دکتر سوسن میرزا محمدی / جراحی زیبایی زنان / لابیاپلاستی؛ همه نکاتی که قبل از جراحی باید بدانید!
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

لابیاپلاستی؛ همه نکاتی که قبل از جراحی باید بدانید!

لابیاپلاستی، جراحی سرپایی است که با تغییر اندازه و فرم لابیا مینور و لابیا ماژور (لبه های داخلی و خارجی ناحیه تناسلی) همراه است. در این روش جراحی، چین های روی لابیا برداشته می شود. در بسیاری از موارد، خانم ها دوست ندارند لب های داخلی از لب های خارجی بیرون زده باشد.میزان رضایت خانم ها از انجام این روش جراحی بسیار بالاست و از جمله نتایج آن می توان به جوانسازی ناحیه تناسلی و بالا رفتن سطح اعتماد به نفس اشاره کرد. در این مقاله به بررسی روش لابیاپلاستی، مزایا، چگونگی انجام و دلایل انجام آن می‌پردازیم.

00:54
truncate dir-rtl

حقائقی نا گفته از لابیاپلاستی

لابیاپلاستی چیست؟

لابیاپلاستی یک عمل جراحی است که بر روی لابیاها که چین‌های پوست اطراف دهانه واژن هستند، انجام می‌شود. این امر شامل تغییر شکل یا کاهش اندازه لب های کوچک (لب های داخلی) یا لب های بزرگ (لب های بیرونی) به دلایل مختلف مانند کاهش ناراحتی، رسیدگی به نگرانی های زیبایی، یا بهبود اعتماد به نفس و خودانگاره است. هدف این جراحی تغییر اندازه یا شکل لابیاها است و به طور معمول برای کاهش کشیدگی، عدم تقارن یا تحریک و ایجاد ظاهری متناسب یا راحت تر از ناحیه تناسلی انجام می‌شود.

لابیاپلاستی چیست؟

بیشتر بخوانید: مراقبت های بعد از لابیاپلاستی

لابیاپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

ناحیه تناسلی بانوان به دو بخش لابیا ماژور و لابیا مینور تقسیم می شود. بخش لابیا مینور در واقع بخش داخلی واژن به حساب می آید و این دو بخش با هم مسئولیت محافظت از کلیتوریس، دهانه واژن و مجرای پیشاب را عهده دارند.

لابیا ماژور (بیرونی) روی استخوان شرمگاهی در قسمت بیرونی واژن قرار دارد. از ساختارهای داخلی واژن مثل کلیتوریس و دهانه واژن محافظت می‌کند.
لابیا مینور (درونی)لابیا مینور در زیر لابیاهای بیرونی قرار دارد و از کلیتوریس تا دهانه واژن امتداد دارد.

در این شیوه جراحی زیبایی زنان، لابیا ها با توجه به حجم بافتی که باید، برش داده شده و جدا می‌شود. جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و معمولاً حدود یک تا دو ساعت طول می کشد. در حین عمل، بهترین دکتر لابیاپلاستی در تهران برشی را در لابیا مینور ایجاد می کند و بافت اضافی را خارج می کند. سپس محل برش با بخیه بسته می شود و ناحیه پانسمان می شود.

نحوه انجام لابیاپلاستی

لابیاپلاستی می تواند به عنوان یک روش سرپایی انجام شود، به این معنی که بیمار می تواند همان روز به خانه برود. پس از جراحی، بیماران ممکن است برای چند روز کمی تورم و ناراحتی را تجربه کنند، اما باید در عرض یک هفته این ناراحتی از بین برود.

✔بیشتر بخوانید: لابیاپلاستی با لیزر

چرا لابیاپلاستی انجام می‌شود؟

بسیاری از خانم ها به دلیل بارداری، زایمان، تغییرات وزن و یا اثرات طبیعی بالا رفتن سن، تغییراتی را در ناحیه تناسلی خود احساس می کنند. لابیاپلاستی علاوه بر رفع این قبیل تغییرات، به تسکین علائمی از قبیل درد، خارش و یا احساس ساییدگی لابیاها با لباس زیر کمک می کند.

همچنین بسیاری از خانم ها از ظاهر ناحیه تناسلی و لابیاهای خود راضی نیستند و خواهان بهتر شدن زیبایی این ناحیه هستند. در بسیاری از موارد، نظر شریک جنسی نیز می تواند در این نارضایتی دخیل باشد.

خیلی از بانوان پس از دوران بارداری و زایمان و دلائل دیگری همچون وراثت یا بالا رفتن سن، مشکلات زیادی را متحمل می شوند و حتی از صحبت کردن با متخصص زنان در مورد این مشکل خودداری می کنند. همچنین با وجود اینکه از ظاهر لابیاهایشان ناراضی اند و با وجود اینکه همین مشکل موجب کاهش اعتماد به نفس آن ها شده است. باز هم از مراجعه به پزشک و درمان پرهیز می کنند.

