دکتر سوسن میرزا محمدی / تاثیر سلامت مثانه بر سلامت جنسی
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

تاثیر سلامت مثانه بر سلامت جنسی

سالم بودن مثانه جزء مهم ترین ارکان سلامتی فرد است و بیماری هایی که برای این عضو ممکن است اتفاق بیافتند قادر هستند پیامدهای بدی برای سلامت جنسی او نیز داشته باشند. در این میان بیماری هایی هستند که ممکن است سلامت مثانه را تحدید کنند. این دسته از عفونت های حاد به معنای کوتاه مدت  و اوضاع مزمن  به معنای طولانی مدت را شامل می شود. با وجود اینکه این گونه شرایط احتمال دارد هم در زنان و هم در مردان اتفاق بیافتد اما به خاطر آناتومی مجرای ادراری در زنان شیوع بیشتری دارد. دقت داشته باشید که بانوان به دلیل داشتن مجرای ادراری کوتاه تر و نزدیک تر بودن به مقعد، همچنین سایر عوامل خطرناک مانند حاملگی، زایمان  و داشتن تغییرات هورمونی بخاطر یائسگی بیتر مبتلا به این بیماری ها می شوند.  در ادامه بیشتر به تاثیر سلامت مثانه بر سلامت جنسی می پردازیم:

در زیر یک لیست از بعضی از رایج ترین بیماری های مثانه با تشریح نحوه ارتباط دو طرفه آن ها با سلامتی جنسی زنان آورده ایم:

عفونت دستگاه ادراری(UTI)

زمانی که عفونت ادراری مثانه را درگیر می کند، موجب التهاب موضعی می شود، با نام سیستیت شناخته می شود. این امکان وجود دارد که هر فردی به دلائل خاصی مبتلا به این نوع عفونت شود. از جمله دلائل آن می توان به بهداشت نامطلوب فرد اشاره کرد که به باکتری های گوارشی این اجازه را می دهد که به دستگاه ادراری وارد شده و باعث آلوده شدن آن شوند.

بوجود آمدن تغییرات هورمونی در زنان مانند یائسگی و یا بعضی از شیوه های جلوگیری از بارداری می تواند با تغییر دادن فلور واژن و pH آن موجب حرکت آسان تر باکتری های مضر به سیستم ادراری می شود. در بعضی زنان، ایجاد عفونمت دستگاه ادراری با مقاربت جنسی همراه می شود. اینگونه شرایطی موجب می شود که فرد از رابطه جنسی اضطراب داشته باشد و به احتمال زیاد با پرهیز از رابطه هم همراه خواهد شد. بیشتر بخوانید: سرویکس

عفونت دستگاه ادراری(UTI)

خانم هایی که با مشکل عفونت های مکرر دستگاه تناسلی مواجه هستند و این عفونت 3بار یا بیشتر در یک سال و یا دو دوره طی مدت 6ماه این مشکل برایشان اتفاق می افتد باید حتما به یک متخصص اورولوژی مراجعه کرده و تا در مورد انواع شیوه های جلوگیری از عفونت ادراری صحبت کرده و مشورت کند. بعضی از این روش ها شامل این موارد می شود: نوشیدن مایعات بیشتر، استفاده از نوشیدنی کرن بری، استفاده مداوم از استروژن واژینال و زیر نظر پزشک، استفاده از ضدعفونی کننده های خوراکی و آنتی بیوتیک ها بصورت روزانه و در زمان برقراری رابطه جنسی وابسته به اینکه حجم و شدت آن چقدر باشد. 

به یاد داشته باشید که حتما پیش از شروع مصرف آنتی بیوتیک، ادرار شما باید به منظور تشخیص عفونت در سیستم ادراری آزمایش شود؛ زیرا بیماری های دیگر علائم و تظاهرات مشابه هم داشته باشند.  

مثانه بیش فعال

در ادامه بحث تاثیر سلامت مثانه بر سلامت جنسی به مثانه بیش فعال می پردازیم. شرایطی است که با فوریت در ادرار، تکرر ادرار و شب ادراری خود را نمایان می کند. البته کسانی که به بی اختیاری ادراری مبتلا هستند، مشکل نشت ادرار دارند. 

