مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

کولپوسکوپی رحم

ممکن است پزشکتان انجام کولپوسکوپی رحم را برای شما تجویز کرده باشد. اگر پیش از انجام کولپوسکوپی دچار اضطراب شده اید، پیشنهاد ما به شما این است که این مقاله را تا انتها بخوانید تا با پیدا کردن شناخت بیشتر از کولپوسکوپی، بتوانید اضطراب خود را کاهش دهید. کولپوسکوپی رحم فرایندی است که طی آن معاینه ی دقیقی به منظور تشخیص بیماری های مختلف در نواحی تناسلی از جمله مجرای رحم، رحم و ناحیه بیرونی واژن انجام می گیرد. پزشک برای انجام کولپوسکوپی از ابزار خاصی به نام کولپوسکوپ استفاده می کند.

کولپوسکوپی رحم یک روش پزشکی است که برای بررسی دهانه رحم و سایر نواحی رحم استفاده می شود. معمولاً برای تشخیص و درمان رشد غیرطبیعی سلول در رحم و همچنین برای شناسایی هرگونه مشکل دیگر استفاده می شود. در طول عمل، از کولپوسکوپ برای بزرگ‌نمایی ناحیه رحم استفاده می‌شود. این به پزشک اجازه می دهد تا دید بهتری از ناحیه داشته باشد و هرگونه ناهنجاری را تشخیص دهد. این روش به طور کلی در مطب پزشک انجام می شود و نسبتا سریع و بدون درد است.

قبل از عمل، ممکن است از بیمار خواسته شود که آزمایش بارداری انجام دهد تا مطمئن شود که انجام این روش ایمن است. در طول عمل، پزشک از اسپکولوم برای باز کردن واژن استفاده می کند و سپس از کولپوسکوپ برای بررسی دهانه رحم و سایر نواحی رحم استفاده می کند. پزشک همچنین ممکن است نمونه ای از سلول های رحم را برای بررسی هر گونه ناهنجاری بگیرد.

کولپوسکوپی رحم یک روش ایمن و موثر برای تشخیص و درمان هر گونه رشد غیرطبیعی سلول در رحم است. رعایت دستورالعمل های پزشک قبل و بعد از عمل برای اطمینان از بهترین نتیجه بسیار مهم است.

اگر نتیجه ی تست پاپ اسمیر شما غیر نرمال باشد، پزشک به شما پیشنهاد می کند که به منظور اطمینان از سلامت خود تحت معاینه ی کولپوسکوپی رحم را نیز انجام دهید.

اگر پزشک حین معاینه ی کولپوسکوپی سلول هایی غیر عادی را پیدا کند، نمونه برداری انجام می گیرد و نمونه برای انجام آزمایش های بیشتر به آزمایشگاه فرستاده می گردد. به این عملِ نمونه برداری از بافت بیوپسی گفته می شود)

چرا کولپوسکوپی رحم انجام می گیرد؟

کولپوسکوپی رحم روشی است که برای بررسی داخل رحم استفاده می شود. معمولاً زمانی انجام می‌شود که یک زن خونریزی غیرطبیعی، درد لگن یا علائم دیگری را که می‌تواند نشان‌دهنده مشکل رحمی باشد، داشته باشد. در طول این عمل، پزشک از ابزار خاصی به نام کولپوسکوپ برای بزرگ‌نمایی رحم و دهانه رحم استفاده می‌کند. این به پزشک اجازه می دهد تا هر گونه ناهنجاری یا علائم عفونت یا بیماری را بررسی کند. کولپوسکوپ همچنین به پزشک اجازه می دهد تا نمونه های بافتی را برای آزمایش های بیشتر بگیرد. کولپوسکوپی رحم می تواند به تشخیص بیماری هایی مانند اندومتریوز، فیبروم، پولیپ و سرطان کمک کند. همچنین می توان از آن برای تعیین علت ناباروری یا نظارت بر پیشرفت بارداری استفاده کرد. با انجام کولپوسکوپی رحم، پزشکان می توانند تشخیص دقیقی ارائه دهند و بهترین روش درمانی را برای هر گونه مشکل رحمی توصیه کنند.