با انجام عمل لابیاپلاستی خیلی از این مشکلات برطرف می شوند و اعتماد به نفس افراد برمی گردد. این عمل جراحی از جمله عمل هایی است که در سراسر دنیا به منظور رفع مشکلات ناحیه تناسلی به کار می رود.

💯 در ادامه فیلمی ار زضایت مراجه لابیاپلاستی دکتر سوسن میرزامحمدی را می‌‌توانید مشاهده کنید:

00:54
truncate dir-rtl

حقائقی نا گفته از لابیاپلاستی

بیشتر بخوانید: پریود بعد از لابیاپلاستی

مشکلات شایعی که با لابیاپلاستی برطرف می شوند:

بزرگ بودن مادرزادی ساختار ناحیه تناسلی، که باعث می شود لابیا فرم برجسته ای داشته باشد.
بالا رفتن سن و یا بارداری که باعث تغییر رنگ لابیا از صورتی به رنگ تیره می‌شود.
وجود پوست اضافی بر روی لابیا، باعث کاهش رطوبت در ناحیه و بروز التهاب و خارش.
کشیدگی پوست لابیا باعث بروز چین های اضافی در این ناحیه.
تغییرات هورمونی باعث تغییر فرم و ظاهر ناحیه تناسلی.

مشاوره قبل از لابیاپلاستی

مشاوره قبل از لابیاپلاستی

یکی از مهم ترین مواردی که خانم ها قبل از لابیاپلاستی باید به آن اهمیت دهند، شرکت در جلسات مشاوره است. چرا که قبل از جراحی، پزشک باید به معاینه کامل ناحیه تناسلی بپردازد و به این نتیجه برسد که آیا لابیاپلاستی برای بیمار مناسب است یا خیر.

در طول این جلسات:

 • سوابق پزشکی بیمار و مواردی از قبیل مصرف هر گونه دارو باید بررسی شود. چرا که ابتلا به برخی شرایط پزشکی می تواند مانع از انجام این روش جراحی شود.
 • معمولا از بیمار خواسته می شود از چند روز قبل از جراحی، مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپیرین و ژلوفن را قطع کند. چرا که این قبیل داروها، احتمال خونریزی را افزایش می دهند.
 • توصیه می شود افراد سیگاری، استعمال سیگار و دخانیات را کنار بگذارند. نیکوتین موجود در سیگار، روند بهبود را به تاخیر خواهد انداخت.
 • خانم هایی که خواهان انجام لابیاپلاستی هستند، باید از لحاظ بدنی و فیزیکی در سلامت کامل باشند و انتظارات منطقی و واقع بینانه ای از نتیجه جراحی داشته باشند.

بیشتر بخوانید: رابطه جنسی بعد از لابیاپلاستی

انواع تکنیک جراحی لابیاپلاستی

لابیاپلاستی به دو روش Wedge و Trim انجام می شود:

تکنیک Wedgeاین تکنیک، مناسب بیمارانی است که خواهان داشتن لابیاهای کوچک تری هستند اما می خواهند فرم طبیعی این ناحیه حفظ شود. در این روش، برش v شکلی بر روی چین های لابیا زده می شود. باقی مانده بافت به سمت هم کشیده و بخیه زده می شود.
از آن جایی که لبه خارجی لابیا سالم باقی می ماند، ظاهر طبیعی لابیا حفظ خواهد شد.
تکنیک Trimاین تکنیک، مناسب خانم هایی است که خواهان جوانسازی و روشن شدن ناحیه تناسلی هستند. در این روش، بافت اضافی از روی لبه خارجی لابیا مینور برداشته می شود. از آن جایی که لبه لابیا مینور هدف قرار داده می شود، قسمت های تیره نیز برداشته خواهند شد.

مزایای انجام لابیاپلاستی

لابیاپلاستی مزایای متعددی دارد که در زیر آورده شده‌اند:

 • رفع عفونت‌های شایع : ( اغلب به دلیل بزرگی لابیا، سطح آن‌ها دچار ساییدگی‌ شده و ناحیه تحریک‌پذیر می‌شود. در این صورت فرد مبتلا به عفونت‌های متعدد در ناحیه واژن خواهد شد.)
 • رفع بوی نامطبوع واژن
 • رفع شلی و افتادگی واژن
 • رفع درد و سوزش هنگام پوشیدن لباس‌های تنگ
 • برطرف‌سازی درد هنگام برقراری رابطه جنسی

چه کسانی می توانند لابیاپلاستی انجام دهند؟

 • در صورتی که متقاضی دارای لابیا های بزرگ و غیر متقارن باشد کاندید مناسبی برای این عمل است.
 • خانم هایی که لابیا مینور تیره و چروک شده دارند.
 • کسانی که در هنگام ادرار یا ورزش های سنگین دچار سوزش و درد در ناحیه تناسلی می شوند.
 • در صورتی که با پوشیدن شلوار های تنگ در ناحیه واژن خود احساس درد کنید کاندید مناسبی برای این عمل زیبایی هستید.
 • بعضی از افراد به دلیل کدر بودن و تیره بودن لابیاها به این عمل رو می آورند که می توانند کاندید مناسبی برای این جراحی باشند
 • در صورتی که در جهت خروج ادرار مشکل داشته باشید کانددی مناسبی برای این عمل هستید

