مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

کورتاژ چیست؟

انواع روش های کورتاژ کدامند؟ کورتاژ با چه هدفی انجام می شود؟ زنان به لحاظ قانونی در چه دوره ای از بارداری اجازه کورتاژ یا سقط جنین دارند؟

در نوشتاری که در پیش رو دارید هدفی که دنبال می کنیم این است که در قالب بخش های مختلفی به ارائه اطلاعاتی در زمینه کورتاژ بپردازیم. بخش ها به گونه ای تدوین شده اند که تمامی سوالات فوق به طور کامل پاسخ داده می شود.

کورتاژ در معنای لغوی به معنای قطع یک بارداری است. این روش یکی از راه هایی است که با بکارگیری آن می توان سقط جنین انجام داد. در این روش بخش هایی از رحم تراشیده می شود. در واقع این روش نوعی جراحی محسوب می شود که از حساسیت زیادی برخوردار است. بر خلاف اینکه روند ساده ای دارد اما باید با دقت فراوانی انجام شود.

انواع روش های کورتاژ

این روش در گذشته به نحوی انجام می شد که از روشی که امروزه انجام می شود تفاوت هایی را دارد.

روش سنتی

در روش سنتی اقدامی که برای کوتاژ رحم انجام می شد این بود که ابزاری که به شکل قاشق بود وارد رحم می شد و بعد از این که نواحی داخلی رحم تراش خورد خارج می شد.

روش جدید کورتاژ

این روش با نام مکش یا ساکشن یاد می شود. در واقع ابزاری به نام اسپکولوم وارد واژن خانم ها می شود و درنهایت از طریق ساکشن تمامی محتویاتی که داخل رحم است خارج می شود.

کورتاژ از طریق قرص

در این نوع زنان با استفاده از قرص هایی خاص می توانند برای سقط جنین اقدام کنند. واقعیتی که وجود دارد این است که نوع و روش انجام کورتاژ بسیار وابسته به مدت زمانی است که زنان باردار هستند. بنابر این باید توجه کنید که هر کسی از یک روش مناسب با وضعیت خود کورتاژ انجام می دهد.

قوانین مربوط به کورتاژ

یکی از مهم ترین سوالاتی که در زمینه کورتاژ پرسیده می شود این است که زنان باردار در چه دوره ای از بارداری اجازه این را پیدا می کنند که به لحاظ قانونی برای انجام کورتاژ اقدام کنند؟

برای پاسخ گویی به این سوال باید گفت زنانی که باردار هستند از شروع بارداری تا هفته 18 بارداری بدون هیچ گونه مراحل قانونی می توانند در صورتی که خواستار کورتاژ هستند این عمل را انجام دهند. اما بعد از این مدت یعنی زمانی که زنان هفته 18 بارداری را پشت سر گذاشتند به هردلیلی بخواهند کورتاژ انجام دهند باید مراحل قانونی آن را طی کنند. دلایل آنها مورد بررسی قرار می گیرد بعد از آن تصمیم گیری های لازم جهت صدور مجوز انجام خواهد شد.

از جمله دلایلی که موجب می شود این مجوز به زنان باردار داده شود بدین قرار است:

 • بیماریهای روحی و جسمی مادر باردار
 • اعتیاد به الکل
 • اعتیاد به مواد مخدر
 • مشکلات جسمی جنین
 • ناقص الخلقه بودن جنین

در واقع شورایی که برای صدور مجوز تشکیل می شود باید دلایلی که از سوی زن باردار ارائه می شود را منطقی و علمی بیابد تا این اجازه صادر شود. درغیر اینصورت راه حلی قانونی برای کورتاژ وجود نخواهد داشت.

عارضه های بعد از کورتاژ

باید توجه داشته باشید که کورتاژ عوارضی را با خود به همراه دارد که باید از آنها آگاه باشید و در صورتی که لازم بود مراقبت های لازم را جهت کاهش این عوارض انجام دهید.