اگر نتیجه ی آزمایش پاپ اسمیر یا سونوگرافی داخل لگن شما حاکی از وجود نشانه های غیر عادی باشند، پزشک شما را به شیوه ی کولپوسکوپی رحم معاینه خواهد کرد.

کولپوسکوپی رحم می تواند در تشخیص موارد زیر مفید باشد:

 • زگیل های تناسلی
 • التهاب مجرای رحم (سرویسیت)
 • تغییراتی که قبل از شروع سرطان در بافت مجرای رحم اتفاق می افتد.
 • تغییراتی که قبل از شروع سرطان در بافت واژن اتفاق می افتد.
 • تغییراتی که قبل از شروع سرطان در قسمت بیرونی واژن اتفاق می افتد.

خطرات کولپوسکوپی رحم

کولپوسکوپی رحم یک روش پزشکی است که برای بررسی دهانه رحم، واژن و فرج از نظر علائم بیماری استفاده می شود. در حالی که این یک روش نسبتاً ایمن است، هنوز خطراتی در ارتباط با آن وجود دارد. شایع ترین خطرات شامل خونریزی، عفونت و درد است. خونریزی ممکن است به دلیل خراش دادن بافت در طول عمل رخ دهد. اگر وسایل مورد استفاده در طول عمل استریل نباشند، عفونت ممکن است رخ دهد. درد می تواند به دلیل قرار دادن اسپکولوم و خراش دادن بافت ایجاد شود. علاوه بر این، استفاده از یک بی حس کننده موضعی ممکن است باعث واکنش آلرژیک شود.

در موارد نادر، کولپوسکوپی رحم می تواند باعث آسیب به دهانه رحم شود که می تواند منجر به ناباروری شود. علاوه بر این، می تواند باعث ایجاد زخم در دهانه رحم شود که می تواند منجر به خونریزی غیرطبیعی شود. بنابراین، مهم است که قبل از انجام عمل، درمورد خطرات کولپوسکوپی رحم با پزشک خود گفتگو داشته باشید.

کولپوسکوپی رحم فرایندی بی خطر است و ریسک بالایی ندارد.

اما در برخی موارد در پی نمونه برداری از بافت یا همان بیوپسی عوارض زیر ممکن است ایجاد شوند:

 • خونریزی شدید
 • عفونت
 • دردهای لگنی

چه زمانی به خاطر عوارض کولپوسکوپی باید به پزشک مراجعه کنید؟

اگر بعد از کولپوسکوپی با هر گونه عارضه ای مواجه شدید، مهم است که فورا به پزشک مراجعه کنید. عوارض می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و می تواند شامل درد، خونریزی، عفونت یا حتی یک واکنش آلرژیک باشد. بسته به شدت عارضه، ممکن است لازم باشد در اسرع وقت به پزشک مراجعه شود. به عنوان مثال، اگر درد شدید یا خونریزی دارید، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. علاوه بر این، اگر علائم عفونت مانند تب، لرز یا چرک را تجربه کردید، باید فوراً به پزشک مراجعه کنید.

مهم است که به یاد داشته باشید که عوارض کولپوسکوپی می تواند جدی باشد و در صورت عدم درمان حتی می تواند منجر به مشکلات سلامتی طولانی مدت شود. بنابراین، مهم است که از علائمی که ممکن است مربوط به این روش باشد آگاه باشید و در صورت لزوم به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. اگر بعد از کولپوسکوپی با هر گونه عارضه ای مواجه شدید، بهتر است در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید تا از مراقبت و درمان مناسب اطمینان حاصل کنید.

