09193672553
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

درمان زگیل تناسلی

همه چیز در مورد زگیل تناسلی

زگیل تناسلی از جمله بیماری های خطرناکی است که از جهات مختلفی می تواند خطرناک و جدی باشد. این بیماری جزء آن دسته از بیماری هایی است در طول سال های اخیر سرعت رشد زیادی داشته است. همانطور که گفتیم زگیل تناسلی از جنبه های مختلفی خطرناک است. همین امر سبب می شود که حساسیت پزشکان در زمینه آگاه سازی زنان و مردان بیشتر شود.

به طور کلی خاص بودن زگیل تناسلی و آسیب زا بودن بیماری زگیل تناسلی از چند زاویه قابل بررسی خواهد بود:

یکی اینکه علائم آن در مواردی، بسیار دیرتر از حد معمول ظاهر می شود. بنابراین در طول مدت زمانی که این بیماری به طور خاموش در بدن فرد وجود دارد به جهت بی اطلاعی افراد قابلیت انتقال به افراد دیگر را دارد.

دومین عامل آسیب زا بودن این بیماری این است که سرعت انتقال این بیماری بسیار بالاست و در کوتاه ترین زمان فرد دوم می تواند به این بیماری مبتلا شود.

سومین عاملی که موجب می شود زگیل تناسلی خطری جدی محسوب شود این است که علاووه بر اینکه خودش آسیب هایی را وارد می کند می تواند زمینه ساز بروز بیماری های دیگر از جمله سرطان نیز شود.

در نوشتاری که در پیش رو دارید تمامی اطلاعاتی که در زمینه زگیل تناسلی وجود دارد در قالب بخش های مختلفی بررسی می شود.

زگیل تناسلی چیست؟

به زائده های گوشتی و حالت هایی مثل جوش های ریز و التهاب و تورم هایی که بر روی سطح پوست ایجاد می شود زگیل تناسلی گفته می شود.

البته باید در نظر داشته باشید که این زائده ها در مواردی موجب خارش و سوزش هایی نیز می شود.

نام دیگر بیماری زگیل تناسلی، اچ پی وی  است.

نکته قابل توجهی که وجود دارد این است که این بیماری صرفا از طریق یک راه منتقل می شود و آن رابطه جنسی است.

 

روش تشخیص ویروس اچ پی وی یا زگیل تناسلی چیست؟

واقعیتی که وجود دارد این است که این بیماری از ان رو که در مواردی بی علامت و بدون نشانه خاصی است باید از طریق یکسری آزمایشات مختلف تشخیص داده شود.

یکی از مهم ترین نکاتی که در زمینه تشخیص بیماری زگیل تناسلی وجود دارد این است که در کشور ما تجهیزات و امکانات تشخیص این بیماری بسیار محدود است. از این رو باید در زمینه انتخاب آزمایشگاهی که قرار است در آن آزمایش دهید نهایت دقت را داشته باشید.

ویروس زگیل تناسلی انواع متعددی دارد که در طی آزمایش ها باید تمامی انواع ان مورد بررسی قرار گیرد تا نتیجه دقیق باشد.

البته بهترین متخصص زنان و زایمان با علائمی که در فرد ایجاد شده می تواند به راحتی وجود این بیماری را تشخیص دهد.

 

زگیل تناسلی موجب بروز چه بیماری هایی می شود؟

همانطور که گفته شد زگیل تناسلی در صورتی که از نوع پر خطر و پیش رونده باشد می تواند زمینه ساز بروز بسیاری از بیمارهای خطرناک دیگر نیز باشد. از جمله بیماری هایی که می تواند ناشی از ویروس پاپیلوم انسانی باشد از این قرار است:

سرطان های مختلفی که در ناحیه آلت تناسلی و اطراف آن ایجاد می شود؛ مثلا سرطان دهانه رحم، واژن، مقعد.