عارضه های بعد از کورتاژ از این قرارند:

 1. خونریزی بسیار خفیف
 2. لکه بینی در دوره های مختلف
 3. افزایش میزان حساسیت های رحمی و شکمی
 4. عفونت قارچی واژن
 5. تب و افزایش دمای بدن
 6. درد و ناراحتی در بخش هایی از بدن به خصوص رحم

بعد از آنکه این عارضه ها پیش آمد شما حتما با پزشک تان از جزئیات عوارض صحبت کنید و مراقبت های لازم را از سوی وی دریافت کنید.

دکتر سوسن میرزامحمدی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی می باشند و به ارائه انواع خدمات پزشکی به بانوان می پردازند. شما می توانید برای برقراری ارتباط با ایشان و تعیین وقت به پیج اینستاگرام دکتر مراجعه نموده و یا با شماره 09193672553 تماس حاصل فرمایید.

نکاتی کلی و ضروری در زمینه کورتاژ

 • پیش از انجام کورتاژ نواحی درگیر جراحی یا تحت بی حسی موضعی قرار می گیرند یا اینکه زن تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. از همین رو روشی است که درد و ناراحتی ای را متوجه زنان نمی کند.
 • کورتاژ از جمله اقداماتی است که نیازمند مراقبت های قبل و بعد از جراحی است. درواقع زنانی که می خواهند کورتاژ از طریق جراحی انجام دهند باید مواردی را رعایت کنند. برای مثال در مواردی پزشکان به زنان می گویند که 24 ساعت پیش از کورتاژ نباید که آب بنوشند.
 • تا قبل از آنکه کورتاژ وارد مراحل قانونی شود تنها کسی که می تواند و اجازه دارد برای کورتاژ تصمیم بگیرد زنان باردار هستند. بنابر این همسر زن هیچ گونه حقی برای تصمیم گیری در خصوص انجام یا عدم انجام کورتاژ ندارد.
 • بعد از کورتاژ رابطه جنسی محدود نمی شود اما باید مراقبت هایی را در این زمینه داشته باشید تا عفونتی داخل رحم ایجاد نشود.

مراقبت های بعد از کورتاژ

احتمال دارد کمردرد یا گرفتگی هایی شبیه به دردهای قاعدگی داشته باشید و در چند روز اول لخته های خون کوچکی از واژن خود خارج کنید. ممکن است تا چند هفته بعد از عمل خونریزی خفیف واژینال داشته باشید.

احتمالاً می توانید در عرض 1 یا 2 روز به بیشتر فعالیت های عادی خود بازگردید.

هر فرد با سرعت متفاوتی بهبود می یابد. مراحل زیر را دنبال کنید تا در اسرع وقت بهتر شوید.

مراقبت های بعد از کورتاژ

چگونه می توانید در خانه از خود مراقبت کنید؟

فعالیت

زمانی که احساس خستگی می کنید استراحت کنید. خواب کافی به بهبودی شما کمک می کند.

بیشتر زنان می توانند روز بعد از عمل به سر کار بازگردند.

ممکن است مقداری خونریزی واژینال خفیف داشته باشید. تا زمانی که خونریزی بند نیاید از نوار بهداشتی استفاده کنید. استفاده از پدها نظارت بر خونریزی را آسان تر می کند. واژن خود را با مایع (دوش) شستشو ندهید.

از پزشک خود بپرسید که چه زمانی رابطه جنسی برای شما مناسب است.

رژیم غذایی

می توانید از رژیم غذایی معمولی خود استفاده کنید. اگر معده شما ناراحت است، از غذاهای ملایم و کم چرب مانند برنج ساده، مرغ کبابی، نان تست و ماست استفاده کنید.

مایعات فراوان بنوشید (مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد که این کار را نکنید).

داروها

پزشک به شما خواهد گفت که چه زمانی می توانید داروهای خود را مجدداً شروع کنید. همچنین دستورالعمل هایی در مورد مصرف داروهای جدید دریافت خواهید کرد.

اگر آسپرین یا رقیق‌کننده‌های خون دیگری مصرف می‌کنید، از پزشک خود بپرسید که چه زمانی مصرف مجدد آن را شروع کنید. مطمئن شوید که دقیقاً متوجه شده اید که پزشک شما چه می خواهد انجام دهید.

با داروها ایمن باشید، داروهای ضد درد را دقیقا طبق دستور مصرف کنید.

اگر پزشک داروی تجویزی برای درد به شما داده است، آن را طبق دستور مصرف کنید.