 • اگر خونریزی شدیدتری نسبت به خونریزی دوران عادت ماهیانه ی خود تجربه می کنید.
 • تب و لرز
 • درد شکمی زیاد

اقدامات پیش از انجام کولپوسکوپی

قبل از انجام کولپوسکوپی، درک این روش و آنچه که باید انتظار داشت بسیار مهم است. کولپوسکوپی یک روش تشخیصی است که برای بررسی دهانه رحم، واژن و فرج از نظر هر گونه ناهنجاری استفاده می شود. این روش معمولاً در مطب یا کلینیک پزشک انجام می شود و معمولاً حدود 15 دقیقه طول می کشد. قبل از عمل، بیمار باید حداقل به مدت 24 ساعت از آمیزش جنسی، دوش و استفاده از هر گونه داروی واژینال خودداری کند. همچنین مهم است که پزشک را از مصرف هر دارو یا مکملی مطلع کنید، زیرا ممکن است برخی از آنها با نتایج تداخل داشته باشند.

 • کولپوسکوپی را در دوران عادت ماهانه انجام ندهید.
 • یک یا دو روز قبل از انجام کولپوسکوپی از برقراری رابطه جنسی خودداری فرمایید.
 • یک یا دو روز قبل از انجام کولپوسکوپی رحم از تامپون استفاده نکنید.
 • یک یا دو روز قبل از انجام کولپوسکوپی از مصرف داروهای مربوط به دستگاه تناسلی خودداری کنید.
 • قبل از انجام کولپوسکوپی از داروهای مسکن بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا استامینوفن استفاده کنید.
دکتر سوسن میرزامحمدی جراح و متخصص زنان و زایمان و نازایی می باشند و به ارائه انواع خدمات پزشکی به بانوان می پردازند. شما می توانید برای برقراری ارتباط با ایشان و تعیین وقت به پیج اینستاگرام دکتر مراجعه نموده و یا با شماره 09193672553 تماس حاصل فرمایید.

چطور باید با اضطراب قبل از انجام کولپوسکوپی کنار آمد؟

بسیاری از زنان پیش از انجام کولپوسکوپی رحم دچار استرس می شوند. استرس می تواند باعث ناراحتی عمومی شما گردد و برای شما مشکلات تمرکز یا خواب ایجاد کند. زنانی که در مورد معاینه ی کولپوسکوپی خود نگران هستند ممکن است درد بیشتری را در هنگام معاینه احساس کنند. در مقابل، زنانی که می توانند اضطراب خود را کنترل کنند، تجربه ی بهتری از انجام معاینه ی کولپوسکوپی خواهند داشت. همچنین، زنانی که در مورد انجام این معاینه بسیار نگران هستند، معمولا قرار کولپوسکوپی خود را لغو می کنند.

برای مدیریت بهتر اضطراب خود پیش از انجام کولپوسکوپی از راهکارهای زیر بهره بگیرید:

 • از پزشک خود بخواهید که بروشورها و توضیحات مرتبط با کولپوسکوپی رحم را به شما ارائه دهد.
 • پیش از شروع معاینه ی کولپوسکوپی، سوال ها و نگرانی های خود را روی کاغذی بنویسید و با پزشک خود در رابطه با آن ها صحبت کنید.
 • سعی کنید با انجام فعالیت هایی نظیر ورزش، مدیتیشن و گذران وقت با دوستان و خانواده به کاهش اضطراب خود کمک کنید.
 • سعی کنید پیش از انجام کولپوسکوپی آهنگ گوش کنید.

در صورتی که هنوز احساس ناراحتی می کنید، سعی کنید حین انجام کولپوسکوپی نیز آهنگ گوش کنید.

زنان ممکن است یا گوش دادن به آهنگ در هنگام انجام کولپوسکوپی متحمل درد کمتری بشوند.

نتیجه گیری

پیش از آن که برای انجام کولپوسکوپی رحم به پزشک مراجعه کنید، از او زمان تقریبی آماده شدن نتیجه ی کولپوسکوپی خود را جویا شوید.

همچنین شماره تلفن بهترین متخصص زنان و زایمان  را در دست داشته باشید تا در صورت لزوم با او تماس بگیرید.

نتیجه ی کولپوسکوپی رحم نشان خواهد داد که آیا شما به آزمایش یا درمانی نیاز دارید یا خیر.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پزشک