لابیاپلاستی برای چه افرادی مناسب نیست؟

لابیاپلاستی روشی است که ممکن است برای تعدادی از افراد مناسب نباشد. در ادامه به تعدادی از این افراد اشاره می‌کنیم:

دختران زیر هجده سالبعضی دختران در سن پایین از بزرگی بیش از حد لابیا رنج می‌برند. دختران زیر هجده سال برای بهبود مشکل خود باید تا سن هجده سالگی صبر کنند. زیرا امکان رشد مجدد لابیا، بعد از لابیاپلاستی در سن پایین نیز وجود دارد.
بانوان بارداردر هنگام بارداری، تغییرات هورمونی زیادی رخ داده که باعث افزایش سایز لابیا و حتی واژن خواهد شد. بهتر است عمل لابیا‌پلاستی، چهار ماه بعد از زایمان انجام شود.
خانم‌هایی که عفونت واژن دارندهرگونه عفونتی باید قبل از عمل لابیا، درمان و برطرف شود، زیرا ممکن است بر روی جراحی تاثیر منفی بگذارد و ناحیه را دچار عفونت کند.
خانم‌های مبتلا به زگیل تناسلی معمولا زگیل‌ها و تبخال‌های تناسلی، تحریک پذیری بالایی دارند و به سرعت افزایش یافته و نواحی بیشتری را دربر می‌گیرند. بنابراین عمل لابیا‌پلاستی برای افراد مبتلا به این عارضه مناسب نمی‌باشد.
افراد مبتلا به دیابت شدیدبیماری دیابت، روند ترمیم زخم‌ها را به تعویق می‌اندازد.

کلام آخر

لابیاپلاستی، روشی کم تهاجمی و سرپایی است که با هدف تغییر فرم لابیا، افزایش زیبایی ناحیه تناسلی و جوانسازی این ناحیه انجام می شود. خانم هایی که از ظاهر ناحیه تناسلی خود ناراضی هستند و یا به دلیل مشکلات ساختاری از درد و  ناراحتی در این ناحیه رنج می برند، می توانند با مشورت متخصص زنان، از مزایای لابیاپلاستی بهره مند شوند.

لابیاپلاستی نتایج بسیار خوب و درخشانی را به همراه دارد و درصد رضایت بیماران در حدود نود درصد است. نتایج این روش جراحی، بعد از گذشت چند روز تا چند هفته مشخص خواهد شد.

سوالات متداول لابیاپلاستی

 آیا دختران باکره می‌توانند لابیاپلاستی انجام دهند؟

این سوال رایج توسط خیلی از خانواده‌ها پرسیده می‌شود. پاسخ مثبت است. زیرا لابیا به پرده بکارت یا نواحی داخل واژن ارتباطی ندارد. پس می‌توان مطمئن بود که در هنگام جراحی لابیا، هیچ آسیبی به پرده بکارت وارد نمی‌شود.

آیا لابیاپلاستی درد دارد؟

در عمل لابیاپلاستی از بی‌حسی موضعی استفاده شده و شخص هیچگونه دردی را احساس نخواهد کرد.

لابیاپلاستی در روابط جنسی چه تاثیری خواهد گذاشت؟

عمل لابیاپلاستی هیچ تاثیر منفی یا مثبتی بر روابط جنسی نخواهد گذاشت. درواقع باید توجه داشت که لابیا در ناحیه بیرونی واژن قرار دارد و این عمل هیچگونه ارتباطی به کلیتوریس و نواحی داخلی واژن ندارد.

آیا انجام لابیاپلاستی در هنگام زایمان امکان‌پذیر است ؟

خیر. برای عدم انجام این دو عمل به صورت همزمان، دو دلیل مهم وجود دارد.
در طی بارداری، بدلیل تغییرات هورمونی، لابیاها و واژن دچار تورم کاذب شده، که سه الی چهار ماه پس از زایمان این التهابات از بین خواهند رفت. بنابراین هنگام زایمان، لابیا در فرم طبیعی خود قرار ندارد.
در هنگام زایمان، فرد خون زیادی از دست داده و با عمل لابیاپلاستی به صورت همزمان، میزان خونریزی افزایش یافته، بنابراین خطراتی را برای فرد ایجاد خواهد کرد.

لابیاپلاستی همزمان با چه عمل‌های زیبایی در واژن امکان‌پذیر است؟

لابیاپلاستی همزمان با تزریق ژل به واژن، پرینورافی، روشن سازی واژن و واژینوپلاستی امکان‌پذیر است. این مسئله جزو مزیت‌های بزرگ لابیاپلاستی بشمار می‌رود، زیرا باعث شده که بتوان بعضی عمل‌های زیبایی واژن را همزمان انجام داد و از پرداخت هزینه‌های اضافی بیمارستان جلوگیری کرد.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پزشک