اگر داروی مسکن تجویزی مصرف نمی کنید، از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید از داروهای بدون نسخه استفاده کنید.

داروی خود را بعد از غذا مصرف کنید (مگر اینکه پزشک به شما گفته باشد که این کار را نکنید).

از پزشک خود برای یک داروی ضد درد متفاوت بخواهید.

اگر پزشک آنتی بیوتیک تجویز کرده است، آن ها را طبق دستور مصرف کنید. فقط به این دلیل که احساس بهتری دارید مصرف آن ها را قطع نکنید. شما باید دوره کامل آنتی بیوتیک را مصرف کنید.

مراقبت های بعدی بخش کلیدی از درمان و ایمنی شما است. حتماً تمام جلسات را بروید و به پزشک خود مراجعه کنید و اگر مشکل دارید با خط مشاوره با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین بهتر است نتایج آزمایش خود را بدانید و فهرستی از داروهایی که مصرف می کنید داشته باشید.

چه زمانی باید برای کمک تماس بگیریم؟

هر زمان که فکر می کنید ممکن است به مراقبت های اضطراری نیاز داشته باشید با پزشک خود تماس بگیرید. برای مثال تماس بگیرید اگر:

از هوش رفتید.

درد قفسه سینه، تنگی نفس یا سرفه خونی دارید.

اکنون با پزشک یا خط مشاوره تماس بگیرید یا در موارد زیر به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید:

خونریزی واژینال قرمز روشن دارید که یک یا چند پد را در یک ساعت خیس می کند، یا لخته های بزرگی دارید.

ترشحات واژن دارید که مقدار آن افزایش می یابد یا بوی بدی می دهد.

مشکلات معده دارید یا نمی توانید مایعات بنوشید.

دردی دارید که پس از مصرف داروی ضد درد بهتر نمی شود.

شما نمی توانید مدفوع یا گاز معده را دفع کنید.

شما علائم لخته خون در پای خود دارید (به نام ترومبوز ورید عمقی)، مانند:

درد در ساق پا، پشت زانو، ران یا کشاله ران.

قرمزی و تورم در پای شما.

علائم عفونت دارید، مانند:

 • افزایش درد، تورم، گرما یا قرمزی
 • ترشح چرک از ناحیه
 • تب

به دقت مراقب تغییرات در سلامت خود باشید و در صورت بروز هر گونه مشکل حتما با پزشک یا خط مشاوره خود تماس بگیرید.

برای بهبودی سریع تر چه غذاهایی را بخوریم؟

1- غذاهای سرشار از آهن

2-  غذاهای سرشار از کلسیم

3- غذاهای سرشار از فولات

4- غذاهای سرشار از پروتئین

5- غذاهای کمک کننده و تقویت‌کننده خلق و خو

6- آجیل

7- رژیم غذایی مملوء ازمیوه‌ها و سبزیجات

8- غذاهای سرشار از ویتامین سی

از چه غذاهایی باید اجتناب کنیم؟

1- فست‌فودها

2- غذاهای با کربوهیدرات بالا و فیبر کم

3- شیرینی ها

4- لبنیات و گوشت دارای چربی بالا

نتیجه گیری

در پایان نکته ای که به عنوان خاتمه این مقاله عنوان خواهیم کرد این است که این روش بسیار دقیق و حساس است. بنابراین توصیه ای که داریم این است که اگر در صدد انجام کورتاژ هستید حتما از بهترین و معتبر ترین مراکزی که به ارائه این خدمت پزشکی می پردازند کمک بگیرید.

خوش بختانه آمار پزشکانی که توانسته اند در این زمینه کارنامه کاری قابل دفاعی را داشته باشند کم نیستند. از این رو مراکز درمانی معتبر را برای انجام کورتاژ انتخاب کنید. این موضوع سبب می شود که بهترین متخصص زنان و زایمان با تکیه بر آگاهی و تجربه بتواند بهترین روند درمانی را برای شما برنامه ریزی و پیاده سازی کند. شما می توانید در خصوص هرگونه مشکل و بیماری در خصوص زنان به دکتر سوسن میرزامحمدی مراجعه کنید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پزشک