این گونه شرایط ممکن است از طرق مختلف روی سلامتی جنسی شخص هم تاثیر بگذارد. مطالعات نشان داده است بعضی از اشخاصی که به مثانه بیش فعال دچارند، ناراحتی یا درد را حین رابطه جنسی تجربه کرده و بعضی دیگر هم از داشتن بی اختیاری ادراری در حین رابطه جنسی شان می ترسند که ممکن است موجب دستپاچگی و استرس در رابطه جنسی می گردد.

    

مثانه بیش فعال

کسانی که به مشکل مثانه بیش فعال دچار هستند این امکان وجود دارد که احتیاج داشته باشند برای دفع ادرار، فعالیت جنسی شان را متوقف کرده و ممکن است حتی این شرایط را کسل کننده و شرم آور تلقی کنند. مشاوره گرفتن از درمانگر به منظور کمک گرفتن و کنترل کردن علائم مثانه بیش فعال، می تواند با شیوه های مختلفی مثل مدیریت در مصرف مایعات، آموزش در خصوص مثانه و تجویز داروها به از بین بردن این مشکلات کمک کند. در ادامه بحث تاثیر سلامت مثانه بر سلامت جنسی به دیگر مواردی هم که می توانند موجب ایجاد تاثیرات ناخوشایند بر سلامت شما شوند می پردازیم و در این قسمت سیستیت بینابینی. بیشتر بخوانید: عفونت قارچی واژن

سیستیت بینابینی (IC)

سیستیت بینابینی، وضعیتی است که در آن فرد دچار درد مزمن مثانه می شود که دست کم 6هفته طول می کشد  و به خاطر ایجاد عفونت و یا دیگر دلائل قابل تشخیص دیده نمی شوند. این علائم شامل درد لگن، درد مثانه، تکرر ادرار، پایین آمدن ظرفیت مثانه داشتن و در حین نزدیکی است. دلیل سیستیت بینابینی تا کنون ناشناخته مانده است. ولی یک نظریه شناخته شده هم وجود دارد که این مشکل را با مشکلی است در پوشش داخلی مثانه  که آن را در مواجهه با تحریک، ضعیف و صدمه پذیر می کند.

با وجود اینکه این بیماری در میان خانم ها شیوع بیشتری دارد، باید گفت هم مردان و هم زنان به آن مبتلا می شوند و احتمال این نیز هست که مشکلات جنسی را به همین خاطر تجربه کنند و در مورد زنان برقراری رابطه جنسی واژنی می تواند رابطه را برایشان دردآور و ناخوشایند کند. به خصوص در زمان دخول عمیق مردان هم امکان دارد درد مثانه را روز پس از رابطه جنسی داشته باشند. برای بررسی بیشتر  تاثیر سلامت مثانه بر سلامت جنسی و راه های کاهش اثرات منفی آن به مواردی که به شما برای بهبود سلامت جنسی تان کمک می کند می پردازیم:

هم اکنون، هیچ گونه درمان قطعی و شناخته شده ای برای معالجه این بیماری وجود ندارد. با این وجود، می توان مواردی مانند رژیم غذایی، تغییر سبک زندگی، درمان کف لگن، داروهای موضعی و همچنین خوراکی و با شستشوی مثانه تحت کنترل قرار داد.  

برای حفظ سلامتی جنسی تان بهتر است این موارد را رعایت کنید:

  • از نوشیدن مشروبات الکلی و کافئین خودداری کنید

کاهش مصرف الکل و نوشیدنی های حاوی کافئین مانند قهوه، چای، شکلات و … می تواند موثر باشد.

  • سیگار کشیدن را ترک کنید

اگر سیگاری هستید، به تدریج ترک کنید.

از ابتلا به یبوست جلوگیری کنید

خوردن حجم زیادی غذا با فیبر بالا (مانند میوه ها، سبزیجات و حبوبات)، نوشیدن آب به میزان کافی و انجام فعالیت فیزیکی و ورزشی می تواند از یبوست جلوگیری کند.

  • به طور منظم ورزش کنید

فعالیت های فیزیکی می تواند در پیشگیری از مشکلات مثانه و یبوست کمک کند.

  • ورزش های ماهیچه ای لگنی انجام دهید

ورزش های لگنی می تواند برای نگه داشتن ادرار بیشتر در مثانه کمک می کند.

  • با فواصل زمانی کم و هر وقت نیاز داشتید به دستشویی برید

تلاش کنید دست کم هر 3 تا 4 ساعت یک بار به دستشویی بروید.

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پزشک