در صورتی که این ویروس دهان و لب ها و گلو را به خود آلوده کند موجب بروز سرطان های مختلفی در این بخش می شود مثل سرطان دهان، حنجره و زبان.

 

نکاتی در زمینه انتقال ویروس پاپیلومای انسانی یا زگیل تناسلی

  • براساس تمامی گزارش هایی که از سوی بهترین و معتبر ترین پزشکان متخصص در این زمینه داریم، ویروس پاپیلوم انسانی یا همان زگیل تناسلی، رابطه جنسی تنها راه انتقال آن است.
  • رفتارهای جنسی خطرناک و نیز روابط جنسی متعدد با شرکای جنسی مختلف می تواند احتمال ابتلا به این بیماری را تا حد زیادی بالا ببرد.
  • از دیگر نکاتی که در زمینه زگیل تناسلی وجود دارد این است که در محل مرطوب رشد می کند. بنابراین در اطراف الت تناسلی شیوع بیشتری دارد. بنابر این که نواحی مرطوب محلی مناسب برای رشد این ویروس است، دهان افراد و اطراف لب ها نیز می تواند به این ویروس آلوده شود.

البته این در صورتی است که افراد رابطه جنسی دهانی داشته باشند.

  • البته هر نوع زگیلی که روی پوست خود مشاهده کردید به معنای زگیل تناسلی نمی باشد. زیرا که زگیل تناسلی خصوصیات مخصوص به خود را دارند و آثار خود را به جای می گذارند. یکی از وجه ممیزه های زگیل تناسلی از زگیل های عادی این است که زگیل تناسلی عفونی است و در مواردی داخل آن پراز آب است و حالت مرطوب دارد. درحالیکه زگیل های عادی این گونه نیستند و درکوتاه ترین زمان از بین می روند. زگیل تناسلی در صورتی که درمان نشود علاوه بر اینکه آثار زیادی از خود بروز می دهد همچنین از بین نمی روند.
  • در مردان و زنان احتمال ابتلا به ویروس زگیل تناسلی به یک اندازه است.

 

 

 

دکتر سوسن میرزامحمدی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی می باشند و به ارائه انواع خدمات پزشکی به بانوان می پردازند. شما می توانید برای برقراری ارتباط با ایشان و تعیین وقت به پیج اینستاگرام دکتر مراجعه نموده و یا با شماره 09193672553 تماس حاصل فرمایید.

 

 

چگونه می توانیم از بروز بیماری زگیل تناسلی جلوگیری کنیم؟

در واقع روش های پیشگیری از این بیماری بدین نحو خواهد بود که تمامی زمینه های انتقال این بیماری را از بین ببریم. بدین معنا که از هرگونه روابط جنسی متعدد پرهیز کنیم. زیرا که افرادی که وارد رابطه های جنسی مختلف با افراد متفاوت می شوند احتمال ابتلا به این ویروس افزایش خواهد داشت.

در صورتی که افراد مشکوک به این بیماری هستند هیچ گونه رابطه ای با اینان نداشته باشیم تا اینکه از عدم آلوده بودن آنها به ویروس یقین حاصل کنیم.

از روابط جنسی دهانی با افراد مشکوک به این بیماری اجتناب کنیم. زیرا که دهان و لب ها محلی هستند که در صورتی که آلوده شویم در معرض دید دیگران قرار خواهد گرفت.

 

نتیجه گیری

در طول مقاله تمامی تلاش مان بر این نکته معطوف بود که بسیاری از نکات و خطراتی که در اثر این بیماری برای بسیاری از افراد و به وجود خواهد آمد را به طور دقیق مطرح سازیم.

امیدواریم تمامی اطلاعاتی که ارائه شد بتواند تا حد زیادی در پیشگیری از بروز این بیماری برای افراد نقش مثبتی ایفا کند. شما می توانید حهت تشخیص و درمان انواع بیماری های زنان به دکتر سوسن میرزامحمدی مراجعه کنید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − 5 =

تماس با پزشک