09193672553
دکتر سوسن میرزا محمدی / بارداری و زایمان / همه چیز در مورد زایمان سزارین
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

همه چیز در مورد زایمان سزارین

همه چیز در مورد زایمان سزارین

چگونگی زایمان و تولد فرزند برای بسیاری از مادرانی که در دوران بارداری به سرمی برند یا به زودی قصد بارداری دارند همواره جز دغدغه های مهم است که داشتن اطلاعات دقیق و کافی در این رابطه از اهمیت زیادی برخوردار است. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا شما را با تمامی جوانب و ویژگی های مختلف زایمان سزارین آشنا کنیم.

به طور کلی زایمان سزارین یک تصمیم ناگهانی و فوری است و معمولا زمانی که برنامه ریزی ها برای زایمان طبیعی با مشکل رو به رو می شود به طور ناگهانی و طی یک تصمیم سریع از آن استفاده می شود. بنابراین در حین زایمان ممکن است پزشک تصمیم بگیرد که فرد باید فرزند خود را از طریق جراحی سزارین به نیا آورد. اگرچه زایمان سزارین برای بسیاری از افراد بی خطر است اما به هر حال یکی از عمل های جراحی مهم و بزرگ است و باید به این مسئله توجه داشت.

شیوه انجام زایمان سزارین به این صورت است که مادر به تشخیص پزشک تحت بی حسی موضعی نخاعی یا بیهوشی عمومی قرار می گیرد. در بی حسی موضعی فرد از کمر به پایین بی حس می شود، بنابراین می تواند آنچه را که اتفاق می افتد ببیند. در این عمل جراحی یک برش در شکم و یکی دیگر در رحم ایجاد می شود.

آیا زایمان سزارین برای شما مناسب است؟

یک مادر ممکن است به دلایل مختلفی تصمیم به انجام زایمان سزارین بگیرد اما باید این نکته را در نظر داشتد که زایمان سزارین خطرات خاص خود را دارد، بنابراین تا زمانی که زایمان سزارین یک گزینه اضطراری نباشد بهتر است در نظر گرفته نشود.

برخی از زنان سالم جراحی سزارین را انتخاب می کنند چراکه می خواهند تاریخ زایمان خود را انتخاب کنند یا از زایمان واژینال یا طبیعی ترس و واهمه دارند. گفتنی است که این دلایل پزشکی نیستند و ممکن است که پزشک مربوطه با این تصمیم مخالف باشد.

به طور کلی متخصصان زنان و زایمان، زایمان سزارین را توصیه نمی کنند و معتقد اند که قبل از هفته 39 ام نوزاد نباید متولد شود.

آیا زایمان سزارین عوارض و خطراتی هم  دارد؟

اگرچه به طور کلی زایمان سزارین برای اکثر افراد مشکل جدی ایجاد نمی کند اما به هرحال همواره یک عمل جراحی بزرگ و سنگین است. لازم به ذکر است که مدت زمان ریکاوری و بهبودی هم در بیمارستان و هم در منزل در زایمان سزارین از زایمان طبیعی طولانی تر است. علاوه بر این، این نوع زایمان می تواند خطراتی را برای مادر و فرزند به همراه داشته باشد.

 

 

برخی خطرات و عوارض زایمان سزارین شامل موارد زیر است:

 • خونریزی شدید
 • لخته شدن خون
 • عفونت
 • صدمه و آسیب به سایر اندام ها
 • نیاز به انتقال خون به مادر

همچنین براساس تحقیقات انجام شده نوزادانی که از طریق زایمان سزارین متولد می شوند نسبت به سایر نوزادان که به طور طبیعی به دنیا می آیند بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های تنفسی و آسم قرار دارند، بنابراین ممکن است این نوزادان به مدت چند روز نیاز به ماندن در بخش مراقبت های ویژه داشته باشند.

نکته دیگری که بسیار مهم است این است که هر بار زایمان سزارین از دفعه پیشین دشوار تر است و می تواند خطرات بیشتری به همراه داشته باشد. بنابراین اگر قصد به دنیا آوردن چند فرزند را دارید باید در مورد تمامی جوانب و خطرات این نوع زایمان با بهترین متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

 

دکتر سوسن میرزامحمدی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی می باشند و به ارائه انواع خدمات پزشکی به بانوان می پردازند. شما می توانید برای برقراری ارتباط با ایشان و تعیین وقت به پیج اینستاگرام دکتر مراجعه نموده و یا با شماره 09193672553 تماس حاصل فرمایید.

 

آیا بعد از زایمان سزارین می توان زایمان طبیعی و واژینال داشت؟

اگر شما دوباره باردارهستید و آخرین فرزندتان را از طریق زایمان سزارین به دنیا آورده اید، ممکن است بتوانید به طور طبیعی زایمان کنید اما عواملی وجود دارند که باید در نظر گرفته شوند تا تشخیص داد شود که آیا انجام زایمان سزارین برای شما مناسب است یا خیر. در کل باید توجه داشته باشید که رعایت ایمنی و حفظ جان و سلامتی مادر و فرزند بر هر چیزی مقدم است.

برای انجام زایمان طبیعی بعد از زایمان سزارین مادر و نوزاد باید از سلامت خوبی برخوردار باشند، علاوه بر این موارد زیر می تواند مانع از این کار شود:

 • چاقی و شاخص توده بدنی 30 یا بالاتر
 • فشار خون بالا در دوران بارداری
 • سن بیشتر از 35 سال
 • تجربه سزارین قبلی در 19 ماه گذشته
 • بزرگ بودن اندازه جنین
 • مناسب نبودن زخم و بخیه زایمان سزارین، اگر جای زخم عمودی باشد شما نمی توانید زایمان طبیعی را امتحان کنید چراکه احتمال پارگی و ترکیدگی و خطر زیادی وجود دارد. اما اگر جای زخم و بخیه به طور افقی و کوچک باشد شاید بتوان این کار را انجام داد.

نتیجه گیری

امروزه در اکثر کشور های پیشرفته دنیا زایمان طبیعی و واژینال بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد، چراکه این نوع زایمان خطرات بسیار کمتری برای مادر و فرزند در کوتاه مدت و بلند مدت به همراه دارد. علی رغم تمامی نکات و اطلاعات ذکر شده توصیه می شود برای دریافت مشاوره به بهترین متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا وضعیت سلامتی شما به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرد.

 

 

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + هفده =

تماس با پزشک