبل از بارداری دچار تبخال تناسلی شده اند، در خطر بسیار کمی برای انتقال HSV به نوزادان خود قرار دارند.

بیشتر بخوانید: درمان عفونت قارچی واژن

تبخال تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

عفونت تبخال تناسلی اغلب توسط بالینی از طریق معاینه فیزیکی توسط پزشک متخصص تشخیص داده می شود. با این حال، آزمایشات آزمایشگاهی برای تمایز بین HSV-1 و HSV-2 مورد نیاز است. هنگامی که وزیکول وجود ندارد، تأیید آزمایشگاهی نیز ممکن است لازم باشد تا سایر علل زخم تناسلی رد شوند. پیشرفت های عمده ای در تشخیص HSV-2 از جمله استفاده از آزمایش های تشخیص مولکولی سریع صورت گرفته است که برخی از آن ها توسط WHO از پیش تعیین شده است.

تبخال تناسلی چگونه تشخیص داده می شود؟

درمان تبخال تناسلی

داروهای ضد ویروسی موثر داروهای موجود برای افراد مبتلا به تبخال تناسلی است. اینها می توانند شدت و دفعات علائم را کاهش دهند، اما نمی توانند عفونت را درمان کنند. هر دو عفونت HSV-1 و HSV-2 مادام العمر هستند. برای اطلاعات دقیق در مورد درمان توصیه شده از بهترین متخصص زنان و زایمان در شهر محل سکونت تان کمک بگیرید.

نتیجه گیری

درمان تبخال‌تناسلی می‌تواند به نتایج مختلفی منجر شود، که این نتایج وابسته به شدت و مرحله پیشرفت تبخال، روش‌های درمانی استفاده شده، و ویژگی‌های فردی مرتبط هستند. در هر صورت، اهمیت تشخیص صحیح تبخال‌تناسلی و انتخاب درمان مناسب با توجه به وضعیت خاص هر فرد بسیار مهم است. برای داشتن نتایج موثرتر و بهتر، همواره مشورت با پزشک متخصص تناسلی و زنان توصیه می‌شود.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پزشک